רק ספרים הנמצאים במדור "מחסן" נוכחים לבטח על מדפינו. נא לא להגיע לחנות טרם שבדקתם את המצאות הספר באמצעות פניה.

ספרים - ספרים משומשים - רובינזון ספרים

אנא לחצו כאן לחיפוש הספר – תודה

קניית ספרים משומשים         חיפוש ספרים         חנות ספרים


1000 ספרים בעמוד זה

טאו אפס.  ---  אנדרסון,פול  ---  2009  ---  תרגום רומן המדע הבדיוני אשר פורסם לראשונה ב-1970. אנשי הצוות של ספינת החלל "ליאונורה קריסטין" מגלים כי רכבם נבלע לתוך מעמקי החלל הבין-כוכבי, מבלי יכולת לעצור וכי אוזלים סיכוייהם לשוב אל הציויליזציה.

טבור 2 :  ---  חותם,יותם [עורך]  ---  2009  ---  החלק הראשון מוקדש לפריצת גבולות הרציונליות בגרמניה של תחילת המאה ה-20 עם התפרקות החוק התבוני מנכסיו האוטוריטטיביים. בחלק השני מאמרים שונים, ביניהם עיסוק ביצירתו של אפלפלד, בכתביו של פנופסקי, ועוד.

טביה החולב השלם. [טביה החולב (השלם)].  ---  שלום עליכם  ---  2009  ---  מחזור הסיפורים ההומוריסטיים הידועים, בתרגום חדש. הסיפורים עוסקים במסעות העסקים של טביה, בפרשיות האהבים של בנותיו, ביחסיו עם אשתו ועוד. ברקע הסיפורים הווי העיירות היהודיות במזרח אירופה.

טביעות ידיים .  ---  כהן,שלי (אוצרת)  ---  2009  ---  

טביעות ידיים :   ---  כהן,שלי (אוצרת)  ---  2009  ---  קטלוג התערוכה המסכמת את סיוריו של האדריכל אריה סיון בשכונות התפר בירושלים, טרם האינתיפדה הראשונה וב-2009. דגש עיקרי מושם על הדינמי והמשתנה תדיר באדריכלות, לצד הסטטי שבה. הקטלוג בעברית וערבית.

טביעות רגליים בחול.  ---  צ'אליס,שרה  ---  2009  ---  רומן העוסק בהרפתקאותיהן של שתי אחייניות במסען למאלי, בנסיונן למלא אחר צוואת דודתן המסתורית. במהלך המסע נחשפים חייה המסתוריים של הדודה והסיבה לדרישתה שהמסע יערך.

טבע האדם .  ---  בן דוד,צדוק  ---  2009  ---  

טבע האדם.  ---  בן דוד,צדוק  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה של הפסל ששתיים מיצירותיו מוצגות דרך קבע ברחבת המוזיאון. העבודות, מגזרות מתכת אווריריות המקיימות תנועה מנטלית בין אלמנטים פיסוליים ורישומיים, מציגות תפיסה הוליסטית המשלבת אדם וטבע.

טבע ואנוש יופי ואהבה בשיר השירים. [טבע ואנוש, יופי ואהבה בשיר השירים].  ---  הראל,מנשה  ---  2009  ---  חוברת מאויירת ומצולמת, מלווה בממצאים ארכיאולוגיים אשר תזה במרכזה : המראות, הצמחים והמרחבים הגיאוגרפיים הנזכרים בשיר השירים מתייחסים לנופי עין גדי וים המלח.

טבעות שבתאי :  ---  זבאלד,וו. ג.  ---  2009  ---  רומן המשלב בין רשמי מסע שערך המחבר לאורך חופיה המזרחיים של אנגליה לבין הרהורים הסטוריים-פילוסופיים על אמנות. הטקסט מלווה בצילומים בשחור-לבן.

טובא ומשמעות הלילה :  ---  פרסיפור,שהרנוש  ---  2009  ---  רומן היסטורי אלגורי המגולל את סיפור חייה של אשה אירנית לאורך 8 עשורים, מימי שושלת קג'אר בסוף המאה ה-19 ועד המהפכה האיסלמית, ובאמצעותו פורש היסטוריה של דיכוי נשים, בתקופות של מסורת ומודרנה כאחד.

טיולי אופניים מא' ועד טף :  ---  שחם,אילן  ---  2009  ---  מדריך טיולי אופניים. הספר כולל מבוא מקיף המפרט את כל המידע הנחוץ לטיולי אופניים, ו-30 מסלולים מעגליים מצפון הארץ ועד דרומה, מדורגים מקל לקשה. לכל מסלול סיפור דרך מפורט, מפות מדויקות וברורות, ושפע תצלומים.

טיולים בפלסטין :  ---  שחאדה,רג'א  ---  2009  ---  חיבור המתאר את מציאות הסכסוך ומפעל ההתנחלויות מפרספקטיבה סביבתית - הרס הנוף הטבעי של גבעות אזור רמאללה. זאת בשילוב הגיגים פרטיים, זכרונות וכן תיאור ההליכים המשפטיים המשמשים את ישראל בתפיסת השטח.

טיולים בפלסטין :  ---  שחאדה,רג'א  ---  2009  ---  חיבור המתאר את מציאות הסכסוך ומפעל ההתנחלויות מפרספקטיבה סביבתית - הרס הנוף הטבעי של גבעות אזור רמאללה. זאת בשילוב הגיגים פרטיים, זכרונות וכן תיאור ההליכים המשפטיים המשמשים את ישראל בתפיסת השטח.

טייס קרב.   ---  סנט אקזופרי,אנטואן דה...  ---  2009  ---  "טייס קרב" הוא רומן המגולל את התמוטטות סדרי החיים בצרפת ב-1940,בזמן המלחמה בנאצים,לצד זכרונות ילדות המחבר. "מכתב לבן ערובה" מופנה לחבר יהודי של המחבר שנותר בצרפת הכבושה ודן בכיבוש הגרמני ובמלחמה.

טיניטוס .  ---  פינטו,עמנואל  ---  2009  ---  

טיניטוס.  ---  פינטו,עמנואל  ---  2009  ---  רומן פסיכולוגי. 20 שנה לאחר היותו חייל במלחמת לבנון הראשונה מנסה פיני להתמודד עם זכרונותיו. לצד אירועי המלחמה עוסק הרומן ביחסיו של פיני עם אימו, וכן במפגש דמיוני עם המחזאי ז'אן ז'נה ששהה בלבנון בזמן המלחמה.

טיסה 4X-AKC :   ---  ברוך,ניר. גאדג'ב,דראגוליוב  ---  2009  ---  ספר הבודק את השתלשלות הארועים הקשורה להפלת מטוס חברת אל על על ידי חיל האוויר הבולגרי בשנות ה50. הספר עושה שימוש בחומר ארכיוני שנחשף לאחר נפילת מסך הברזל, וסוקר בהרחבה את גורמיה ותוצאותיה של התקרית.

טיסה 4X-AKC :  ---  ברוך,ניר. גאדג'ב,דראגוליוב  ---  2009  ---  ספר הבודק את השתלשלות הארועים הקשורה להפלת מטוס חברת אל על על ידי חיל האוויר הבולגרי בשנות ה50. הספר עושה שימוש בחומר ארכיוני שנחשף לאחר נפילת מסך הברזל, וסוקר בהרחבה את גורמיה ותוצאותיה של התקרית.

טיסיס.  ---  קאלו,שלמה  ---  2009  ---  6 סיפורים קצרים המתארים התרחשויות בשוק הפשפשים ביפו. מהסיפורים, לפי המחבר, "כל אחד יוכל להפיק לקחיו האישיים ולפלס דרך חיים בהתאם."

טליה.דייט.קום :  ---  פינקל,טליה  ---  2009  ---  תיעוד חביב וחודרני של חיפושיה הוירטואליים של המחברת אחר בן זוג. עמודי הספר מעוצבים כדפי אינטרנט של אתרי היכרויות. השירים, שכל אחד מהם קשור לאחד הדייטים, מלווים בצילומים.

טמאים : ["טמאים"] :  ---  אבני,חיים  ---  2009  ---  מחקר השוואתי הדן בצמיחת תעשיית סחר בנשים יהודיות למטרות זנות בארגנטינה בסוף המאה ה-19, בעקבות ההגירה היהודית המסיבית למדינה, ובארץ ישראל במאה ה-20. הספר מתאר בהרחבה את קבוצת הסרסורים בארגנטינה, ה"טמאים".

טנגו על הסיין :  ---  גרשטיין,דוד  ---  2009  ---  סדרה של 50 תצלומי צבע בהדפסה דיגיטלית על ניר כותנה המעניקה פרספקטיבה מחודשת לאותה תימטיקה - התנועה האנושית ברחבת ריקודים פריזאית תחת כיפת השמיים - שהאמן כבר עסק בה ב-2001 בסדרת ציורי שמן ואקריליק.

טניה עולה חדשה. [טניה - עולה חדשה] .  ---  רובינשטיין קצפ,אורלי  ---  2009  ---  מחזה המגולל את ספור של עולה חדשה מרוסיה המנסה לחלץ את עצמה ובעלה מגורל ההגירה: דירה צפופה,עבודה מפרכת ומשבר זהות.

טקסט וקונטקסט :  ---  ששון,אבי  ---  2009  ---  מסמך הסוקר את המצב הנוכחי של שילוט אתרי מורשת ונוף באשקלון ובכלל זה את חוסר התיאום האופרטיבי בין הגופים השונים. המסמך כולל המלצות קונספטואליות ורשימה של 30 אתרים מומלצים לשילוט בצירוף נוסחיהם.

טקסט תאוריה פרשנות :  ---  חמדאן,מסעוד  ---  2009  ---  חיבור הסוקר תאוריות משלל תחומים, מאסתטיקה ובקורת ספרות עד קרימינולוגיה, שכולן מגדירות את מעשה האמנות כבחירה בינארית בין צמד פרדיגמות קוטביות, ומנתח ע"פ תאוריות אלה 10 יצירות ספרות עבריות, ערביות ומערביות.

טראפן. *  ---  קאלו,שלמה  ---  2009  ---  4 סיפורים קצרים העוסקים באופן כזה או אחר בגורל האדם. * טראפן- מכשיר רפואי ששימש ומשמש, במקרים מתחייבים, לחירור גולגלתו של אדם - טרפנציה.

טרובדור יהודי ספרדי מראשית המאה העשרים : [טרובדור יהודי-ספרדי מראשית המאה העשרים] :  ---  אפנדי,חיים  ---  2009  ---  סט הכולל שני תקליטורים וספרון.

טרובדור יהודי ספרדי מראשית המאה העשרים : [טרובדור יהודי-ספרדי מראשית המאה העשרים] :  ---  אפנדי,חיים  ---  2009  ---  סט הכולל שני תקליטורים וספרון.

טרשים :  ---  ליפשיץ,אורי. כנען,קובי  ---  2009  ---  קטלוג, בפורמט אלבומי עתיר-מימדים, הכולל את עבודותיו של ליפשיץ בנושא "הראש" - דיוקנאות בטכניקה מעורבת של צילום, הדפס וציור - ועבודות פיסול בגבס, ברונזה ונייר של כנען. תיעוד א-פוליטי פוגש פואטיקה מיסטית.

טרשים :  ---  ליפשיץ,אורי. כנען,קובי  ---  2009  ---  קטלוג, בפורמט אלבומי עתיר-מימדים, הכולל את עבודותיו של ליפשיץ בנושא "הראש" - דיוקנאות בטכניקה מעורבת של צילום, הדפס וציור - ועבודות פיסול בגבס, ברונזה ונייר של כנען. תיעוד א-פוליטי פוגש פואטיקה מיסטית.

יאללה שרים. [יאללה, שרים!].  ---  שרוף,עינת  ---  2009  ---  אלבום צבעוני הכולל את תמליליהם של כ-80 שירים עבריים, משירי חלוצים, נעמי שמר והלהקות הצבאיות, דרך שירים חסידיים ועד מוסיקה ים-תיכונית. הספר כולל גם את זכרונות ילדותה של שרוף, רשמים מהופעותיה ותמונות.

יד ושם לו 2 :   ---  זילברקלנג,דוד [עורך]  ---  2009  ---  בין נושאי המאמרים: יומנה של אלמונית ממרד גטו ורשה, חברת הנפט הבלטית ומחנות עבודת כפייה באסטוניה, הדיווח על ליל הבדולח בעיתונות השוודית, האפיפיור פיוס ה-12 ויחסו ליהודים, פרשת טוסגי בהונגריה, ועוד.

יד ושם לז 1 :   ---  זילברקלנג,דוד [עורך]  ---  2009  ---  בין נושאי המאמרים בגליון: עדויות של ילדי בית הילדים באוטבוצק שנמסרו בתום המלחמה, גילויים חדשים על פולמוס בריחת הרבנים מבודפשט, יחסיהם של פאול קאהלה ולאה גולדברג ודרכיהם בסוגיות של עריצות ואתיקה.

יד ושם לז 2 :   ---  זילברקלנג,דוד [עורך]  ---  2009  ---  בנושאים: יחסי חנה ארנדט ולני יחיל (לרבות ההתכתבות ביניהן 1961 - 1971), הברית בין פינלנד לגרמניה הנאצית, פרנץ סלאשי ראש מפלגת 'צלב החץ' הפרו-נאצית בהונגריה, פולמוס כינון היחסים הדיפלומטים עם גרמניה בשנות ה-50.

יהדות בפוקוס :  ---  פיכמן,אורנה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה העוסקת בהוויה היהודית-חרדית בישראל. הצילומים של 13 צלמים שונים, מציגים עולם של אמונה ופולחן, לימוד ויום-יום בשלל שפות ויזואליות: רומנטית, ריאליסטית-עיתונאית, אלגורית, אקספרסיוניסטית, ועוד.

יהדות ואנושיות :  ---  בן נחום,דוד [עורך]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים, המבוססים על דברים שנישאו בערב עיון לזכרה של האמנית איה בן-נחום ועוסקים בחייה, באמנותה ובנושאים שהעסיקו אותה שעיקרם תפיסת עולם הוליסטית המשלבת אמונה יהודית ואחריות לסביבה ולרווחת בע"ח.

יהדות ללא אשליה.  ---  גולדמן,אליעזר  ---  2009  ---  מבחר כתבים בשני שערים: עיונים במחשבת ישראל, הכולל דיונים ברמב"ם, הרב קוק, הרב סולובייצ'יק, משיחיות חב"ד, ועוד; ועיונים במוסר, חברה ומדינה, העוסק בעיקר בדילמות של הציונות הדתית, ובדת ופלורליזם בחברה הישראלית.

יהדות ללא אשליה.  ---  גולדמן,אליעזר  ---  2009  ---  מבחר כתבים בשני שערים: עיונים במחשבת ישראל, הכולל דיונים ברמב"ם, הרב קוק, הרב סולובייצ'יק, משיחיות חב"ד, ועוד; ועיונים במוסר, חברה ומדינה, העוסק בעיקר בדילמות של הציונות הדתית, ובדת ופלורליזם בחברה הישראלית.

יהדות פורטוגל במוקד :  ---  עסיס,יום טוב. אורפלי,משה [עורכים]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים העוסקת, בין היתר, במשפטי האינקוויזיציה נגד נשים יהודיות, היבטים הלכתיים הנוגעים לאנוסים, סיפורי נוסעים על גולי פורטוגל, כתבי ר' יצחק אברבנאל וספרים על יהדות פורטוגל באוצרות בית הספרים הלאומי.

יהודי תוניסיה בישראל :  ---  ירדני,נאוה שרה  ---  2009  ---  הספר מבוסס על עבודת הדוקטור של המחברת וסוקר את חלוציותם של עולי תוניסיה בעשור הראשון למדינה : הקמת קבוץ רגבים, יסוד מושב ינוב וההתיישבות בדימונה, כל זאת על רקע הקשיים,האפליה והיחס לעליה מצפון אפריקה.

יהודים ויהדות בפולין לפני השואה :  ---  גולד,בן ציון  ---  2009  ---  חוויות ילדותו של המחבר במשפחה וקהילה חסידית בפולין בין שתי מלחמות העולם ובעיקר עולם החינוך היהודי על-רקע העימות בין מסורת ומודרנה. בסוף הספר עוסק המחבר בתהליך השיקום של זהותו היהודית לאחר השואה.

יהלומים.  ---  פוזיילוב,מרב [ע.]  ---  2009  ---  ספרון המסביר את דרכי היווצרותם וייצורם המסחרי של יהלומים, בליווי תצלומים רבים.

יואב בן צרויה :  ---  רביד,דליה  ---  2009  ---  יואב בן צרויה, שר הצבא של דוד המלך מוצג במקרא בצורה אמביוולנטית המאפשרת לראותו כחייל ממרה פקודה וצמא דמים מחד, או כקצין שכל מאוויו נתונים לטובתו של מלכו. המחברת מצעידה את הקורא לראייה מחודשת של הגיבור.

יואב בן צרויה :  ---  רביד,דליה  ---  2009  ---  יואב בן צרויה, שר הצבא של דוד המלך מוצג במקרא בצורה אמביוולנטית המאפשרת לראותו כחייל ממרה פקודה וצמא דמים מחד, או כקצין שכל מאוויו נתונים לטובתו של מלכו. המחברת מצעידה את הקורא לראייה מחודשת של הגיבור.

יוונית למתחילים :  ---  קולינס,ג'יימס  ---  2009  ---  סיפור אהבתם של פיטר והולי, הנפגשים במהלך טיסה מניו יורק ללוס אנג'לס. הקשר ביניהם מתנתק אחרי פגישתם הראשונה. כאשר הם נפגשים שוב כעבור ארבע שנים, נישואיהם לבעלי זוג אחרים עומדים בדרכם לחידוש הקשר.

יום אחד פשוט.  ---  ברוך,יעל  ---  2009  ---  ספר מעוצב שבכל עמוד בו מופיעה פסקה קצרה ובה מנוסחת תובנה ברוח הניו אייג' על אודות קבלה עצמית, התעצמות אישית וכו'. מתוך הספר: "יום אחד פשוט הקדמתי שלום לכל אדם".

יום השנה לקארל שיינפלד.  ---  נוי,יצחק  ---  2009  ---  רומן המתאר בשנינות מורבידית את חייו מלאי העליבות של איסר,עובד מדינה מזדקן,בודד ותמהוני. אביו שרד את אושוויץ-עובדה המכלה חייו בצורה שלא מאפשרת לו הקמת משפחה. הוא מחליט לטוס לפראג, אף שאינו יודע למה.

יום חופש :  ---  אברון,חגית  ---  2009  ---  מדריך פנאי ובו המלצות לבילויי יום ברחבי הארץ המשלבים בדר"כ טיול קצר, ארוחה ואטרקציות שונות. מלווה בהוראות הגעה ותצלומים של האתרים השונים.

יום שני :  ---  קלדרון,נסים  ---  2009  ---  מסה העוסקת בתהליך התרבותי, במסגרתו "ירש" הרוק הישראלי כמה ממאפייניה המסורתיים של השירה, ובראשם יצירת עולמות "אוטופיים", אישיים וחברתיים. הספר כולל כנספח רשימת הלחנות של שירה מודרנית בישראל מ-1967.

יומן מיצבים.  ---  אברג'ל,אתי  ---  2009  ---  ספר אמן בפורמט קומפקטי, הערוך כנרטיב אסוציאטיבי של דימויים ממיצבים נבחרים של האמנית מהשנים 1996 - 2007. הספר כולל צילומים, רישומי הכנה ו"פרטיטורות", ורסיות מוקדמות וסקיצות ומאמרים פרשניים מאת אוצרים ואמנים.

יומן מלחמה עברי :  ---  יפה,אריה  ---  2009  ---  מהדורה מוערת של יומן שנכתב בעברית ע"י חניך "השומר הצעיר" בוילנה בעת שהותו ב"יישוב עובדים" בהרי אורל. היומן מתאר את מהלכי המלחמה בשילוב של אתוס סובייטי וציוני. כנספח מופיע מכתב שכתב המחבר למאיר יערי.

יומנה של נערת ליווי.  ---  טלי מ. [פסבדונים]  ---  2009  ---  קורותיה של המחברת בתקופה בה עבדה כנערת ליווי עבור האלפיון העליון בישראל. הספר כולל תיאורים אירוטיים מפורשים ומספק הצצה להווי חדרי המיטות של העשירים והמפורסמים. יצא לראשונה בשנת 2001, כאן עם פרק נוסף.

יומנה של קופאית.  ---  סאם,אנה  ---  2009  ---  ספר אוטוביוגרפי החולק באופן הומוריסטי עם הקורא אנקדוטות, תובנות, תופעות ואירועים המתרחשים בסופרמרקט, מנקוודת מבטה של הקופאית.

יומני היקר :   ---  פרי,ינאי  ---  2009  ---  ספר קומיקס למבוגרים המתאר בהומור את חיי היום יום של צעיר תל אביבי המרבה לשבת בבתי קפה, להתאהב, לריב ולחוות חוויות הנעות בטווח שבין הראליזם לנון סנס. מרבית הספורים התפרסמו לראשונה בעיתון "זמן תל אביב".

יומניה האבודים של ג'יין אוסטין.  ---  ג'יימס,סירי  ---  2009  ---  רומן רומנטי המבוסס על הרעיון כי ג'יין אוסטין השאירה אחריה יומנים פרטיים. ביומנה הבדיוני להלן, מתארת הסופרת המנוחה את התאהבותה בגבר מרשים לצד עבודתה על תיקון הטיוטה לספרה הפופולרי, "על תבונה ורגישות".

יונה וולך  ---  סרנה,יגאל  ---  2009  ---  

יונה וולך :  ---  סרנה,יגאל  ---  2009  ---  מהדורה מחודשת לביוגרפיה מ-1993 שנוספו לה אחרית דבר, שירים ותצלומים שטרם פורסמו. הספר מתחקה אחר חייה של וולך מילדותה בכפר אונו, פריצתה בשנות ה-60 והחבורות הספרותיות של התקופה, ועד התמודדותה עם מחלת הסרטן.

יונה מסע אל החופש : [יונה - מסע אל החופש] :  ---  גלפז פלר,פנינה  ---  2009  ---  חיבור העורך השוואה בין סיפור יונה לסיפור יציאת מצרים כשני סיפורי מסע גיאוגרפי ופנימי בהדרכת האל-האב עד להתגבשותו של גילוי אנושי ואמוני. הספר בוחן את המסלול הנפשי שחווים הגיבורים בכל אחד מהמקרים.

יוסף קריספל רוחות רפאים .  ---  קריספל,יוסף  ---  2009  ---  

יוסף קריספל.  ---  קריספל,יוסף  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה רטרוספקטיבית לרגל זכייתו של קריספל בפרס רפפורט לשנת 2008. ציורי שמן על בד ורישומי עפרון על נייר. הספר כולל מבוא העוסק במקורות הדימויים של קריספל אצל ריכטר, דושאן, וורהול, קורבה, מאנה ואחרים.

יופי מאוחר :  ---  ריבנר,טוביה  ---  2009  ---  "ירוק חבוי בירוק \ אור קורן מתוכו, קורם \ עור אחו וגידי סבך. \ אויר משתקף אט-אט. \ צל נסוג אל ברושיו. \ איפה אני? \ איפה את?"

יופי מאוחר:  ---  ריבנר,טוביה  ---  2009  ---  "ירוק חבוי בירוק \ אור קורן מתוכו, קורם \ עור אחו וגידי סבך. \ אויר משתקף אט-אט. \ צל נסוג אל ברושיו. \ איפה אני? \ איפה את?"

יופיין של חמניות בוגרות.  ---  דינשטיין,יצחק. דינשטיין,תלמה.  ---  2009  ---  צילומי צבע של חמניות. כל צילום מלווה במשפט תיאורי בעברית ובתרגומו לערבית, רוסית ואנגלית. מצורפת הקדמה קצרה מאת נורית זרחי.

יוצרים זכויות :  ---  בירנהק,מיכאל. פסח,גיא [עורכים]  ---  2009  ---  ניתוח ביקורתי של חוק זכות יוצרים התשס"ח-2007 על בסיס תחומי מחקר שונים, בהם ניתוח קנייני, משפט השוואתי, מדיניות תקשורת ועוד, וכן סקירת ההסדרים המרכזיים הכלולים בחוק תוך שימת דגש על חידושיו ושינוייו.

יורה ומלקוש.  ---  לנגבוים גולצ'ין,חגית  ---  2009  ---  רומן המגולל את סיפורן של רות העוזבת את הוריה לטובת מגורים עצמאיים בכפר, ואנה שנאלצת גם כן לעזוב את ביתה עקב הריונה הלא-צפוי. הסיפור כתוב כמונולוג רגשני ומהורהר בו מוטמעים דיאלוגים קצרים, פרוזאיים באופיים.

יחי ראש העיר מאיר דיזנגוף : ["יחי ראש העיר מאיר דיזנגוף!"] :  ---  שרייבר,נאווה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה שהוקדשה לאישיותו ופועלו של מאיר דיזנגוף ולחזונו הציוני בדבר מרכז תרבות ועסקים עירוני שיהווה מסד לבניית הכלכלה. הספר כולל מאות צילומי ארכיון, מכתבים, מסמכים, כרזות, מודעות, גלויות ועוד.

יחי ראש העיר מאיר דיזנגוף : ["יחי ראש העיר מאיר דיזנגוף!"] :  ---  שרייבר,נאווה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה שהוקדשה לאישיותו ופועלו של מאיר דיזנגוף ולחזונו הציוני בדבר מרכז תרבות ועסקים עירוני שיהווה מסד לבניית הכלכלה. הספר כולל מאות צילומי ארכיון, מכתבים, מסמכים, כרזות, מודעות, גלויות ועוד.

יחידות :  ---  אביר,לאה. בולגרו,אורית [אוצרות]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה בפורמט אוצרותי המאגד חמש תערוכות יחיד במדיה שונים (מיצג, וידאו, צילום ועוד) מתוך כוונה לייצר תהליך צפייה מחולק ומוכלל בו-בעת המותאם לחלל העגול והפתוח של המוזיאון. הספר כולל שיחות עם חמשת האמנים.

יחסי הודו ישראל : [יחסי הודו-ישראל] :  ---  גרברג,יצחק  ---  2009  ---  סיכום מחקר בתולדות מדיניות החוץ ההודית בהקשר הישראלי, המנתח את עמדותיה הפרו-ערביות בשנים 1948 - 1991 ואת האינטרסים שלה בכינון היחסים ולאחריהם (1992 - 2007) ברמות המערכת הלאומית, הבינלאומית והמנהיגות.

יחסי ישראל עם ארצות מזרח אירופה :  ---  גוברין,יוסף  ---  2009  ---  סקירה היסטוריוגרפית של המגעים המדיניים לחידוש היחסים בין ישראל לכל אחת ממדינות הגוש הסובייטי (למעט ברה"מ, וכן רומניה שלא ניתקה את קשריה עם ישראל), והמגעים לכינון יחסים עם אלבניה ומזרח-גרמניה.

יישום אפקטיבי של מדיניות סביבתית :  ---  קרסין,אור  ---  2009  ---  מחקר העוסק בתכנון מערך למדידת האפקטיביות של אכיפת רגולציה סביבתית. הספר בוחן יעדי אכיפה, אסטרטגיות המשפיעות על ציות לחוק וכלי אכיפה ומדגים את אינדקס המדדים המוצע בתחום עבירות פסולת הבניין בישראל.

יישום המשפט העברי בבתי המשפט בישראל :  ---  סיני,יובל  ---  2009  ---  נתונים כמותיים ומאפיינים של השימוש במשפט העברי בבתי המשפט בישראל בשנים 1994 - 2006, פרקי משפט עברי והדגמתם בפסקי דין בשמונה תחומי משפט, ועיון ביקורתי בפסיקה נרחבת של ביה"מ העליון שנסמכה על משפט עברי.

ילד 44.  ---  סמית,טום רוב  ---  2009  ---  רומן מתח בלשי שעלילתו מתרחשת בברית המועצות הסטליניסטית. דמידוב, סוכן של המשרד לבטחון המדינה החוקר מוות מסתורי, נקרע בין נאמנותו לממסד הקובע כי המוות נגרם בתאונה לבין תחושותיו שמדובר ברוצח סדרתי.

ילד הסוסים :  ---  אייזקסון,רופרט  ---  2009  ---  רומן תיעודי מלווה בצילומים. מחבר הספר, שבנו אובחן כאוטיסט, מבחין בחיבתו של הילד לסוסים. הם נוסעים למונגוליה, בה מתקיימות מסורות עתיקות של רכיבה וריפוי שאמאני, הרפתקה המבקיעה דרך אל עולמו הנעול של הילד.

ילדי ההפקר :  ---  רזי,תמי  ---  2009  ---  תופעת אלפי הילדים והנערים העזובים בת"א של שנות ה-30 וה-40 - רובם בני העליה החמישית, פליטי משפחות במצוקה כלכלית חריפה או יתומים. הספר מנתח את אופי ההתייחסות לבעיה ודרכי ההתמודדות עמה,ומייחד פרק לטיפול בנערות.

ילדי המלך.  ---  מסוד,קלייר  ---  2009  ---  רומן ביקורתי-אירוני שבמרכזו שלושה אינטלקטואלים ניו-יורקיים צעירים הכבולים בהישרדות כלכלית. חייהם משתנים עם הצטרפות שתי דמויות: בחור המחזר אחר אחת מהם בגלל אשליית ניידות חברתית ובן-דודה האידיאליסט.

ילדת סנדויץ'.  ---  לוגר,מירית  ---  2009  ---  ספר לפעוטות על התמודדותה של הילה, האחות הצעירה, עם הגעת תינוקת חדשה למשפחה והפיכתה לאחות האמצעית.

יליד ארץ חלומותי :  ---  גרדוש,קריאל [דוש]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה המוקדשת לדמותו האלמותית של שרוליק, גיבור הקריקטורות הפוליטיות של דוש. הספר, שעיצובו הייחודי כולל דפי צלולויד שקופים, מכיל עשרות סקיצות וציטוטים מדברי דוש בספריו ובראיונות.

יללת גשם.  ---  בן צבי,אסף. ורטה,יורם  ---  2009  ---  קטלוג עבודות פחם על כותנה ושמן על פשתן. בכולן משולבים טקסטים של המשורר יורם ורטה, כתובים בכתב יד, עם איורים אקספרסיוניסטיים-מינימליסטיים בהשראתם, של הצייר אסף בן צבי.

ילקוט הכזבים :  ---  בן אמוץ,דן. חפר,חיים  ---  2009  ---  האנתולוגיה הקלאסית של הווי והומור הפלמ"ח בפורמט אלבומי מהודר, הכולל גם 12 כזבים חדשים מאת חיים חפר, 120 ציורי צבע, רישומים ודיוקנאות ומאות הערות, ביאורים וערכים קצרצרים ובהם מידע ביוגרפי על גיבורי הספר.

ילקוט הכזבים :  ---  בן אמוץ,דן. חפר,חיים  ---  2009  ---  האנתולוגיה הקלאסית של הווי והומור הפלמ"ח בפורמט אלבומי מהודר, הכולל גם 12 כזבים חדשים מאת חיים חפר, 120 ציורי צבע, רישומים ודיוקנאות ומאות הערות, ביאורים וערכים קצרצרים ובהם מידע ביוגרפי על גיבורי הספר.

ים המלח הנעלם :  ---  לסטר,ראובן. ליבני,דני  ---  2009  ---  מחקר מדיניות הבוחן את מעמדו המשפטי של ים המלח בהקשר לירידה הניכרת במפלס מימיו ותופעות נלוות של הרס הסביבה באזור. נבחנים החקיקה בישראל (דיני תכנון, מנהל וכיו"ב),האחריות המשפטית לנזקים והדין הבינלאומי.

ימי א של בורגני פריזאי ועוד סיפורים פריזאיים [ימי א' של בורגני פריזאי ועוד סיפורים פריזאיים].  ---  מופסאן,גי דה...  ---  2009  ---  קובץ של 4 סיפורים (ימי א', הרפתקה פריזאית, טיול, המאלחשת), העוסקים במתחים החברתיים בפריז בשלהי המאה ה-19, על רקע תהליכי הג'נטריפיקציה והתפתחות התרבות הבורגנית בעיר תחת המושל ז'ורז' אז'ן אסמן.

ימי א של בורגני פריזאי ועוד סיפורים פריזאיים [ימי א' של בורגני פריזאי ועוד סיפורים פריזאיים].  ---  מופסאן,גי דה...  ---  2009  ---  קובץ של 4 סיפורים (ימי א', הרפתקה פריזאית, טיול, המאלחשת), העוסקים במתחים החברתיים בפריז בשלהי המאה ה-19, על רקע תהליכי הג'נטריפיקציה והתפתחות התרבות הבורגנית בעיר תחת המושל ז'ורז' אז'ן אסמן.

ימים אחרונים :  ---  גולני,מוטי  ---  2009  ---  מחקר בעמדותיו של ממשל המנדט הבריטי בתקופת הלחימה בין דצמבר 1947 למאי 1948, ובעשייתו ואופני התנהלותו ערב הסתלקותו. הספר כולל מהדורה מוערת של יומנו של הנרי גרני, המזכיר הראשי האחרון של ממשל המנדט.

ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור .  ---  טוויין,מארק  ---  2009  ---  

ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור.  ---  טווין,מארק  ---  2009  ---  רומן סאטירי המתאר אמריקאי בן המאה ה-19 שמוצא את עצמו בקמלוט של המלך ארתור, במאה ה-6 לספירה. בחינת ההבדלים בין העולמות מובילה לניסוח ביקורת חברתית חריפה ומשעשעת על אמריקה של המאה ה-19.

יסודות הבניין :  ---  הופר,חגי  ---  2009  ---  מסה פילוסופית אמונית העוסקת בשאלה "מהו אדם?" תוך עיון במספר תחומים, בהם הגות יהודית ונוצרית ומקורותיהן המקראיים, פסיכולוגיה ופסיכואנליזה והפילוסופיה של השפה.

יעקב אגור צלם 1911 - 1996. [יעקב אגור, צלם 1911 - 1996].  ---  אגור,יעקב  ---  2009  ---  אלבום ובו מאות צילומי ש"ל מהשנים 1960 - 1980 של אחד מצלמי העיתונות החשובים בישראל. ביניהם דיוקנאות של אנשי רוח וציבור, תיעוד של הווי החיים במעברות ובעיירות פיתוח, אירועים פוליטיים, מופעי תיאטרון ומחול ועוד.

יעקב גילדור :  ---  גילדור,יעקב  ---  2009  ---  מארז מהודר ב-3 כרכים הפורש את מכלול יצירת גילדור על שלל הטכניקות, המדיה והסגנונות בהם יצר, מהרישומים והמונוטייפים המוקדמים (החל מ-1961), דרך עשור וחצי של סוריאליזם ועד לעיסוק שלו בשואה ובחוויית הדור השני.

יערות אפלים.  ---  ביי,קורינה  ---  2009  ---  רומן המשלב ריאליזם ופנטסיה, ומגולל עלילה כפולה שתחילתה ברצח של אשה צעירה, אשתו של בורגני תאב רכוש שנמשכה לגבר אחר. במקביל למישור הגלוי של חקירת המשטרה, מתאר הרומן את חיי הנפש הפנימיים שלה.

יצחק בשביס זינגר :  ---  האדה,ג'נט  ---  2009  ---  ביוגרפיה פסיכואנליטית המציגה את הייחוד שביצירתו של זינגר כתוצר של חייו המסוכסכים וסביבתו החברתית עמוסת הניגודים: חילוניות מול אורתודוקסיה, מודרניות מול מסורתיות, אמריקניות מול מזרח אירופאיות ועוד.

יצחק בשביס זינגר :  ---  האדה,ג'נט  ---  2009  ---  ביוגרפיה פסיכואנליטית המציגה את הייחוד שביצירתו של זינגר כתוצר של חייו המסוכסכים וסביבתו החברתית עמוסת הניגודים: חילוניות מול אורתודוקסיה, מודרניות מול מסורתיות, אמריקניות מול מזרח אירופאיות ועוד.

יצחק רבין : [רבין - על הכריכה] :  ---  ובר,שאול  ---  2009  ---  ביוגרפיה הסוקרת את שנותיו הצעירות של רבין, מילדותו ועד מלחמת העצמאות, בה פיקד על חטיבת הראל. הספר, שמחברו הוא איש חינוך, מתמקד בהתעצבות אישיותו רבת הסתירות של רבין בשנותיו בפלמ"ח (1941 - 1949).

יצחק רבין : [רבין - על הכריכה] :  ---  ובר,שאול  ---  2009  ---  ביוגרפיה הסוקרת את שנותיו הצעירות של רבין, מילדותו ועד מלחמת העצמאות, בה פיקד על חטיבת הראל. הספר, שמחברו הוא איש חינוך, מתמקד בהתעצבות אישיותו רבת הסתירות של רבין בשנותיו בפלמ"ח (1941 - 1949).

ירוק לחיים.  ---  בוטנקו,ויקטוריה  ---  2009  ---  ספר המציג את יתרונותיהם הבריאותיים של שייקים צמחיים. לטענת המחברת,השייקים מסייעים בהרזיה, באיזון התזונה היומית, בעיכוב התפתחות מחלות שונות ועוד. הספר כולל מתכונים רבים לשייקים,האמורים אף להיות טעימים.

ירושלים .  ---  שיחור,מיכאל (ע)  ---  2009  ---  

ירושלים כבר לא בליטא :  ---  רוזנסון,ישראל  ---  2009  ---  הקשר והמתח בין הזכרון היהודי והליטאי ובין שניהם למקום, קרי לאתרים בהם התקיימו הקהילות היהודיות של ליטא עד להשמדתן. המסה בוחנת, בין השאר, את השתקפות הזכרון בספרות היהודית-ליטאית ולהבדיל בספרי ה"יזכור".

ירושלים ממילא :  ---  קרויאנקר,דוד  ---  2009  ---  תיעוד היסטורי-ארכיטקטוני, מלווה במאות צילומים, מפות ותרשימים, הסוקר ארבע תקופות בחיי שכונת ממילא: כמרכז מסחר מהמאה ה-19 עד 1948, כשכונת ספר עד 1967, הריסת רוב בתי השכונה עד שנות ה-90 ושיקומה ופיתוחה מ-2005.

ירושלים.   ---  טווארש,גונזסאלו  ---  2009  ---  רומן. אשה החולה במחלה סופנית ויוצאת לחפש כנסיה, גבר המתכנן להתאבד, בחור הפוסע ברחוב עם אקדח בכיסו ועוד קבוצה של גברים ונשים בודדים מתמודדים עם כאבם, איש איש בדרכו, בין שלוש לשש בבוקר אחד בסוף מאי.

ירח חסר.  ---  סיבולד,אליס  ---  2009  ---  רומן העוסק ביחסי משפחה ובביטול העצמיות ושלילת החירות הנגזרים מהם. גיבורת הרומן היא דוגמנית עירום לסטודנטים לאמנות, שלאחר שנים אותן הקדישה להוריה, לבעלה ולילדיה, מחליטה לבחור בדרך של הגשמה עצמית.

יש אני יבש : [יש, אני יבש!] :  ---  שגיא,קובי  ---  2009  ---  תיאור יסודי של כל תופעות המשנה של הרטבת יום ולילה, הבדלים מגדריים, סיבות רפואיות, גורמים גנטיים, רגרסיות בעקבות טראומה, שגיאות של הורים, הדרכה בגמילה ביום ושיטות טיפול בהרטבת לילה ובאי-שליטה בצואה.

יש היגיון בחיים :  ---  הרפורד,טים  ---  2009  ---  חיבור הבוחן התנהגויות אנושיות בלתי-רציונליות לכאורה ומסביר את ההגיון הכלכלי מאחוריהן, במונחי עלות-תועלת, מחיר ותמורה. בין השאר נידונות תופעות כמו גזענות, התמכרות לסמים, הימורים ואידיאולוגיות מהפכניות.

יש המעדיפים סרפדים.  ---  טניזקי,ג'ונאיצ'ירו  ---  2009  ---  רומן שבמרכזו התפוררות נישואי זוג יפני. העמדת הפנים של "עסקים כרגיל" מובילה את הגבר לכמיהה נוסטלגית לתרבות היפנית ולהרהורים מחודשים בדבר אהבה ונישואין. מצורפת אחרית דבר מאת ד"ר מיכל דליות-בול.

יש חיים אחרי הגירושין :  ---  קידר,דניה  ---  2009  ---  מדריך לנשים המתמקד בפיתוח רשתות חברתיות וסיגול חשיבה חיובית להתמודדות עם גירושין. הספר כולל שאלונים לבחינה עצמית ותרגילים לפיתוח היכולות המתוארות.

יש סדר למקרא :  ---  גוטליב,יצחק  ---  2009  ---  מחקר משווה של היחס לשאלת סדר התורה ולסמיכות ומיקום פרשיות, אצל רש"י כמייצג פרשנות אשכנז של ימי הביניים, ואצל ראב"ע ורמב"ן כמייצגי פרשנות ספרד, ההבדלים בין שיטותיהם וביניהם לבין חז"ל.

יש סדר למקרא :  ---  גוטליב,יצחק  ---  2009  ---  מחקר משווה של היחס לשאלת סדר התורה ולסמיכות ומיקום פרשיות, אצל רש"י כמייצג פרשנות אשכנז של ימי הביניים, ואצל ראב"ע ורמב"ן כמייצגי פרשנות ספרד, ההבדלים בין שיטותיהם וביניהם לבין חז"ל.

יש שכר :  ---  בן יעקב,יששכר  ---  2009  ---  המחבר, יליד המבורג 1922, עלה טרם השואה לת"א עם משפחתו ולאחר קום המדינה החל במסכת שליחויות מטעמה לרחבי תבל : מגרמניה ועד ארה"ב, מאפריקה ועד איי האוקיינוס השקט.

ישו.  ---  פלוסר,דוד  ---  2009  ---  ביוגרפיה מדעית הבוחנת את משנתו של ישו ומסירתה באוונגליונים בהקשרי הזרמים השונים ביהדות של תקופת בית שני. הספר מברר את זיקתו של ישו לדתיות הפרושית מחד ולתפיסה האסכטולוגית של כת קומראן מאידך.

ישו.  ---  פלוסר,דוד  ---  2009  ---  ביוגרפיה מדעית הבוחנת את משנתו של ישו ומסירתה באוונגליונים בהקשרי הזרמים השונים ביהדות של תקופת בית שני. הספר מברר את זיקתו של ישו לדתיות הפרושית מחד ולתפיסה האסכטולוגית של כת קומראן מאידך.

ישן מפני חדש :  ---  אסף,דוד. רפפורט אלברט,עדה [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים מאת 26 היסטוריונים וחוקרי יהדות, העוסקים בזרמים ביהדות מזרח אירופה במאה ה-19 ובוחנים היבטים בתורותיהם של הבעש"ט, הגר"א ואחרים, סוגיות מגדריות בחסידות ובהשכלה, פרשיות היסטוריות וכתבים ועוד.

ישן מפני חדש :  ---  אסף,דוד. רפפורט אלברט,עדה [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים מאת 26 היסטוריונים וחוקרי יהדות, העוסקים בזרמים ביהדות מזרח אירופה במאה ה-19 ובוחנים היבטים בתורותיהם של הבעש"ט, הגר"א ואחרים, סוגיות מגדריות בחסידות ובהשכלה, פרשיות היסטוריות וכתבים ועוד.

ישנן בנות.  ---  ויינר,ג'ניפר  ---  2009  ---  המשך לרומנים קודמים מאת המחברת ובו דרמה משפחתית המתרחשת בפילדלפיה. הבת,בת למשפחה יהודית, נכנסת לגיל ההתבגרות ויוצאת מכלל שליטה ואב המשפחה רוצה להביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית.

ישעיה מ-סו :  ---  פאול,שלום מ. (מבוא ופירוש)  ---  2009  ---  פירוש מדעי לפרקים מתוך ספר ישעיה. כולל מבוא מקיף, הערות פרשניות נרחבות ומקורות ביבליוגרפיים. ההערות הפרשניות מתייחסות הן לרבדים השונים של המסורת התורנית והן להיבטיו הספרותיים של הטקסט.

ישר למוח.  ---  מאירי,ירון  ---  2009  ---  ספר הכתוב ומעוצב כיומן ומתעד שנה בחייו של המחבר ושל בנו שנולד עם מום מולד בכלי הדם במוח. הספר מתאר את האשפוז הארוך, התפתחות המחלה והטיפול בה ותחושות בני המשפחה וכולל עשרות תמונות, מיילים, מסרונים ועוד.

ישראל 15 :  ---  חזן,מאיר [עורך]  ---  2009  ---  

ישראל 16 :  ---  הכהן,דבורה (עורך)  ---  2009  ---  גיליון זה מוקדש לזהות יהודית ולדמות היהודי החדש. המאמרים עוסקים בציונות הדתית ורעיון האדם החדש, בדמותו של היהודי החדש אצל ז'בוטינסקי, ביהודי החדש בסרטי מלחמת תש"ח, ועוד. כולל ביקורות ספרים.

ישראל בחזית המפרץ הפרסי :  ---  רבל,סמי  ---  2009  ---  שלוש שנות שירותו של המחבר בנציגות הישראלית בדוחה, בירת קטאר, האירועים המדיניים והכלכליים בתקופה זו (עסקת הגז הטבעי וביטולה והקפאת היחסים), ותובנות לגבי דמוקרטיזציה ומודרניות מול מסורת ודת במדינות המפרץ.

ישראל הראשונה והשניה :  ---  בן יוסף,יואל  ---  2009  ---  פסיפס-מיש-מש מרובה-דמויות ועלילות, המכסה את רבדיה ומגזריה השונים של החברה הישראלית וסוקר באמצעות שלל גיבוריו את תהליך התקומה והבניה של מדינת ישראל ומעבר ההגמוניה ממפא"י למחנה הימין.

כבוד המלכים :  ---  הכהן,רן (תרגם והעיר)  ---  2009  ---  מהדורה מוערת של האפוס, המבוסס על סיפור שלמה המלך ומלכת שבא, מכיל מקבילות לספרות הנוצרית הקדומה ואף למדרשי אגדה, ושמאז המאה ה-14 מהווה המקור העיקרי לתפיסה העצמית של אתיופיה כזרם של הנצרות וכקיסרות.

כבר לא אותו הדבר.  ---  מזרחי,דניאלה  ---  2009  ---  ספר הכתוב כיומן, המופנה לבנה של המחברת שנפצע קשה בתאונת דרכים לפני יום הולדתו ה-13 ונותר פגוע ראש. הספר, המשובץ שירים, מתאר שנה וחצי של תהליכי שיקום ושל התמודדות עם מציאות חדשה, נוראה ובלתי-צפויה.

כובעים ללא פנים :  ---  פן,צופיה  ---  2009  ---  "מתוך שברי המתכת / עלתה בת-קול / של ציפור / קצוצת כנפים / ללא עפעפים / אל שמים מצעפים / בענני צפרים שחורים / צובאים / על העדן" .

כוח בלתי מוגבל :  ---  רובינס,אנתוני  ---  2009  ---  "ספר אימון מהפכני למוח" שמבטיח להפוך כל פלוני למנהיג וכל פלמוני לטייקון. פרט ליכולת תפקוד מושלמת, יצירת קשר מיידי עם כל אדם וסודות ההצלחה והעושר, הספר גם ידריך את קוראיו איך לתכנת את מוחם תוך דקות.

כוח האמנות.  ---  גרויס,בוריס  ---  2009  ---  ניתוח ביקורתי של שדה האמנות המודרנית כביטוי של איזון כוחות בעידן הפוסט-אידאולוגי. מאמרי הספר נגזרים מפרדיגמה, על-פיה תוצרי האמנות המודרנית הם אובייקטים של פרדוקס הנוצר מניכוס של דימוי וביקורת שלו בו-זמנית.

כוחה של אישה.  ---  שופן,קרן  ---  2009  ---  רומן ביכורים. צעירה ישראלית, המתפרנסת כחשפנית בבר אי-שם בצרפת, מקבלת מכתב ממשפחתה שמעבר לים. בעקבותיו היא נאלצת לחזור לפרק בחייה שקיוותה שנחתם - סיפור של אהבת נשים שהותיר אותה חבולה רגשית.

כולם כאן דיברו שפת סימנים :  ---  אלן גרוס,נורה  ---  2009  ---  בעקבות ריבוי מקרי החרשות בעיירה מרת'ז ויניארד בארה"ב, יצרו תושביה שפת סימנים ייחודית, ששימשה גם את התושבים שאינם חרשים. הספר מתחקה אחר יצירתה של קהילה שוויונית בעיירה, שבה החרשות אינה נחשבה נכות.

כולם כאן דיברו שפת סימנים :  ---  אלן גרוס,נורה  ---  2009  ---  בעקבות ריבוי מקרי החרשות בעיירה מרת'ז ויניארד בארה"ב, יצרו תושביה שפת סימנים ייחודית, ששימשה גם את התושבים שאינם חרשים. הספר מתחקה אחר יצירתה של קהילה שוויונית בעיירה, שבה החרשות אינה נחשבה נכות.

כולסטרול :  ---  פורמן,ג'ואל  ---  2009  ---  מדריך לתזונה נכונה שמחברו הוא מומחה ברפואת משפחה. הספר מתמקד בהפחתת כולסטרול ובמניעה ושיקום לאחר התקף לב, מפרט כללים תזונתיים ותוספים תזונתיים למטרה זו וכולל תפריטים ומתכונים ושאלות נפוצות ותשובות.

כולסטרול.  ---  לקר,מייק  ---  2009  ---  תיאור הגורמים לעודף כולסטרול, אופני אבחון התופעה, השלכותיה ודרכי התמודדות עמה. דרכי הטיפול המתוארות כוללות אמצעים תרופתיים ולא תרופתיים. בנוסף, מצורפים פרטי התקשרות של מוסדות רלוונטיים.

כותבים קיבוץ :  ---  אלון,צביקה [עורך]  ---  2009  ---  40 סיפורים קצרים מאת חברי קיבוץ בעבר ובהווה, המתארים את ההווייה הקיבוצית הייחודית, הן הנוסטלגית והן העכשווית. בין הכותבים כמה שמות מוכרים: אמנון שמוש, אהרן שמי, אלישע פורת ורחל ברנהיים.

כח מגן יהודי בעיראק :  ---  מאיר,יוסף  ---  2009  ---  פעילותם של ארגוני הגנה קהילתית (כגון "עדת יהודים חופשים") ושל סניפי "ההגנה" בעירק. הספר סוקר את קשרי הקהילה עם מוסדות היישוב, ההיבטים הארגוניים של הקמת הסניפים, תהליכי הגיוס, האימונים, רכישת הנשק ועוד.

כח מגן יהודי בעיראק :  ---  מאיר,יוסף  ---  2009  ---  פעילותם של ארגוני הגנה קהילתית (כגון "עדת יהודים חופשים") ושל סניפי "ההגנה" בעירק. הספר סוקר את קשרי הקהילה עם מוסדות היישוב, ההיבטים הארגוניים של הקמת הסניפים, תהליכי הגיוס, האימונים, רכישת הנשק ועוד.

כחה של מילה.   ---  שמר,אביבה  ---  2009  ---  ספר המכנס בתוכו את תצלומי עבודותיה של האמנית שנעשו בהשראת תורת הקבלה היהודית וכן טקסטים רבים, בעיקר אמרות, פסוקים ופסקאות הלקוחים מתוך דברי רבנים או מקורות יהודיים קבליים וכלליים, הנוגעים לחיי הנפש.

כחום הדם.  ---  נמירובסקי,אירן  ---  2009  ---  רומן פיוטי קצר המספר את סיפורה של קולט, אישה החיה בכפר קטן בצרפת של טרום מלחה"ע הראשונה ונאלצת לשאת את המחיר החברתי של תשוקותיה.

כי גרים היינו :  ---  אוקסנברג,שי (מחקר וכתיבה)  ---  2009  ---  סיפור הקמת המוקד ותיאו פעלו לאורך עשר שנים של עשייה. מחולק חינם ללקוחותינו המוסדיים.

כישורי ניהול.  ---  שוחט,עפרה  ---  2009  ---  מדריך המאגד שלל נושאים מתחום הניהול העסקי וניהול בכלל, לרבות ניהול התא המשפחתי. ביניהם: תקשורת, אסרטיביות, אינטיליגנציה רגשית, פתרון קונפליקטים, משא ומתן, ניהול זמן,הצגה אפקטיבית, קבלת החלטות,ועוד.

כך הפכתי לנזירה.  ---  איירה,ססר  ---  2009  ---  רומן תמים לכאורה על תלאותיה של ילדה ארגנטינאית בת 6, שכל העולם מתייחס אליה כאל ילד.

כך נולדה :  ---  פיין,יונתן  ---  2009  ---  מחקר היסטורי הסוקר את תהליכי מעבר ישראל מטריטוריה קולוניאלית של בריטניה למדינה עצמאית. בספר נסקרת הקמת "ועדת המצב", לימוד הממשל המנדטורי, תכנון משרדי הממשלה ופעולתם במלחמה ולאחר הבחירות הראשונות.

ככה נראית גאולה.  ---  דויטש,חיותה  ---  2009  ---  19 ספורים קצרים. ספור בלשי על גאולה, מפגש בין פסנתרנית לרב שתלמידיו נטשו אותו, שומר בית ספר מנהל התכתבות עם אישה מסתורית ועוד הצצות לחייהם של נשים וגברים המתגעגעים לעולם מתוקן יותר.

כל ההתחלות.  ---  מקגרגור,ג'ון  ---  2009  ---  רומן המתרחש באנגליה שלאחר מלחה"ע ה שניה ובמרכזו דיוויד, נער חובב אספנות הגדל להיות אוצר במוזיאון. הערה המערערת את בטחונו באמיתות ההסטוריה המשפחתית כופה עליו להתמודד עם עברו ועם תחושת הנכור בה הוא חי.

כל היודע דבר.  ---  הראל,אורית  ---  2009  ---  רומן שגיבורתו, אשה צעירה, חווה טלטלה עמוקה עם היעלמותה הבלתי-מוסברת של אימה. חייה המסודרים והברורים משתנים באחת כשהיא יוצאת למסע חיפוש בנבכי סודות העבר של משפחתה.

כל הילדים של אפריקה טובים :  ---    ---  2009  ---  סיפוריהם של ילדי הפליטים מאריתריאה ודארפור הלומדים בבית הספר 'דרור' בתל אביב, מוגשים בקולותיהם שלהם. הספר מתאר את מציאות חייהם בארץ, חלומותיהם, פחדיהם והגעגועים לבית.

כל הנשמות.  ---  מריאס,חוויאר  ---  2009  ---  רומן: מרצה אורח ספרדי באוקספורד מבלה את ימיו בשיטוט ברחובות העיר, את ערביו בארועים אקדמיים נפוחים, ובלילות הוא נתון להתקפי חרדה קיומית. כמו כן הוא מנהל רומן חסר סיכויים עם אישה נשואה שבעברה טמון סוד אפל.

כל הסיפורים .  ---  גולדברג,לאה  ---  2009  ---  

כל הסיפורים.  ---  גולדברג,לאה  ---  2009  ---  כינוס 24 סיפוריה הקצרים של גולדברג, החל מ"הנערה בת השלוש עשרה" שכתבה בגיל 17 לכתב העת "נתיבות", וכולל הסיפור הגנוז "ואלה ימות סטפן גרט" שרואה אור לראשונה. המהדורה כוללת אחרית דבר מאת גדעון טיקוצקי.

כל השירים א-ד :  ---  אבידן,דוד  ---  2009  ---  כרכים א-ד

כל השירים כרך א :  ---  אבידן,דוד  ---  2009  ---  כינוס חמשת ספריו הראשונים של אבידן: מ"ברזים ערופי שפתיים" ועד לשירים החדשים ב"משהו בשביל מישהו", וכן הפזמונים משני מחזותיו, שירים שפרסם בעיתונות לפני "ברזים ערופי שפתיים",ופזמונים שכתב בשם העט "דיוגנס".

כל השירים כרך ב :  ---  אבידן,דוד  ---  2009  ---  בכרך זה: שירים בלתי אפשריים. דו"ח אישי על מסע ל.ס.ד. ושירים שימושיים.

כל כתביו יז :  ---  גרינברג,אורי צבי  ---  2009  ---  המאמרים שפרסם אצ"ג בעיתון "דאר היום" לאחר שהצטרף לתנועה הרוויזיוניסטית וכן מאמרים שפרסם בעיתון "העם" ונוסח הנאום המלא שנשא בקונגרס הציוני הי"ז. המאמרים עוסקים בפולמוס הפוליטי דאז על גורל המפעל הציוני.

כלא המשאלות.  ---  רקובר,סם ש  ---  2009  ---  רומן הכתוב בשלושה חלקים המקבילים ל-3 גלגולי חיים. הראשון עוסק במתאגרף צעיר, השני במדען,והשלישי בפקיד עירייה. למרות הצלחתו נמצא כל אחד מן הגברים הללו במרוץ כאוב אחר משאלות לב שאינן מתגשמות.

כלואה בשמעיה אנג'ל :  ---  אליעזר,תמי  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי על מערכת היחסים בין המחברת לבכיר פושעי ישראל בשנות ה-80, קשר שהתנהל במקביל ליחסיו עם אשתו שרה אנג'ל ונמשך גם לאחר שהורשע ברצח כפול ולאחר שביצע רצח נוסף בין כותלי הכלא.

כלוב הלטאה.  ---  קונלי,קארן  ---  2009  ---  רומן המתרחש בכלא בורמזי. גיבורו הוא מתנגד משטר שנכלא לעשרים שנות בידוד בצינוק. למרות בידודו הוא מצליח ליצור קשר עם נער יתום בן 12 שגדל בין כותלי הכלא, קשר המביא את שניהם להטמרה רוחנית.

כלי אדם .  ---  אלדר,שחר  ---  2009  ---  

כלי אדם :  ---  אלדר,שחר  ---  2009  ---  מחקר בשתי דוקטרינות משפטיות: ביצוע עבירה באמצעות אדם אחר וביצוע ע"י הנהגה של ארגון פשיעה. הספר עוסק בהגדרתן, בוחן אופני פעולה של ארגוני פשיעה ומציע דוקטרינה חדשה להפללה ושיקולי החמרה והקלה בענישה.

כלכלה בימי משבר :  ---  קרוגמן,פול  ---  2009  ---  ניתוח בשפה בהירה של האירועים והתהליכים הכלכליים שהובילו למשבר העולמי הנוכחי. הספר מתמקד במשברי שנות ה-90 באמריקה הלטינית ובמזרח אסיה ובפעילותה של המערכת הבנקאית בארה"ב ומציע מדיניות לניהול המשבר.

כלכלה עירומה .  ---  וילן,צ'ארלס  ---  2009  ---  

כלכלה פוליטית :  ---  גבאי,יורם  ---  2009  ---  ניתוח מקרו-כלכלי ופוליטי של התפתחות המשק והחברה בישראל מ-1950 ועד המשבר הנוכחי. הספר עוסק, בין היתר, בגלובליזציה של כלכלת ישראל, החרפת אי-השיוויון והעוני, מערכת המיסים, כלכלה ובטחון וכשלי המשילות.

כלכלה פוליטית :  ---  גבאי,יורם  ---  2009  ---  ניתוח מקרו-כלכלי ופוליטי של התפתחות המשק והחברה בישראל מ-1950 ועד המשבר הנוכחי. הספר עוסק, בין היתר, בגלובליזציה של כלכלת ישראל, החרפת אי-השיוויון והעוני, מערכת המיסים, כלכלה ובטחון וכשלי המשילות.

כלכלה רומנטית :  ---  רפאלי,ארז  ---  2009  ---  ספר המסביר בצורה הומוריסטית מושגים בסיסיים בכלכלה, כגון: תחרות חופשית, מעורבות ממשלתית, אחריות חברתית ועוד. המחבר מרבה בהבאת דוגמאות המוכרות לקורא מן התקשורת, תוך שימת דגש מיוחד על נושאים רומנטיים.

כלכלת בית.  ---  כרמלי,עודד  ---  2009  ---  רומן משפחתי הנושב ברוח רעה בין סוכן נדל"ן החווה משבר גיל העמידה, אשתו המורה המרימה ידיים נוכח בורותם של תלמידיה ובנם הפרזיט שאינו רוצה להרפות מהעטינים השופעים של הוריו.

כללי הזהב לעושר.  ---  היל,נפוליון  ---  2009  ---  מדריך להצלחה בעסקים המפתח גישה מנטלית ופילוסופית ייחודית לפתיחת עסק וניהולו. פרקי הספר מתמקדים בטיפוח השאיפה להצליח ושימור האמונה בהצלחה, כמו גם בפיתוח רעיונות עסקיים ושכנוע אחרים בנחיצות מימושם.

כמה יפה להיות יהודי :  ---  לבנת,חנה  ---  2009  ---  מחקר באופני העיצוב של זהות אישית וקולקטיבית בספרות ובעתונות הילדים הגרמנית-יהודית בשעת המשבר של החלת חוקי הגזע. הספר בוחן, בין השאר, את היחס לפתרון ההגירה בכלל ולפלסטינה בפרט ואת ייצוגי ה"אחר" בספרות זו.

כמו הציפורים.  ---  קימלמן,יורם  ---  2009  ---  רומן המתאר את סיפור המשבר שעוברים שני זוגות נשואים על רקע התפרקותם של הקיבוצים בישראל במאה ה-21.

כמו פרידות :  ---  אלפי,יוסי  ---  2009  ---  "ראשי פרות / רחוצים וסרוקים / ועיניהן מביטות לאיניהן / מעבר לגלגלת / אין גוף. / מה יעשו בראשה היפה / התלוי / על האנקול הרפה / ברחוב הטוניסאי." .

כמו צמח בר .  ---  בר,צבי  ---  2009  ---  אוטוביוגרפיה. בתחילתה עוסק המחבר בשורשי משפחתו בכורדיסטאן ובילדותו בכפר יונה; בהמשכה מתואר מסלול חייו בצה"ל ובמשטרה על תחנותיו הרבות, בהן גדוד 202, מג"ב והימ"מ, ובסיום - שנותיו הרבות כראש העיר רמת-גן.

כמעט .  ---  לישנר,אודל  ---  2009  ---  

כמעט שהלכתי ממך.  ---  בר,יניב  ---  2009  ---  שירים. "מכזבים הכוכבים / גם בבדידות שחור הליל, / באורם ראו / ואורם אין. // אל תתן לבך להם, / ישאוך לעבדות, / באורם ראו את שקרנו / ותפילה לא לחשו."

כמעט.  ---  לישנר,אודל  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכולל עשרות פריימים מתוך ארבעה מיצבי וידאו, בהם מופיעות דמויות נשים ומתקיימת חזרה מחזורית של הדימוי המצולם. העבודות עוסקות בתהליך הראיה ותפיסת הזכרון ובהקשרים של יסודות חומריים ותנועה.

כמצוות האל.  ---  אמניטי,ניקולו  ---  2009  ---  רומן על מהפך המתחולל בחייהם של ארבעה אנשים אקסצנטריים החיים בעיירה נידחת. נסיונם הכושל לשדוד כספומט בליל סערה אפוקליפטי מוביל אותם להכרה בכך שמהלך חייהם הוא משל לחיפוש נואש אחר אלוהים.

כניסה נפרדת.  ---  רובינשטיין,אמנון  ---  2009  ---  אסופה של 18 סיפורים קצרים שגיבוריהם, מהם ילידי השוליים החברתיים ומהם שנדחקו אליהם, מתמודדים עם חולשותיהם ומשגי עברם. ביניהם: אסיר משוחרר, עובדת זרה, ותיק מלחמת השחרור, טרנסג'נדריות ימניות ועוד.

כניסתם של שיקולים כלכליים לאקדמיה והשלכותיהם על תכנית הלימודים ודמות התלמיד.  ---  סמואל,הדר  ---  2009  ---  

כנפי השחר :  ---  זמיר,שלמה   ---  2009  ---  כנוס שיריו של המשורר : הקבצים 'הקול מבעד לענף' 'כדורים וקוביות' ו'הסכין בין השיניים' הוותיקים ושלושה קבצים חדשים: לילי הגחליליות, צלילי סתיו ושירת האיש מן הבית הרחוק.

כנפיים של ציפור :  ---  סולומן,אסף  ---  2009  ---  ספר צילומים בפורמט אלבומי הכולל תמונות צבע מרהיבות של נופי ישראל ממבט המצנח.

כסנוניות הם באו. היה שלום להתראות מחר. [היה שלום, להתראות מחר].  ---  מקסוול,ויליאם  ---  2009  ---  2 רומנים קצרים. הראשון מתאר את חייה של משפחה אמריקנית בתחילת המאה ה-20, בה האם משמשת עמוד התווך של המשפחה. השני מגולל סכסוך בין שני חוואים שהוביל למוות. הסכסוך מתואר ברטרוספקטיבה רווית חרטה.

כעבור סופה.  ---  שם טוב,שמחה  ---  2009  ---  סיפור חייה של המחברת, שנולדה בכפר ברומניה ב-1933. אחרי שהסתתרה עם משפחתה בשנות המלחמה, עלתה לארץ עם גרעין של עליית הנוער לקיבוץ דליה. לאחר מלחמת השחרור עזרה בהקמת קיבוץ שובל. הספר מלווה בצילומים.

כפופה כאגמון.  ---  פפרברג,שמואל  ---  2009  ---  רומן אלגורי המופנה בידי מחברו לנשים "המשתוקקות מאד לאהבה כנה". מתוך עיסוק בנושאים כגון התעללות בילדים, סחר בנשים, ופגעים אחרים, מנסה הספר ליצור שינוי רדיקלי של היחס לתופעות כוחניות ויפה שעה אחת קודם.

כצל ציפור .  ---  אנסבכר,יאיר  ---  2009  ---  

כצל ציפור.  ---  אנסבכר,יאיר  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי המתאר את חוויות השירות של המחבר בסיירת מגלן. במקביל למסלול הצבאי, לאימונים ולפעילות המבצעית, מתואר גם התהליך הנפשי-רוחני של עיצוב אישיותו ותפיסת עולמו של המחבר, בוגר ישיבה תיכונית.

כרם חמד חכמת ישראל היא יבנה החדשה : [כרם חמד - חכמת ישראל היא 'יבנה החדשה'] :  ---  פלאי,משה  ---  2009  ---  הכרך השלישי בסדרת המונוגרפיות של כתבי העת של ההשכלה העברית. הספר כולל מפתחות מחברים ונושאים וכן מאמרים הסוקרים את מגמות המחקר וההגות בכל אחד מתשעת כרכי "כרם חמד" ואת מקומו בעיצוב חכמת ישראל.

כרם חמד חכמת ישראל היא יבנה החדשה : [כרם חמד - חכמת ישראל היא 'יבנה החדשה'] :  ---  פלאי,משה  ---  2009  ---  הכרך השלישי בסדרת המונוגרפיות של כתבי העת של ההשכלה העברית. הספר כולל מפתחות מחברים ונושאים וכן מאמרים הסוקרים את מגמות המחקר וההגות בכל אחד מתשעת כרכי "כרם חמד" ואת מקומו בעיצוב חכמת ישראל.

כשאני מדברת ואתה עונה זה מפריע לדיאלוג ביננו.  ---  חוצנר,רות  ---  2009  ---  שירים וקטעי פרוזה. "בלי האישה שבי קל / לי / הרבה יותר לטפס על עצים / לשבת למשל על אורן, / גבוהה ובלתי ננגעת / ניצלת מפרפורי גסיסה / של עצמי / מתפלשת באהבה / כמה מפעים היה הירוק." התפלשות עצמית.

כשהגוף חולם :  ---  אליעז,רפאל  ---  2009  ---  מבחר הכולל שירים משני הקבצים שאליעז פרסם בחייו, מהעתונות הספרותית ומעזבון המשורר. הספר מקיף את כל תקופות חייו,משירים מוקדמים שנכתבו בסופיה, דרך פזמוני א"י ועד שירי ההגות הליריים והארס-פואטיים המאוחרים.

כשהיינו ילדים .  ---  סרי,שלום  ---  2009  ---  

כשהיינו ילדים :  ---  סרי,שלום  ---  2009  ---  בלשון פשוטה ונעימה, מגולל המחבר את זכרונותיו הפרוזאיים משנות חייו המוקדמות, למן שנות ילדותו בצנעא שבתימן, דרך נערותו בירושלים בעת המנדט הבריטי ועד לבחרותו באוניברסיטה העברית שבהר הצופים.

כשסבא גלש לפינלנד.  ---  כץ,דניאל  ---  2009  ---  רומן המשלב הומור יהודי בסגנון שלום עליכם עם קדרות פינית טיפוסית ומגולל את סיפור חייהם של שלושה דורות במשפחה יהודית, מכפר קטן ועלוב ברוסיה הצארית ולאורך המאה ה-20 בהלסינקי בירת פינלנד העצמאית.

כתאב אלדרר : [כיתאב אלדורר] :  ---  אלחריזי,יהודה  ---  2009  ---  ספר המסע של אלחריזי שנכתב בתחילת המאה ה-13 בערבית יהודית ומורכב משירים בשבח האל ("הקצידות האלוהיות") ובשבח הקהילות היהודיות בהן ביקר, מפסטאט במצרים ועד בצרה. הספר כולל מבוא נרחב ותרגום לעברית ולאנגלית.

כתב יתדות :  ---  עבדוללה,קאדר  ---  2009  ---  ברומן המתרחש באיראן ובהולנד של ימינו מתוארים חייהם של אב ובנו: האב הוא חרש אילם שחרט את תולדותיו בשפה לא מובנת על קיר מערה עתיקה. הבן, שאף הוא לא הצליח לקרוא את הכתוב, הוא מהפכן פוליטי הגולה להולנד.

כתבי אייזק אסימוב :  ---  אסימוב,אייזק  ---  2009  ---  כרך ראשון בסדרה בת חמישה כרכים שתכלול את כל סיפוריו הקצרים של אסימוב. עלילות מדע בדיוני מרתקות בעלות רבדים נוספים של אלגוריה וסטירה פוליטית, חקירה של שאלות מדעיות, תיאולוגיות וסוציולוגיות ועוד.

כתבי מיכה יוסף ברדיצ'בסקי ט :  ---  ברדיצ'בסקי,מיכה יוסף  ---  2009  ---  כל יצירות הסיפורת של ברדיצ'בסקי ביידיש - 115 סיפורים ומערכונים שרובם תורגמו לראשונה. חלקם הגדול מעוצבים כמונולוגים של דמויות עממיות, כתובים בלשון מדוברת ומפגינים הומור פרוע שלרוב אינו אופייני לברדיצ'בסקי.

כתבי מיכה יוסף ברדיצ'בסקי ט :  ---  ברדיצ'בסקי,מיכה יוסף  ---  2009  ---  כל יצירות הסיפורת של ברדיצ'בסקי ביידיש - 115 סיפורים ומערכונים שרובם תורגמו לראשונה. חלקם הגדול מעוצבים כמונולוגים של דמויות עממיות, כתובים בלשון מדוברת ומפגינים הומור פרוע שלרוב אינו אופייני לברדיצ'בסקי.

כתבים חדשים וגם ישנים.  ---  דינור,בן ציון  ---  2009  ---  אסופת כתבים בשתי סוגות ייחודיות ביצירתו של דינור: כתבים בגוף ראשון (יומן נעורים ופרקי זכרונות); וכתיבה פרוגרמטית שעסקה בפיתוח מוסדות וכלים דידקטיים עבור ההתמקצעות האקדמית של חקר והוראת ההסטוריה היהודית.

כתבים חדשים וגם ישנים.  ---  דינור,בן ציון  ---  2009  ---  אסופת כתבים בשתי סוגות ייחודיות ביצירתו של דינור: כתבים בגוף ראשון (יומן נעורים ופרקי זכרונות); וכתיבה פרוגרמטית שעסקה בפיתוח מוסדות וכלים דידקטיים עבור ההתמקצעות האקדמית של חקר והוראת ההסטוריה היהודית.

כתוב בים.   ---  מושקוביץ וייס,אלה  ---  2009  ---  רומן המתרחש בתל אביב של שנות ה-50. מסתורין משפחתיים הולכים ומתגלים כאשר הם שלובים באירועי המנדט והמחתרות.

כתובות מלכי אשור :  ---  אפעל,ישראל. נאמן,נדב (ע.)  ---  2009  ---  ששה מאמרים בעברית ואחד באנגלית, שעובדו מהרצאות תלמידי תדמור. ההרצאות עסקו בעיצוב דמות האל באיקונוגרפיה, עיצוב דמות השליט בהיסטוריוגרפיה האשורית ועוד.

כתובות מלכי אשור :  ---  אפעל,ישראל. נאמן,נדב (ע.)  ---  2009  ---  ששה מאמרים בעברית ואחד באנגלית, שעובדו מהרצאות תלמידי תדמור. ההרצאות עסקו בעיצוב דמות האל באיקונוגרפיה, עיצוב דמות השליט בהיסטוריוגרפיה האשורית ועוד.

כתובת 1 :  ---  דותן,שי ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  תרגומים חדשים לשירים מאת גינזברג, בוקובסקי, אדוניס ואחרים; שמעון זנדבנק על יאיר הורביץ, ישעיהו קורן על ברוך כצנלסון, גלעד מאירי על שירה ישראלית עכשווית; שירים מאת ט' ריבנר, ש' בוזגלו, ל' שטרנברג, א' זינדר ועוד.

כתובת 2 :  ---  ויסמן,דורית. שטרנברג,ליאור (ע.)  ---  2009  ---  תרגומים חדשים לשיריהם של רולף יאקובסן, מחמוד דרוויש, צ'רלס בוקובסקי, בורחס ואחרים. שירים מאת אסתר אטינגר, אדמיאל קוסמן, זלי גורביץ', אורי ברנשטיין, רוני סומק, רחל חלפי ועוד. סדרת תצלומים מאת אורי גרשט.

כתום היום.  ---  רשף,רתם  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכולל ציורים באקריליק על בד. הציורים הם קומפוזיציות מופשטות של כתמי צבע שנרמזת בהם פיגורציה של טבע, מרמת החלקיקים האלמנטריים, דרך עולם הצומח ועד לדימויים מתחום הקוסמולוגיה.

כתמי לידה.  ---  יוסטון,ננסי  ---  2009  ---  רומן המתאר את מסעם של סול, ילד בן 6, ומשפחתו לניו יורק, חיפה, טורונטו ומינכן. מטרת מסעם להתחקות אחר ההסטוריה המשפחתית, הנחשפת אט אט באמצעות שורת מונולוגים של קרובי המשפחה, הפזורים ברחבי העולם.

לא ביפו ולא בתל אביב :  ---  צור,מוקי. רוטברד,שרון [עורכים]  ---  2009  ---  היסטוריוגרפיה של שכונת שפירא, מהקמתה ב-1924 כשכונה ללא מעמד מוניציפלי ברור, דרך מלחמת השחרור בה עמדה בקו החזית בין יפו לתל-אביב ועד ימינו. המחקר מבוסס על תיעוד רשמי מחד וסיפורי חיים של התושבים מאידך.

לא ביפו ולא בתל אביב :  ---  צור,מוקי. רוטברד,שרון [עורכים]  ---  2009  ---  היסטוריוגרפיה של שכונת שפירא, מהקמתה ב-1924 כשכונה ללא מעמד מוניציפלי ברור, דרך מלחמת השחרור בה עמדה בקו החזית בין יפו לתל-אביב ועד ימינו. המחקר מבוסס על תיעוד רשמי מחד וסיפורי חיים של התושבים מאידך.

לא נורמלי.  ---  מנשה,אורית  ---  2009  ---  רומן. כתבת עתון נשלחת לראיון החושף בפניה את עולמם של הלוקים בנפשם בכלל ואת עולמם של המאושפזים בכפיה, לעיתים ללא סיבה. הכתבת מוצאת את עצמה מעורבת נפשית עד סכנה לשפיותה היא.

לא פשוט להיות ילד.  ---  קרבאיו,פילאר לוזאנו  ---  2009  ---  ספר לילדים בגיל בית הספר היסודי המתאר את התאקלמותו הקשה של ילד בשם פרננדו העובר לכיתה חדשה. הספר מתאר את ההצקות מהן סובל פרננדו ועוסק בהתגברות על בעיות השתלבות חברתית.

לא רציונלי ולא במקרה .  ---  אריאלי,דן  ---  2009  ---  

לא רציונלי ולא במקרה :  ---  אריאלי,דן  ---  2009  ---  מחקר בתחום הכלכלה ההתנהגותית המפריך את הסברה לפיה התנהגות אנושית היא רציונלית.הספר מנתח שלל מקרי בוחן (אנקדוטות ותצפיות) של קבלת החלטות ע"פ שיקולי רגש, נורמות חברתיות וכיו"ב ומסביר את השיטתיות שלהם.

לא תקין רומנטית.  ---  סוכרי,יוסי  ---  2009  ---  רומן המגולל מערכת יחסים בין מורה אידיאליסטית בת 54, החיה באבל אינסופי על מות בעלה במלחמת יום הכיפורים, ותלמידה האהוב בן ה-18, המתקשה להתגבר על גירושי הוריו וחולק איתה את אותו אידיאליזם חסר-סיכוי.

לאבריס.  ---  עברון,יניב  ---  2009  ---  רומן מתח שבמרכזו חקירה שעורכת יחידת סוכני CIA בדבר רשת משתפי פעולה עם הנאצים מתקופת מלחה"ע ה-2. ככל שהחקירה מסתבכת, מגלים חברי היחידה קשרים אישיים לנושא החקירה.

לאדינאר ה :  ---  רפאל,שמואל [עורך]  ---  2009  ---  מאמרים העוסקים באישיותו ובעשייתו האקדמית של חוקר הלאדינו המנוח פרופ' יעקב חסן, חילופי צופן בסיפורים אישיים של מספרות עממיות דוברות ספרדית-יהודית, דפוסי הענקת כינויים בקרב יהודי טיטואן דוברי חכתייה ועוד.

לאוויניה.  ---  לה גווין,אורסולה ק'  ---  2009  ---  רומן המהווה פרפראזה על האפוס "איניאס" של ורגיליוס. גיבורתו היא לאוויניה, ביתו של לטינוס מלך לטיום, המספרת בקולה את עלילת האפוס,על מבוך התככים וגזירות הגורל שבה והמלחמה שפרצה בעקבות נישואיה לאיניאס.

לאומיות ואוניברסליזם.  ---  וולצר,מיכאל  ---  2009  ---  חיבור המציע מודל של אוניברסליזם, במסגרתו יאושררו מספר ערכים "מינימליים" ע"י כלל הקהילות וייושמו בכל אחת מהן בהתאם להשקפת עולמה התרבותי. המודל מתבסס בעיקר על מסורת החשיבה היהודית ופרשנות מקראית.

לאומיות ואוניברסליזם.  ---  וולצר,מיכאל  ---  2009  ---  חיבור המציע מודל של אוניברסליזם, במסגרתו יאושררו מספר ערכים "מינימליים" ע"י כלל הקהילות וייושמו בכל אחת מהן בהתאם להשקפת עולמה התרבותי. המודל מתבסס בעיקר על מסורת החשיבה היהודית ופרשנות מקראית.

לאורה.   ---  טואג,חנה  ---  2009  ---  רומן המתרחש בלוב הנתונה תחת השלטון האיטלקי ערב מלחמת העולם השניה. לאורה, צעירה יהודיה, מתאהבת בחייל איטלקי והרה לו. מנקודת מבטה הנאיבית מתוארים יחסיהם, התנגדותה של המשפחה וחיי הקהילה היהודית.

לבד בפסגה.  ---  קואלו,פאולו  ---  2009  ---  רומן נוסף, הפעם בסוגת המותחן, העוסק בצורך האנושי בכח ובהצלחה ובחלום ה"אמיתי" שנדחק בעטיו לקרן זוית. הפעם מתלבטים בסוגיה החבוטה מיליונר רוסי, מעצב אופנה, שחקנית, דוגמנית ומפקח משטרה, בפסטיבל הסרטים בקאן.

לבי פוסע לאחור :  ---  שקד,מלכה  ---  2009  ---  "הקרומים שאני מעלה על עצמי במשך היום, / הקורים הסבוכים העוטפים את שנתי, / נקלפים ממני לפתע כמו גדל מפצע ישן. / אני מושכת בצד אחד / וההמשך מפשל מעלי / רצועות רצועות."

לבכות רק דרך הסדקים :  ---  שגיא,יעקב  ---  2009  ---  שירים חדשים וישנים מאת המחבר המתמקדים בחוויותיו כילד יהודי-פולני בזמן השואה. השירים מלווים באלמנטים גרפיים.

לבלוע את אלוהים.  ---  לויט,עדי  ---  2009  ---  רומן סאטירי שגיבורו הוא עו"ד המתמחה ברישום פטנטים. בעיצומה של חוויה מינית הוא הוגה את ה"אלוהון" - תרופה המכילה קורט אלוהים. לאחר מכירת הפטנט עבור הון עתק, הוא יוצא למסע חובק עולם לחפש מסר אלוהי אוניברסלי.

לבן על גבי לבן :   ---  פולת,לבנה  ---  2009  ---  שירים באנגלית ותרגומם לעברית, כולל הקדמה מאת דר' אדית קובנסקי. "עכשיו // כשנשברו כליל // תקות / השפה / השבורה // היא / תקות / האדם".

לבנון דם בארזים :  ---  זיסר,אייל  ---  2009  ---  תהליך השיקום של לבנון, על כלכלתה והמערכת הפוליטית שלה, מסיום מלחמת האזרחים ב-1989 עם חתימת הסכם טאיף; מאבקו של החיזבאללה על הגמוניה פוליטית, והשפעת מלחמת לבנון ה-2 על עתיד החברה הלבנונית ויחסי עדותיה.

לבנון דם בארזים :  ---  זיסר,אייל  ---  2009  ---  תהליך השיקום של לבנון, על כלכלתה והמערכת הפוליטית שלה, מסיום מלחמת האזרחים ב-1989 עם חתימת הסכם טאיף; מאבקו של החיזבאללה על הגמוניה פוליטית, והשפעת מלחמת לבנון ה-2 על עתיד החברה הלבנונית ויחסי עדותיה.

לבנות את האומה מחדש :  ---  גאנם,הוניידה  ---  2009  ---  מחקר המנתח את זרמי המחשבה העיקריים בקרב אנשי רוח פלסטינים בישראל ביחס לזהות הלאומית הפלסטינית. הספר בוחן תהליכים שחלו בהתמודות עם מושגים מרכזיים- הנכבה, מדינת ישראל ועוד, ואת השימוש הציבורי בשפה.

לגדל ילד עם אוטיזם :  ---  ריצ'מן,שרה  ---  2009  ---  מדריך ליישום שיטת ההתנהגות היישומית, המבוססת על שינוי דפוסי התנהגות של הסובבים את האוטיסט כדי להשפיע על התנהגותו. הדוגמאות הנדונות: טיפול בהתפרעות, הפרעות אכילה, התקבעות של תלות ועוד.

לגלות את האור שבפנים :  ---  קופל,רות  ---  2009  ---  "יש דממה שרטה / דממה עוטפת. / יש דממה מרגיעה / דממה של שקט. / ואז לבבות מתקרבים, / לבבות מתחברים / לבבות נקשרים / ביחד."

לגמרי קוף.  ---  ליירד,ניק  ---  2009  ---  רומן,אוטוביוגרפי בחלקו, המתאר באופן הומוריסטי מספר ימים בחייו של צעיר שזכה במשרה נחשקת בלונדון. כאשר חבר ילדות שלא רצה לפגוש מתפרץ אל חייו, הוא מוצא עצמו נלחם בגנגסטרים אירים ונאבק על משרתו ואהובתו.

לגעת בעולם של מלאכים :  ---  קליימן,סת'  ---  2009  ---  תיאורו של אב את שבעת ימי האבל על מות ביתו התינוקת, אשר בהם הוא נתקל בתובנות של שכול ואבדן. גם את אלוהים והמלאכים הוא מגייס לצידו ברצונו להעניק משמעות לחיים שלאחר החיים.

לדויד מזמור : [לדוד מזמור] :  ---  דויד הנשיא  ---  2009  ---  מהדורה מדעית ל-40 פיוטים, קרובים ברוחם לסוגות הסליחות והתוכחות, של משורר שפעל במאה ה-11 בבבל, א"י ומצרים ויצר פואטיקה שונה במופגן מזו של משוררי ספרד למרות ההשפעה של השירה הערבית.

לדויד מזמור : [לדוד מזמור] :  ---  דויד הנשיא  ---  2009  ---  מהדורה מדעית ל-40 פיוטים, קרובים ברוחם לסוגות הסליחות והתוכחות, של משורר שפעל במאה ה-11 בבבל, א"י ומצרים ויצר פואטיקה שונה במופגן מזו של משוררי ספרד למרות ההשפעה של השירה הערבית.

להבנת קפקא.  ---  צימרמן,הנס דיטר  ---  2009  ---  חיבור הבוחן את יצירת קפקא על-רקע הסביבה התרבותית (הבורגנות היהודית דוברת הגרמנית), החוג החברתי-ספרותי שלו שכלל את ברוד, ולטש, הוגו ברגמן ואחרים, והמגמות החדשות בקרב אינטלקטואלים יהודים, בהן גם הציונות.

להיות אשה יהודייה 5 :  ---  כהן,טובה [עורכת]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים בין-תחומית הבוחנת סוגיות מגדריות בחברה הדתית על מגזריה השונים, בשלושה שערים: נישואין וגירושין בבתי הדין בישראל; נידה, מיניות ופוריות; פרשנות וביקורת חברתית בפמיניזם ובשיח האורתודוקסי.

להיות שונה זה אחרת. שאול.  ---  אחישר,סיטאר ואחרים  ---  2009  ---  שני סיפורים קצרים שגיבוריהם הם בעלי צרכים מיוחדים. הראשון מתאר מערכת יחסים בין בעל פיגור שכלי למדריכה ולעובדת הסוציאלית שלו. השני מתאר קונפליקט בין שני צעירים החולקים אותה דירה. בצירוף תקליטור.

להכיר תודה :  ---  בנזימן,יותם  ---  2009  ---  חיבור המנתח את היחסים שבין המעניק למקבל, ובעיקר את הכרת התודה. המחבר מבחין בין הודיה כפויה ("אסירות תודה") להודיה מתוך בחירה ("הכרת תודה"), ומנתח מובאות ספרותיות, תלמודיות, פסיכולוגיות ואחרות.

להמציא מחדש את הדמוקרטיה הישראלית .  ---  כרמון,אריק  ---  2009  ---  

להמציא מחדש את הדמוקרטיה הישראלית :  ---  כרמון,אריק  ---  2009  ---  חיבור המאבחן את הסיבות למשילות הפגומה בישראל ומציע מכלול של רפורמות שתכליתן חיזוק התיווכיות באמצעות מפלגות, ביזור העוצמה הניהולית-משילותית והגברת ההשתתפות האזרחית, וכינון חוקה כתנאי מקדים.

להציל את הילדים :  ---  ורבר,ג'ק. הלמרייך,ויליאם ב'  ---  2009  ---  תיאור חמש וחצי השנים, בהן שהה המחבר במחנה בוכנוולד. בזכרונותיו הוא מספר על החיים בעיר רדום לפני הגירוש, הצטרפותו לתא המחתרת במחנה ופעילות המחתרת למען הצלתם של כ-700 ילדים יהודים שהגיעו לשם ב-1944.

להציל את הילדים :  ---  ורבר,ג'ק. הלמרייך,ויליאם ב'  ---  2009  ---  תיאור חמש וחצי השנים, בהן שהה המחבר במחנה בוכנוולד. בזכרונותיו הוא מספר על החיים בעיר רדום לפני הגירוש, הצטרפותו לתא המחתרת במחנה ופעילות המחתרת למען הצלתם של כ-700 ילדים יהודים שהגיעו לשם ב-1944.

להרוג את נעימה.  ---  בר כא,חיים [בר-כא,חיים]  ---  2009  ---  רומן המסופר בגוף ראשון ע"י ילד יהודי בבגדד של שנות ה-40 ושהאירוע המחולל את עלילתו הוא נסיון רצח על רקע חילול כבוד המשפחה. בעקבותיו מהגרת המשפחה לאירן ובהמשך לישראל, אך הטרגדיה ממשיכה להעיב על חייה.

להרוג את רומל.  ---  פרספילד,סטיבן  ---  2009  ---  רומן היסטורי-צבאי העוסק ב"קבוצת המדבר ארוכת הטווח", יחידת עלית של הצבא הבריטי שביצעה פשיטות ופעולות איסוף מודיעין בחזית הצפון-אפריקנית במלחה"ע השניה. הסיפור בדיוני, אך מבוסס על פרטים היסטוריים מדוייקים.

להרוג את רומל.  ---  פרספילד,סטיבן  ---  2009  ---  רומן היסטורי-צבאי העוסק ב"קבוצת המדבר ארוכת הטווח", יחידת עלית של הצבא הבריטי שביצעה פשיטות ופעולות איסוף מודיעין בחזית הצפון-אפריקנית במלחה"ע השניה. הסיפור בדיוני, אך מבוסס על פרטים היסטוריים מדוייקים.

להתאהב בסנט מרטין.  ---  מקנוט,ג'ודית  ---  2009  ---  רומן מתח רומנטי המתאר את מסעה של אשה לטיהור שמה מרצח. בעת שהותה באי סנט מרטין, היא מנהלת רומן עם מליונר. אחרי כמה פגישות הוא נעלם בפתאומיות והיא נאלצת להאבק על חפותה. תוך כדי היא מתאהבת בגבר אחר.

להתבגר בתבונה :  ---  שייביץ,דינה  ---  2009  ---  מדריך המעניק כלים ותובנות לשיפור איכות החיים בגיל המבוגר. הספר עוסק בתפיסות המקובלות של תקופת החיים הזו, בסבאות, פרישה מחיי עבודה, שינויי תפקוד ופטירת בן-זוג, וגם בפוטנציאל הצמיחה וההתפתחות של הגיל הזה.

להתהלך בין העולמות.  ---  לוין,דפנא  ---  2009  ---  חיבור הגותי-רוחני העוסק במסתורין של הלידה מחד והמוות מאידך.

להתראות מתיו. [להתראות, מתיו].   ---  פלון,ג'יין  ---  2009  ---  רומן הומוריסטי. לאחר ארבע שנים של יחסים מחליט מאהבה של הלן, מתיו, לעזוב את אשתו ולעבור לגור איתה. אולם הלן כבר לא רוצה בו, ועתה עליה לחשוב על דרכים לגרום לו להפרד ממנה.

לוגיקה אריסטוטלית ומתודולוגיה תלמודית :  ---  רביצקי,אבירם  ---  2009  ---  מחקר בהשפעת מדע הלוגיקה של ימה"ב על הפרשנות לי"ג העקרונות של סוגת דרשת ההלכה שניסח ר' ישמעאל. בין היתר נבחנים פירושי דוד אבן ביליה, שמשון מקינון, ספר "שערי צדק", אברהם אליהו וחוגו של ר' יצחק קנפנטון.

לוויתן.  ---  גרובמן,מיכאיל  ---  2009  ---  בין השנים 1968-1971 כתב הצייר המודרניסט הרוסי-יהודי יומנים אשר שקפו את חיי היום-יום שלו ושל חבריו תחת השלטון הטוטליטרי. את יומניו המוקדמים יותר השמיד מפחד השלטונות. אח"כ עלה לישראל ונודע בשל ציוריו.

לויתן :  ---  הובס,תומס  ---  2009  ---  החיבור הקלאסי מ-1651 שייסד את מדע המדינה של העת החדשה באמצעות ההבחנה בין מצב הטבע (מלחמת כל בכל) והחברה המדינית. במסגרת תיאוריה מקיפה על טבע האדם הספר עוסק במקור הסמכות המדינית והדתית של הריבון.

לוכדי נצחים.  ---  טובלי,שי  ---  2009  ---  ספר שיריו הראשון של המחבר. "אלוהי הדמעות העצובות / בוא נא אל אלוהי הדמעות השמחות / הסתופף בצילו, בכה אצלו הוא יגיד לך / מה לעשות ואיך לעצור / כשאין עוד צורך" ("בוא הביתה").

לונאר פארק.  ---  אליס,ברט איסטון  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי המתאר את הרקע לכתיבת ארבעת הרומנים ואוסף הסיפורים של אליס. הספר מגולל אירועים שנתנו את השראתם לדמויותיו ועלילותיו, ואחרים, קשים לא פחות, שהתרחשו במקביל לעלייתו המטאורית כסופר.

לונדון :  ---  מלמן,בילי  ---  2009  ---  ניתוח היסטורי של תופעות חברתיות ותמורות תרבותיות ופוליטיות, בהן: החזון הארכיטקטוני של לונדון והבניה בה, התפתחות הקפיטליזם, תברואה והתפתחות מגפות, אכיפת חוק וענישה, המודרניזם בין שתי מלחמות העולם, ועוד.

לזכור וגם לשכוח :  ---  באומגרטן,אלברט ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים העוסקת בניתוח מאפייני ההיסטוריוגרפיה הישראלית והשפעתן של המדינה והלאומיות עליה. נבחנים הנרטיב הציוני, מקומם של יהודי המזרח, יחסי ימין-שמאל, טענות "ההיסטוריונים החדשים", חקר האורתודוקסיה ועוד.

לזכור וגם לשכוח :  ---  באומגרטן,אלברט ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים העוסקת בניתוח מאפייני ההיסטוריוגרפיה הישראלית והשפעתן של המדינה והלאומיות עליה. נבחנים הנרטיב הציוני, מקומם של יהודי המזרח, יחסי ימין-שמאל, טענות "ההיסטוריונים החדשים", חקר האורתודוקסיה ועוד.

לזרום נגד הזרם :  ---  שמחאי,דלית  ---  2009  ---  מחקר בתת-תרבות הניו-אייג' בישראל, המתמקד בשתי זירות התרחשות: פסטיבל "אהבה" וכתב העת "גופנפש". הספר בוחן את השתלבותם בסדר הקפיטליסטי, התמודדותם עם בעיות החברה הישראלית והסכסוך הישראלי-פלסטיני ועוד.

לחיות את היסוד החי.  ---  אלטשולר,איתי  ---  2009  ---  חיבור המבקש להתוות את שיטתו של אלטשולר לריפוי עצמי. את השיטה פיתח המחבר בתהליך החלמתו מהלם קרב, עת מלחמת לבנון הראשונה. על פיה, בכדי להתחיל בתהליך הריפוי, על האדם לזהות ולאחוז ב"יסוד החי" אשר טמון בו.

לחיות בזכות האהבה.  ---  בן משה,יוליה  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי המתאר שנה בחיי משפחתה של המחברת, שתחילתה בבשורת איוב והמשכה התמודדות. ילדם השלישי של בני הזוג מאובחן כחולה במחלה סופנית. הרומן מתאר את המאבק הכואב בקולותיהם של חמשת בני המשפחה.

לחיות בעברית : (לדוברי רוסית).  ---    ---  2009  ---  מארז של שיחון ו-4 תקליטורי שמע המיועד לתלמידי עברית דוברי רוסית. הקורס הכלול בו מתמקד בתחום הפועל, הטייתו והשימוש בו, ומתקדם באופן הדרגתי מצורות פועל פשוטות ועד למסובכות ביותר.

לחיות עד 120 :  ---  ני,מאושינג  ---  2009  ---  מדריך ניו-אייג'י הערוך כסדרת עצות מנוסחות בחסכנות. הספר משלב ידע מדעי מודרני עם מסורת תרופות-הסבתא של המזרח הרחוק ומקיף שלל נושאים: תזונה, צמחי מרפא, אקולוגיה,פעילות גופנית, אורח חיים, תורשה, מיניות ועוד.

לחץ דם. [לחץ-דם].  ---  ביוורס,ד"ג  ---  2009  ---  תיאור הגורמים לבעיות לחץ דם, אופני אבחון התופעה, השלכותיה ודרכי טיפול בה (תרופתיות ולא תרופתיות). הספר כולל סקירה קצרה של התקדמות המחקר בנושא ומצורפים פרטי התקשרות של מוסדות רלוונטיים.

לחשוב בגדול להצליח בגדול :  ---  טראמפ,דונלד. זנקר,ביל.  ---  2009  ---  מדריך להצלחה בעסקים לפיו חשיבה שאפתנית בסגנון המאסטר המפטר הטלוויזיוני היא המפתח לעושר ולאושר. הספר רצוף משלים ומנטרות המדגימים את עקרונות חשיבתו של הגורו.

לטייל עם הסיפורים.  ---  ענר,זאב  ---  2009  ---  אלבום הכולל 54 סיפורים וזכרונות, פרי עטם של אישים הסטוריים, ביניהם ר' נחמן מברסלב, מרק טווין, הרצל, יוספוס פלביוס, דיזנגוף, חיסין ואחרים. הספר מלווה בתמונות צבעוניות ובקטעי מידע הקשורים לסיפורים.

לטייל עם שירה :  ---  כהן,אבי [תחקיר היסטורי וכתיבה]  ---  2009  ---  12 מסלולי טיולים ברחבי הארץ. בצד כל מסלול נמצא הסבר, היסוריה,צילומי עבר והווה, אגדות ושירים. חיי המחברת נגדעו באיבם עת נרצחה בניגריה.

ליבבתיני :  ---  יהלום,יוסף [עורך ומהדיר]  ---  2009  ---  עשר מקאמות עבריות משל יהודה אלחריזי, יעקב בן אלעזר, עמנואל הרומי ואחרים, המגוללות סיפורי אהבה וחשק, חלקן כאלגוריות לאהבת התורה והאל. המהדורה כוללת ביאורים, ציוני מקורות וחילופי נוסח ומבוא רחב-יריעה.

ליבבתיני :  ---  יהלום,יוסף [עורך ומהדיר]  ---  2009  ---  עשר מקאמות עבריות משל יהודה אלחריזי, יעקב בן אלעזר, עמנואל הרומי ואחרים, המגוללות סיפורי אהבה וחשק, חלקן כאלגוריות לאהבת התורה והאל. המהדורה כוללת ביאורים, ציוני מקורות וחילופי נוסח ומבוא רחב-יריעה.

לידער און פאעמעס.  ---  העלמאנד,משה  ---  2009  ---  מבחר של כ-30 שירים ופואמות ביידיש מאת המשורר והעורך הספרותי יליד אוקראינה משה הלמונד (1907 - 1973), ממקימי הקבוצה הספרותית "יונגע ארבעטער" במינסק.

לידער און פאעמעס.  ---  העלמאנד,משה  ---  2009  ---  מבחר של כ-30 שירים ופואמות ביידיש מאת המשורר והעורך הספרותי יליד אוקראינה משה הלמונד (1907 - 1973), ממקימי הקבוצה הספרותית "יונגע ארבעטער" במינסק.

לימסול.  ---  שריד,ישי  ---  2009  ---  רומן שגיבורו הוא חוקר שב"כ הנשלח למשימה לא-שגרתית: ללמוד כתיבה יוצרת אצל סופרת פעילת שלום כדי להגיע באמצעותה לאמן פלסטיני שקיבל אישור להכנס לישראל. החוקר נאלץ להכריע בין נאמנות ישנה לקשר אנושי חדש.

לך תדע מה זאת אהבה :  ---  נלמן,ג'ושוע. פורטר,רוזלינד [עורכים]  ---  2009  ---  פרויקט ספרותי, בו התבקשו 40 סופרים עכשוויים מובילים להתנסות בז'אנר הקלאסי של מכתב אהבה. ביניהם: ג'ונתן לתם, אתגר קרת, הישאם מטר, אורסולה לה גווין, מרגרט אטווד,לאונרד כהן,ליונל שרייבר,וצ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה.

לכתוב קריקטורה ב-22 אותיות.  ---  ארנבורג,בוריס. סיצ'נקו,סרגיי  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכוללת 52 קריקטורות שהן פראפרזות הומוריסטיות על סמלים תרבותיים - עתיקים ועכשוויים, אמנותיים, דתיים ואחרים. הקריקטורות מייצגות את 22 האותיות העבריות המוצגות כאן ככלי מיוחד לתקשורת.

ללא הומור היינו מתאבדים.  ---  אוסטרובר,חיה  ---  2009  ---  מחקר בשימוש בהומור כמנגנון הישרדות בשואה. הספר דן בפונקציות של ההומור ע"פ תיאוריות פסיכולוגיות בהקשר לדברי המרואיינים וסוקר ז'אנרים של הומור (שירים, קברטים, קריקטורות וכו') שהתפתחו בגטאות ובמחנות.

ללדת בבית :  ---  שמש,אילנה  ---  2009  ---  היתרונות מול בית החולים וההכנה ללידה ועד לידה במים, זירוז הלידה והטיפול באם והילוד לאחר הלידה.

ללה .  ---  דנל,יאצק  ---  2009  ---  

ללה.  ---  דנל,יאצק  ---  2009  ---  סאגה משפחתית שגיבוריה הם המספר בן ה-20, הנפרד מילדותו, וסבתו, אינטלקטואלית ילידת 1919 שחוותה את רוב האירועים המכוננים של אירופה במאה ה-20, הנפרדת אט-אט מזכרונה ומחייה.

למה גברים לא זוכרים ונשים לא שוכחות.  ---  לגאטו,מריאן ג'  ---  2009  ---  ספר המשלב הסברים מתחום הרפואה הקלינית להבדלי המנטליות וההתנהגות בין גברים לנשים עם מדריך מעשי לתקשורת זוגית. הספר,המתמקד בפעילות המוח וההורמונים, עוסק בהתאהבות, הקשבה, מחוייבות, דיכאון, זקנה ועוד.

למה גברים לא זוכרים ונשים לא שוכחות.  ---  לגאטו,מריאן ג'  ---  2009  ---  ספר המשלב הסברים מתחום הרפואה הקלינית להבדלי המנטליות וההתנהגות בין גברים לנשים עם מדריך מעשי לתקשורת זוגית. הספר,המתמקד בפעילות המוח וההורמונים, עוסק בהתאהבות, הקשבה, מחוייבות, דיכאון, זקנה ועוד.

למה מי מת?  ---  רענן,גל  ---  2009  ---  מותחן פוליטי. קצין משטרה, החוקר את מותו המסתורי של בנו של שר החוץ, הופך בעצמו לחשוד מכיוון ששהה בזירת הרצח זמן קצר לפני-כן. במקביל גורמים פוליטיים ואחרים עושים כל שביכולתם כדי לשבש את החקירה.

למה נשים מרוויחות פחות :  ---  ולטרה,מייקלן ר'  ---  2009  ---  מדריך המתאר את תופעת תת-ההשתכרות בקרב נשים ומספק שיטה להחלצות ממצב זה. השיטה מתמקדת בשבירת החסמים הפסיכולוגיים האישיים המנציחים את התופעה ובפיתוח מיומנויות ניהול כספים ויכולת "שיווק עצמי".

למה קראתם לי חופי הפלא?  ---  שמר,יהודית  ---  2009  ---  רומן שגיבורתו היא מורה צעירה המחליטה להסיט את חייה מהמסלול שהותווה להם בעיירת הולדתה אופקים. המעבר לתל אביב מעורר אצלה תקווה, אך גם עורם עבורה קשיים, וקשרי המשפחה, ממנה ניסתה להתנתק, אינם מניחים לה.

למה קשה לתפוס מונית בימים גשומים? :  ---  פרנק,רוברט ה'  ---  2009  ---  חיבור העוסק ב"נטורליזם כלכלי" (כהגדרת המחבר) - פתרון "תעלומות" מעולם העבודה, הצרכנות והשיווק (עיצובי מוצרים, תמחור, הפצה חינם, פערי שכר, המלצות אנליסטים ועוד) בעזרת עקרונות-יסוד של התנהגות כלכלית אנושית.

למי אכפת מחלומות :  ---  בר יוסף,יוסף  ---  2009  ---  שני גברים, אופטיקאי מבוסס ואופטומטריסט מתחיל, נאבקים על אהבתה של אישה אחת - אשר בעבר היתה אשתו של האחד ואהובתו של האחר. בין השנים מתפתחת מערכת יחסים מורכבת המערבת גם דמויות נוספות וצבעוניות.

לנהל או להנהיג :  ---  מנו,ריטה  ---  2009  ---  מחקר בייחודיות הניהול של ארגוני המגזר השלישי. הספר סוקר את מצב המגזר בישראל,בוחן את התופעה לאור גישות סוציולוגיות וכלכליות ומנתח מאפיינים כסביבה ארגונית, מבנה, התנדבות, תהליכי קבלת החלטות והיבטים פיננסיים.

לנסוק לתוך האור הכי חזק :  ---  מיין,סימור  ---  2009  ---  המחבר הוא משורר יהודי-קנדי הנחשב ממשיך דרכם של א.מ. קליין, אירווינג לייטון, לאונרד כהן ואחרים. השירים עוסקים, בין השאר, בשורשיו היהודיים, שפת היידיש, עולם התנ"ך, ההסטוריה של משפחתו ורשמיו מביקוריו בישראל.

לנצח את ההרגל :  ---  נס ברלין,שירלי. צדיק פישר,רבקה  ---  2009  ---  הספר עוסק בשחרור מהרגלים בתחומים הבאים: אכילה מופרזת, עישון, דאגת-יתר, הענקת-יתר לילדים, התמכרות לצפייה ממושכת במסכי המחשב והטלוויזיה. הספר כולל תרגילים לאימון "על יבש".

לנצח את ההרגל :  ---  נס ברלין,שירלי. צדיק פישר,רבקה  ---  2009  ---  הספר עוסק בשחרור מהרגלים בתחומים הבאים: אכילה מופרזת, עישון, דאגת-יתר, הענקת-יתר לילדים, התמכרות לצפייה ממושכת במסכי המחשב והטלוויזיה. הספר כולל תרגילים לאימון "על יבש".

לסיביר.  ---  פטרסון,פר  ---  2009  ---  רומן המגולל את קורותיה של משפחה דנית בזמן מלחמת העולם השנייה. השגרה המשפחתית מופרת עם פלישת הנאצים. טלטלות המלחמה מלוות בחשיפתם של סודות משפחתיים אפלים המאיימים לקרוע את המשפחה.

לסייר בחיפה בעקבות סופרים.  ---  קנו,ז'אק. יסעור,עמיקם.  ---  2009  ---  תיאור של 10 סיורים שערך ז'אק קנו בשכונות שונות בחיפה. כל סיור נפתח בסקירה הסטורית קצרה. הסיור בכל שכונה נע בין נקודות רלוונטיות לכתביהם של סופרים, מוכרים ופחות מוכרים. בטקסט שלובים קטעי פרוזה רבים.

לסיכום :  ---  איגלמן,דייוויד  ---  2009  ---  הספר קובע את המוות כנקודת פתיחה ומפלטפורמה זו מדמיין 40 אפיזודות אפשריות או לא. הנחות המחבר לגבי גן העדן , אלוהים , שימור הנשמה ושאר מושגים אינן רעות או טובות יותר מאלו שהומצאו עד כה ע"י האנושות הדוויה.

לעבודה ולמלאכה :  ---  אבטיחי,צביה  ---  2009  ---  אסופת קטעים ביוגרפיים ואוטוביוגרפיים של עשרות בעלי מלאכה ועובדי תעשיה, מותיקי העיר רחובות, ילידי סוף המאה ה-19 עד שנות ה-30 של המאה ה-20. בספר תמונות ארכיון רבות,מהן של אירועים בתולדות התאחדות המלאכה.

לעומתיות :  ---  ישכר,חדוה  ---  2009  ---  תולדות האקטיביזם השמאלי-פמיניסטי בישראל מאז שנות ה-70 ומגמות בתוכו: חילוף ההגמוניה האשכנזית במנהיגות ממגזרים שונים, אסטרטגיות הפעילות של "נשים בשחור" ו"מחסום-ווטש", המאבק בעברייני מין בעלי שררה ועוד.

לעומתיות :  ---  ישכר,חדוה  ---  2009  ---  תולדות האקטיביזם השמאלי-פמיניסטי בישראל מאז שנות ה-70 ומגמות בתוכו: חילוף ההגמוניה האשכנזית במנהיגות ממגזרים שונים, אסטרטגיות הפעילות של "נשים בשחור" ו"מחסום-ווטש", המאבק בעברייני מין בעלי שררה ועוד.

לעיון הציבור :  ---  סלע,רונה  ---  2009  ---  בכרך א' מאמרים מחקריים על איסוף מידע מודיעיני יזום על האחר הפלסטיני ומהות הצילום כמסמך צבאי וכנכס היסטוריוגרפי. בכרך ב' צילומי אישים, יישובים, התקוממות במרחב הציבורי והתנגדות צבאית, עד תחילת שנות ה-50.

לעיני השמש הזאת :  ---  נסלבסקי,יורם  ---  2009  ---  26 סיפורים קצרים, פנטסטיים בחלקם, המתמקדים כולם בנסיונו של הגיבור להתמודד עם אינטראקציה חברתית.

לעשות עבודה מהצחוק.  ---  המבורגר,אבישי  ---  2009  ---  אסופת סיפורים משעשעים שמוסר השכל בצידם, בהם מעשיות מההווי היהודי, אגדות מהמזרח, פכים קטנים מאירופה ועוד כהנה וכהנה. בהתאם לרקע המקצועי של המחבר רבים מהם מתרחשים בישיבות הנהלה ודירקטוריון.

לפני המבול :  ---  פרידריך,אוטו  ---  2009  ---  סיפור התמורות החברתיות והפוליטיות שהתחוללו בברלין בימי רפובליקת ויימאר ושהובילו בסופו של דבר לעליית הנאציזם, לצד תיאור חיי התרבות העשירים שהתקיימו בה בתחומי האמנות, המוזיקה, הקולנוע, התיאטרון והקברט.

לפני המבול :  ---  פרידריך,אוטו  ---  2009  ---  סיפור התמורות החברתיות והפוליטיות שהתחוללו בברלין בימי רפובליקת ויימאר ושהובילו בסופו של דבר לעליית הנאציזם, לצד תיאור חיי התרבות העשירים שהתקיימו בה בתחומי האמנות, המוזיקה, הקולנוע, התיאטרון והקברט.

לפנים משורת הדין :  ---  שנהב,יהודה ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  שבעה מאמרים (בהם תרגום ראשון לאגמבן) הבוחנים את הגניאולוגיה של "מצב החירום" ממשבר החילון של אירופה במאה ה-17 ועד ימינו על-רקע הגותם של קרל שמיט ואחרים, והיבטים משפטיים ותיאולוגיים בהקשר הישראלי.

לפנים משורת הדין :  ---  שנהב,יהודה ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  שבעה מאמרים (בהם תרגום ראשון לאגמבן) הבוחנים את הגניאולוגיה של "מצב החירום" ממשבר החילון של אירופה במאה ה-17 ועד ימינו על-רקע הגותם של קרל שמיט ואחרים, והיבטים משפטיים ותיאולוגיים בהקשר הישראלי.

לפנים משורת הדין :  ---  שנהב,יהודה ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  שבעה מאמרים (בהם תרגום ראשון לאגמבן) הבוחנים את הגניאולוגיה של "מצב החירום" ממשבר החילון של אירופה במאה ה-17 ועד ימינו על-רקע הגותם של קרל שמיט ואחרים, והיבטים משפטיים ותיאולוגיים בהקשר הישראלי.

לקסיקון היסטורי של הסופרים העברים מאז תש"ח (1948).  ---  גרנות,משה [עורך]  ---  2009  ---  1240 ערכים - משוררים, סופרים, מחזאים, עורכים, מתרגמים, חוקרי ספרות ומבקריה, שכתבים מפרי עטם פורסמו לאחר 1948. המידע כולל שמות-נעורים ושמות-עט, קיצור קורות חיים, רשימות פרסומים ופרסים ועוד.

לקסיקון היסטורי של הסופרים העברים מאז תש"ח (1948).  ---  גרנות,משה [עורך]  ---  2009  ---  1240 ערכים - משוררים, סופרים, מחזאים, עורכים, מתרגמים, חוקרי ספרות ומבקריה, שכתבים מפרי עטם פורסמו לאחר 1948. המידע כולל שמות-נעורים ושמות-עט, קיצור קורות חיים, רשימות פרסומים ופרסים ועוד.

לקסיקון כרטא לאומות העולם. אטלס כרטא לאומות העולם.   ---  כהן,פרחיה. קסל,לוריין  ---  2009  ---  הלקסיקון כולל נתונים סטטיסטיים על מדינות העולם, המקובצים לפי נושאים כגון דמוגרפיה, גיאוגרפיה וכלכלה. האטלס כולל מפות כבישים מפורטות של ישראל ומפות מדיניות ופיזיות של מדינות העולם.

לקראת ניהול משותף של מרכזי ערים :  ---  ילינק,אביאל  ---  2009  ---  מחקר המציג מודלים לניהול ציבורי-פרטי משותף של מרכז העיר ירושלים על-רקע המיזם לשיקומו והתחדשותו. הספר בוחן התחדשות מרכזי ערים בארץ, דגמי ניהול מארה"ב ובריטניה, חסמים להקמת גוף ניהול ואמצעים להסרתם ועוד.

לקראת ניהול משותף של מרכזי ערים :  ---  ילינק,אביאל  ---  2009  ---  מחקר המציג מודלים לניהול ציבורי-פרטי משותף של מרכז העיר ירושלים על-רקע המיזם לשיקומו והתחדשותו. הספר בוחן התחדשות מרכזי ערים בארץ, דגמי ניהול מארה"ב ובריטניה, חסמים להקמת גוף ניהול ואמצעים להסרתם ועוד.

לקרוא ולכתוב.  ---  ברמני,אריאל  ---  2009  ---  רומן המתאר אודיסיאה קיומית של עובד ספריה המחליט לשנות את מסלול חייו. הספר מלווה את גיבורו בנסיון החיפוש שלו אחר תכלית הדברים, מהרהוריו במהות המשפחה ובאופי זהותו ועד לחרדת הזקנה המתקרבת.

לרזות לשם שינוי :  ---  אחד שרזה  ---  2009  ---  מדריך להרזיה המבוסס על פיתוח מוטיבציה לירידה במשקל, ועל בנייה אינדיבידואלית של תפריט תזונתי מאוזן המסייע בשמירה על משקל נמוך.

לרכוב על הדרקון .  ---  פרקובסקי,ג'ק  ---  2009  ---  

לרכוב על הדרקון : [לרכב על הדרקון] :  ---  פרקובסקי,ג'ק  ---  2009  ---  אוטוביוגרפיה עסקית משולבת במדריך ניהולי, המתארת את הקמת חברת הרכב הסינית "אסימקו טכנולוגיות" ע"י המחבר, יזם אמריקאי. הספר מציע תובנות לגבי אופיה של הכלכלה הסינית ואתגרי הניהול והפיתוח העסקי בה.

לשומקום ובחזרה.  ---  דהרי,קרן  ---  2009  ---  רומן מסע, גיאוגרפי ופנימי, שגיבוריו הם ארבעה ילדים: אח, שתי אחיות וחברו הטוב של האח. החבורה יוצאת לחפש את הורי המשפחה שנעלמו בתאונת צלילה, ומסעם המשותף על גילויי המיניות והאסקפיזם שבו מספק להם נחמה זמנית.

לשון הרה :  ---  פרוינד,יעקב  ---  2009  ---  מאות חידודי ושעשועי לשון, מלווים באיורים.

לשון ומאגריה לשון ומארגיה :  ---  שיטרית,יוסף  ---  2009  ---  מחקרים בהכלאה הלשונית והתרבותית (מעברי מבנים לקסיקליים ודקדוקיים או הטמעה של מאגרים טקסטואליים חיצוניים) בהתפתחות הערבית-היהודית במגרב. הספר בוחן סוגים שונים של טקסט ושל שיח: שירה, עתונות ופתגמים.

לשון ומאגריה לשון ומארגיה :  ---  שיטרית,יוסף  ---  2009  ---  מחקרים בהכלאה הלשונית והתרבותית (מעברי מבנים לקסיקליים ודקדוקיים או הטמעה של מאגרים טקסטואליים חיצוניים) בהתפתחות הערבית-היהודית במגרב. הספר בוחן סוגים שונים של טקסט ושל שיח: שירה, עתונות ופתגמים.

לשונות יהודי ספרד והמזרח וספרויותיהם.  ---  בוניס,דוד מ' [עורך]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים הכוללת עיון סמנטי-השוואתי בלשונות השונות, ועיונים לשוניים, ספרותיים והיסטוריים בספרדית יהודית, ערבית-יהודית, ארמית-יהודית, לשונות יהודי אתיופיה,פרסית-יהודית,לשון יהודי גרוזיה והשפה הקראית.

לשוננו לעם נז ד :  ---  שובל,כרמיה  ---  2009  ---  גליון המוקדש למונוגרפיה של ר' א"מ ליפשיץ, בלשן, חבר ועד הלשון משנת תרע"א ובר-פלוגתא של בן-יהודה. המאמר עוסק בדיוני ועד הלשון במקומן של הערבית והארמית בהרחבת העברית, בסוגיות מבטא, כתיב ודקדוק ועוד.

לשכוח ראשונה.  ---  ניצן,טל  ---  2009  ---  שירים מאת המחברת ותרגומיה המוערים לכמה שירים מאת לואיס סבסטיאן מסטו, משורר ארגנטינאי בן המאה ה-20.

לשכח את מה שיקרה :   ---  בראשטר,מרלנה  ---  2009  ---  מתוך הספר: "המדבר נולד / עיור. / הצליל שקפא פורר את הדימוי. / הוא לא ראה שאני / רואה."

לשקול מחדש :  ---  העצני,ציפי  ---  2009  ---  מדריך משלים לתכנית דיאטה המתמקד בפן הפסיכולוגי. הספר מספק תובנות וכלים להתמודדות עם מחשבות, רגשות ותסכולים המובילים לאכילת-יתר ועוסק גם בטכניקות להתאוששות ממעידות, פעילות גופנית ומערכות יחסים.

לשרת את העם .  ---  ליין קה,יאן  ---  2009  ---  

לשרת את העם!  ---  ליין קה,יאן  ---  2009  ---  רומן סאטירי המתרחש בסין בשנות ה-60. הרומן מגולל פרשית אהבים בין אשת קולונל סיני לעובד בביתה, המגיעה לשיאה בשבוע התעלסות שבמהלכו מתחרים השניים בניפוץ סמלי הקומוניזם בבית. הרומן נאסר לפרסום בסין.

לתוך ארץ הדממה :  ---  ברוקס,פול  ---  2009  ---  אסופה של סיפורי מטופלים, באמצעותם עוסק המחבר, נוירופסיכולוג במקצועו, בקשר בין המוח לנפש ובמהותו של ה"אני". הספר מתאר תופעות הנלוות לפגיעות מוחיות שונות. בפרק האחרון עוסק המחבר במחלת הסרטן של אשתו.

מאבק מדיני :  ---  שרת,משה  ---  2009  ---  מהדורה מוערת ל-155 מסמכים מהתקופה בה עסק שרת, כראש המחלקה המדינית של הסוכנות, במשבר ההתנדבות לצבא הבריטי, יוזמת ההתגייסות של נשים, יציאת יהודים אזרחי פולין מברה"מ לא"י, שחרור מעפילים ממחנות הסגר ועוד.

מאה אמהות :  ---  הררי,ענת [עורכת]  ---  2009  ---  אסופה הכוללת 100 סיפורים של 100 כותבים שונים בגילים בין 17 ל-98. בכולם מתואר זכרון אחד מאימם. הסיפורים, על מבחר סגנונות הכתיבה והדיווח,התובנות והמסקנות, בחירות הזכרון והרגשות, מרכיבים פסיפס רב-גוני של אימהות.

מאה של מרגלים :  ---  ריצ'לסון,ג'פרי ט'  ---  2009  ---  התפתחות תחום הביון מההיבט האסטרטגי, הטכנולוגי והאנושי. הספר מקדיש מקום נרחב לאירועי מלחמת העולם השניה והמלחמה הקרה ומאיר גם פרשיות ישראליות רבות: אלי כהן, וולפגנג לוץ, מחדל מלחמת יום כיפור ועוד.

מאה של מרגלים :  ---  ריצ'לסון,ג'פרי ט'  ---  2009  ---  התפתחות תחום הביון מההיבט האסטרטגי, הטכנולוגי והאנושי. הספר מקדיש מקום נרחב לאירועי מלחמת העולם השניה והמלחמה הקרה ומאיר גם פרשיות ישראליות רבות: אלי כהן, וולפגנג לוץ, מחדל מלחמת יום כיפור ועוד.

מאה שנות :  ---  רוזנפלד,שלומי  ---  2009  ---  תולדות הגימנסיה, מהקמתה ב-1909 כביה"ס התיכון הראשון בירושלים שהשיעורים בו התנהלו בעברית, דרך המעברים מזכרון משה לשכונת הבוכרים ולרחביה ועד לרפורמת האינטגרציה בחינוך. בספר מודעות, מסמכים, מכתבים ועוד.

מאה שנים של חלומות.  ---  שלו,דקל  ---  2009  ---  תיאוריות החלום של פרויד ושל יונג, מחקר ותיאוריות פסיכופיזיולוגיות של החלימה, הגישה הקוגניטיבית העוסקת בניתוח כמותי של תכני חלומות, ושאלות לגבי הבדלים מגדריים, השפעת טראומות, זכירת חלומות, ועוד.

מאה שנים של חלומות.  ---  שלו,דקל  ---  2009  ---  תיאוריות החלום של פרויד ושל יונג, מחקר ותיאוריות פסיכופיזיולוגיות של החלימה, הגישה הקוגניטיבית העוסקת בניתוח כמותי של תכני חלומות, ושאלות לגבי הבדלים מגדריים, השפעת טראומות, זכירת חלומות, ועוד.

מאוחר מדי.   ---  ינאי,צבי  ---  2009  ---  מחבר הספר "שלך סנדרו" מספר את סיפורו של אחיו שמעולם לא פגש. האח,רומולו בנוונוטי, נעלם בעת מחקר בשמורת טבע בטנזניה והורה לשלוח את יומנו אל אחיו-המחבר.

מאיר אפלפלד .  ---  אפלפלד,מאיר  ---  2009  ---  

מאיר אפלפלד.  ---  אפלפלד,מאיר  ---  2009  ---  קטלוג ציורי טבע דומם, נוף ותפנימים חדשים (2007 - 2009) בשמן על פשתן. רוב הציורים נעשו בסטודיו של האמן בירושלים. מיעוטם, שצוירו בסדנת ההדפס בקיבוץ כברי, מדגישים את פתיחות הנוף בניגוד לדחיסות של הראשונים.

מאמין בלי כנסייה :  ---  שוורץ,יגאל  ---  2009  ---  מסות הבוחנות שלושה נושאי חתך ב-13 ספריו האחרונים של אפלפלד (מ"מסילת ברזל" עד "אל ארץ הגומא"): אהבה ומיניות, מעמד הביוגרפיה וזיקות בין נושא לסגנון. מסה נוספת דנה ביחס בין התכוונות ספרותית לאופן התקבלות.

מארגי ציטוטים .  ---  סלין,אנט מזרחי,שמעון  ---  2009  ---  

מאת ג'ורג'.  ---  סטייס,וסלי  ---  2009  ---  רומן שגיבוריו הם בני ארבעה דורות במשפחה מטריארכלית העוסקת בתחום התיאטרון, ובובת פיתום. העלילה נעה בין שנות ה-30 לשנות ה-70 בבריטניה, ומתארת מארג שלם של סודות הקשורים בנשות המשפחה ובבובה כוכבת הוודביל.

מאתיים וחמישים שנות עברית חדשה.  ---  כהן,חיים א' [עורך]  ---  2009  ---  10 מאמרים הבוחנים סוגיות בהתחדשות העברית מאז תקופת ההשכלה, בהם העוסקים בתקינת העברית והכוונתה, תופעות לשוניות אצל סופרים (מאפו, מנדלי, הזז, עגנון) ותמורות מורפולוגיות בהתפתחות העברית במאה האחרונה.

מאתיים סיפורי אוכל.  ---  עצבה,יהודה  ---  2009  ---  אסופת סיפורים ואנקדוטות מפי 60 מספרים שונים, המעלים זכרונות נוסטלגיים מימי הצנע והקיצוב במעברות קולטות העליה של שנות ה-40 וה-50. הספר כולל עשרות צילומים מהתקופה, כרזות,מודעות, וצילומי תוי קניה,תלושים וכד'.

מאתיים סיפורי אוכל.  ---  עצבה,יהודה  ---  2009  ---  אסופת סיפורים ואנקדוטות מפי 60 מספרים שונים, המעלים זכרונות נוסטלגיים מימי הצנע והקיצוב במעברות קולטות העליה של שנות ה-40 וה-50. הספר כולל עשרות צילומים מהתקופה, כרזות,מודעות, וצילומי תוי קניה,תלושים וכד'.

מבוא לסוטו זן :  ---  דוגן  ---  2009  ---  מהדורה מוערת לחיבור מכונן מהמאה ה-13, בו פורש אחד מהוגי הדעות הבודהיסטים המשפיעים ביותר ביפן את תפיסתו לגבי מהותו המקורית של הבודהיזם, מרכזיות התרגול במדיטציה ושאלות מהמטפיזיקה הבודהיסטית.

מבואות לאתיקה א.  ---  כשר,אסא [עורך]  ---  2009  ---  10 מאמרים. שני הראשונים מציגים תמונה מושגית כללית של אתיקה מקצועית ושל יחסי אתיקה ומשפט. הנותרים הם מבואות לאתיקה מקצועית בתחומי החינוך, מחשוב, משפט, עסקים, פוליטיקה סביבתית, פסיכולוגיה, רפואה ותקשורת.

מבואות לאתיקה א.  ---  כשר,אסא [עורך]  ---  2009  ---  10 מאמרים. שני הראשונים מציגים תמונה מושגית כללית של אתיקה מקצועית ושל יחסי אתיקה ומשפט. הנותרים הם מבואות לאתיקה מקצועית בתחומי החינוך, מחשוב, משפט, עסקים, פוליטיקה סביבתית, פסיכולוגיה, רפואה ותקשורת.

מבוגרים בעלי מוגבלות בישראל.  ---  נאון,דניז [עורכת]  ---  2009  ---  אומדנים לגבי שיעורי בעלי מוגבלות בגילאי 20 - 64, מאפיינים וצרכים של אוכלוסיות מובחנות בתוכם (ערבים, נשים, עולים וכן משפחות תומכות), נתונים לגבי שימוש במחשב ובאינטרנט בקרבם וסוגיות נוספות שעלו בראיונות.

מבוך העכברים.  ---  פורת,יוסי  ---  2009  ---  רומן מתח. שני תושבי לונדון מגלים שהם שפני ניסיון של טכנולוגיה סלולרית חדשה. ההרפתקה שהם נקלעים אליה מפגישה אותם עם סוכני מוסד,גאוני מחשבים,קציני משטרה, שיחים סעודים ואנשי מודיעין סורים (רשימה חלקית).

מבחר אמנות ישראלית מאוסף גבי ועמי בראון.  ---  בר אור,גליה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג בפורמט ענק הכולל מאות עבודות של למעלה מ-100 אמנים ישראלים, מתקופת ייסוד "בצלאל", דרך האסכולות המרכזיות לאורך המאה ועד לזמננו. הספר כולל 2 מאמרים מאת האוצרת על אספנות בכלל ועל חטיבות באוסף המוצג.

מבט אחר על תל אביב :  ---  גל אור,ערן ודוד  ---  2009  ---  אלבום צבעוני ומהודר המציע 20 מסלולי סיור בתל-אביב וביפו, מהם יומיים וליליים, ממוקדים בשכונות בעלות אופי ייחודי (פלורנטין, כרם התימנים וכו') ותימטיים (בתי קפה, מוסדות תרבות), עם מפות, צילומים, מידע היסטורי וטיפים.

מבט ביקורתי על ביקורת המדינה.  ---  טמיר,מיכל  ---  2009  ---  מחקר בסמכויות מוסד מבקר המדינה ע"פ חוק היסוד והחוק המגדירים אותו ובאזורי התפר בינו לבין היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ. הספר מציע קוים מנחים להגדרה מחודשת של סמכויות המבקר ויחסן לסמכויות הרשויות האחרות.

מבטי קרבה :  ---  בורשטיין,יגאל  ---  2009  ---  חיבור רחב-יריעה העוסק ביחסי סרט-צופה בתחילת המאה ה-21 וביכולתו של קולנוע טוב לפתח חשיבה ביקורתית ועצמאית. הספר סוקר את שיח הקולנוע האקדמי ומנתח מאות יצירות,מקלאסיקות אילמות ועד לוידאו-ארט עכשווי.

מבנה הנפש בין ניטשה לפרויד :  ---  רימון אור,ענת  ---  2009  ---  סדרת דיונים ב-3 ספרונים העוסקים בחקר הנפש האנושית, ביקורת הערכים, הסדר החברתי ומקומו של היחיד בתוכו, אצל ניטשה ופרויד. הדיון מתחיל באתיקה של ניטשה ומסתיים בתורת היצרים של פרויד תוך נתוח טקסטים.

מבנה חדש למערכת התכנון בישראל :  ---  אלפסי,נורית. פורטוגלי,יובל  ---  2009  ---  מודל חדשני למערכת תכנון אורבאני בישראל.

מבעד לחלום.  ---  כלב ברקוביץ,אילנה  ---  2009  ---  רומן המגולל מערכת יחסים רבת-שנים, מהתאהבות נרגשת ועד התפכחות נואשת, או - במילותיו של השופט למקה ב'הרטיטי את ליבי': "אהבה... אהבה... אהבה... אהבה... (וגו')".

מברסלאו לירושלים :  ---  מירון,גיא [עורך]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים העוסקת בהתפתחותם של מוסדות להכשרת רבנים, ששילבו מסורת הלכתית ולימודי חול מודרניים, החל מאמצע המאה ה-19 באירופה ובעיקר בגרמניה, דרך תפוצתם בקהילות החדשות בארה"ב ועד למוסדות הדומים בישראל.

מגדר ואתניות בהשכלה הגבוהה בישראל.  ---  הרץ לזרוביץ,רחל. אופלטקה,יזהר  ---  2009  ---  אנתולוגיית מאמרים הבוחנים סוגיות בשלושה תחומים: נשים בתפקידי הוראה ומחקר באקדמיה, מגמות ותפיסות הנוגעות למגדר ומוצא הן באקדמיה והן בקבוצות שייכות שונות, והתכניות ללימודי נשים באוניברסיטאות.

מגופו אל אורו : [מגופו אל-אורו] :  ---  פלדמן,דורית  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכולל תצלומים דיגיטליים מודפסים על נייר ועל בד, עבודות בטכניקה מעורבת של ציור, תצלום סיבכרום ותבליט אבן ועוד. העבודות מושתתות על צפנים חזותיים המתייחסים ל"מקום" במובנו הדתי והתרבותי.

מגופו אל אורו : [מגופו אל-אורו] :  ---  פלדמן,דורית  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכולל תצלומים דיגיטליים מודפסים על נייר ועל בד, עבודות בטכניקה מעורבת של ציור, תצלום סיבכרום ותבליט אבן ועוד. העבודות מושתתות על צפנים חזותיים המתייחסים ל"מקום" במובנו הדתי והתרבותי.

מגי קסידי :  ---  קרואק,ג'ק  ---  2009  ---  רומן המתרחש בעיירת פועלים במסצ'וסטס ב-1938. פרשת אהבה בוסרית מהווה את ציר העלילה המרכזי והרקע לה הוא הווי החיים בעיירה והווי ביה"ס התיכון, בו לומדים גיבורי הרומן, על המרקם החברתי שלו, תחרויות הספורט והמסיבות.

מגילות ז :  ---  בר אשר,משה. דימנט,דבורה [עורכים]  ---  2009  ---  בין הנושאים: מעמדה ההלכתי של ירושלים ע"פ מגילת מקצת מעשי התורה,חזון החיות וספרות התנאים, דיני טומאת המת בספרות קומראן ובמדרשים תנאיים, הפולמוס היהודי שומרוני על תחום היישוב השומרוני, הלשון בחזון גבריאל.

מגילות ז :  ---  בר אשר,משה. דימנט,דבורה [עורכים]  ---  2009  ---  בין הנושאים: מעמדה ההלכתי של ירושלים ע"פ מגילת מקצת מעשי התורה,חזון החיות וספרות התנאים, דיני טומאת המת בספרות קומראן ובמדרשים תנאיים, הפולמוס היהודי שומרוני על תחום היישוב השומרוני, הלשון בחזון גבריאל.

מגילות קומראן :  ---  קיסטר,מנחם [עורך]  ---  2009  ---  4 שערים: סוגיות מבוא ובהן נתונים ארכיאולוגיים ובעיות בקריאת המגילות ובההדרתן; היבטים ספרותיים של טקסטים מרכזיים וסוגותיהם; נושאי חתך ובהם פרשנות מקרא, הלכה ולשון; ויחס המגילות לקורפוסים אחרים מימי בית שני.

מגילת זכויות הירח .  ---  לשם,רון  ---  2009  ---  

מגילת זכויות הירח.  ---  לשם,רון  ---  2009  ---  רומן התבגרות המתרחש באירן של ימינו. גיבורו הוא צעיר מעיירת נמל המגיע לטהרן, משתכן בבניין בבעלות דודתו שדייריו ססגוניים להפליא ומתאהב בנהגת מירוצים, קשר שיוביל אותו אל הסצינה המחתרתית של העיר השמרנית.

מגן בעדן ועד עיר ומלואה :  ---  ברנדוין,חיים  ---  2009  ---  מסות שרובן מבוססות על הרצאות ונדפסות לראשונה. בין מחקרי המקרא נבחנים סיפור גן-העדן, יציאת מצרים בפרוזה ובשירת הים, מזמורי תהילים, אגדת איוב ועוד. בין מחקרי הספרות: ספרות ההשכלה, גנסין, ברנר, צייטלין, עגנון ועוד.

מדבקה לכל יום.  ---  כהן,מרים  ---  2009  ---  ספר ובו 365 ניסוחי ברכות בנות שתי שורות המתאימות לכתיבה על מדבקה ומיועדות בעיקר לילדים. המחברת ממליצה להעניק לילד מדבקה בכל יום וכוללת ברכות לימי חול, חגים ומועדים מיוחדים. לספר מצורפות מדבקות.

מדד הדמוקרטיה הישראלית 2009 :  ---  אריאן,אשר ואחרים  ---  2009  ---  ממצאי המחקר השנתי הבוחן את היבטי היציבות, הזכויות וההיבט המוסדי בדמוקרטיה בישראל בהשוואה בינלאומית, היסטורית ובתפיסת הציבור הישראלי. מחקר 2009 בדק גם את השתלבותם החברתית-כלכלית של עולי חבר המדינות.

מדוע מאדים ונוגה מתנגשים :  ---  גריי,ג'ון  ---  2009  ---  מדריך לשיפור הזוגיות על בסיס הבנת הצרכים הביולוגיים ההדדיים. על בסיס הטענה שאופן ההתמודדות הגברי עם לחץ הפוך לזה של נשים (הסתגרות לעומת תקשורת), מציע המחבר שורת טכניקות ליצירת תקשורת המאזנת את הצרכים.

מדיניות הרווחה של ישראל ומלחמת לבנון השנייה :  ---  דורון,אברהם  ---  2009  ---  

מדינת ישראל תעשה הכל :  ---  ברגמן,רונן  ---  2009  ---  מחקר עיתונאי המבוסס על כ-400 ראיונות ואלפי מסמכים. הספר חושף ומנתח את הפעילות המודיעינית והצבאית, ניהול המו"מ ואופן קבלת ההחלטות בעשרות מקרים, מנעדרי סולטן יעקוב, דרך נחשון וקסמן ורון ארד ועד גלעד שליט.

מדע ההומאופתיה.  ---  ויתולקס,ג'ורג'  ---  2009  ---  חיבור פרדיגמטי בתחום הרפואה ההומאופתית, המסביר את חוקי הריפוי ועקרונותיו (שלוש הרמות של האדם, תפקוד כאחדות משולבת, כוח החיות וכו'), ומדגים עקרונות אלה בתיאור נרחב של תהליך טיפול מעשי, לשלביו ולסוגיו.

מדריך כרטא ליערות בישראל :  ---  צור,יגאל  ---  2009  ---  מדריך טיולים הסוקר את יערותיה של ישראל. הספר כולל מידע גיאוגרפי ומעשי, מפות, צילומים, מסלולי טיול מומלצים, תיאור אתרים ופעילויות פנאי, פרטים על תולדות ההתיישבות באזור ואירועי מורשת אחרים ועוד.

מדריך כרטא לשווקים בישראל :  ---  צור,יגאל  ---  2009  ---  מדריך הסוקר כמה עשרות שווקים, בהם עירוניים, נודדים, אוריינטליים ומיוחדים, שוקי אמנות וירידים, שוקי פשפשים, בע"ח, חגים ואוכל. הספר כולל מפות, צילומים, מידע לגבי אתרים, שירותים ומסלולים וסיפורי פולקלור.

מדריך מזונות חומציים ובסיסיים :  ---  בראון,סוזן. טריביירי,לארי  ---  2009  ---  מדריך לאיזון רמת ה-pH בגוף באמצעות תזונה מתאימה. כולל שיטה לאבחון ביתי של רמת ה-pH בגוף, רשימת מזונות והשפעתם על האיזון ופירוט התופעות הבריאותיות בהן ניתן לטפל באמצעות איזון רמת ה-pH.

מדריך מפה 4x4] : 4x4] : [ארבע על ארבע] :   ---  קווה,יואב  ---  2009  ---  40 מסלולי טיול מומלצים ברחבי הארץ המיועדים לרכבי שטח. הספר מספק מידע אודות מיקום המסלול, דרגת קושי הנהיגה, סוג הרכב הדרוש ואטרקציות שונות לאורכו. לספר נספחים בהם מידע כללי אודות נהיגת שטח.

מדריך תל אביב : [מדריך תל-אביב] :  ---  וילנאי,זאב  ---  2009  ---  מהדורת פקסימיליה של הפרקים על תל-אביב וסביבתה מתוך הספר "מדריך ארץ-ישראל" שיצא בשנת תש"א. הספר סוקר את תולדותיהם של שכונות ואתרים מרכזיים בת"א, יפו,בת-ים,חולון,מקווה ישראל,רמת-גן, גבעתיים וכפר אז"ר.

מדריכון למעמד התחתון :  ---  סטרינדברג,אוגוסט  ---  2009  ---  חיבור המתאר בסרקזם את אופיה המעמדי של החברה האירופית בסוף המאה ה-19, מנתח את תפיסת העולם של המעמד העליון ואת הדרכים להנחלתה בקרב המעמדות המדוכאים,ומציע תפיסה אחרת ברוח הסוציאליזם האוטופי.

מדרש במה :  ---  עליון ישראלי,עליזה  ---  2009  ---  ארבעה מחזות - "מעשה ברוריא", "אסתר", "שרה TAKE 2" ו"סוטה" ומאמרים על תהליך היצירה של כל אחד מהם, על מדרש באמצעות תיאטרון ועל פרשנות של טקסט באמצעות קול נשי (תרתי משמע) בתפיסה האמנותית של הקבוצה.

מדרש בסוד ההפכים :  ---  אשכנזי,יהודה ליאון [מניטו]  ---  2009  ---  מבחר משיעוריו של הרב הצרפתי יליד אלג'יר. השיעורים עוסקים בנושאים מרכזיים בהגות היהודית- התגלות האל, משפט ומוסר, זהות יהודית ומהות האדם- תוך חפוש המפגש בין האוניברסלי ליהודי ודיאלוג עם המחשבה המערבית.

מדרש נעמי :  ---  זיגמן,אברהם  ---  2009  ---  אלבום הכולל למעלה מ-100 שירים של שמר, משנות ה-50 ועד ספרה האחרון "סימני דרך". ייחודו בציוני המקורות היהודיים המשולבים או נרמזים בשורותיהם (מהמקרא, דרך המשנה, התלמודים, המדרשים, הרמב"ם ועד סידור התפילה).

מדרש נעמי :  ---  זיגמן,אברהם  ---  2009  ---  אלבום הכולל למעלה מ-100 שירים של שמר, משנות ה-50 ועד ספרה האחרון "סימני דרך". ייחודו בציוני המקורות היהודיים המשולבים או נרמזים בשורותיהם (מהמקרא, דרך המשנה, התלמודים, המדרשים, הרמב"ם ועד סידור התפילה).

מדרש שמואל :  ---  ליפשיץ,ברכיהו  ---  2009  ---  מהדורה מדעית לחיבור היחיד הכולל מדרשי אגדה של חז"ל לספר מספרי הנביאים, שנדפס לראשונה בקושטא ב-1517 ע"י מגורשי ספרד. המבוא עוסק בהרחבה במקורותיו של המדרש, דרשות וברייתות מקוריות בתוכו ולשונו.

מה הקשר?  ---  וולפסון,נעמי  ---  2009  ---  עצות בנושאי אהבה, זוגיות וחיי משפחה המקובצות ב-7 שערים נושאיים: בין חלום למציאות, השורש לכל-ראיית הטוב, קחו אחריות!, תקשורת מקרבת, על נתינה וקבלה, בין זוגיות והורות, לפני הנישואין.

מה מעיק על פורטנוי.  ---  רות,פיליפ  ---  2009  ---  תרגום חדש לרומן מעורר-המחלוקת. סיפורו של צעיר יהודי אמריקני הנקרע בין דחפים אלטרואיסטיים לבין אובססיה לסקס. במפגשיו עם פסיכיאטר הוא תר אחר שורש ה"מחלה", אך למעשה צולל לנבכי זהותו היהודית וקשריו עם אימו.

מה סוקרטס היה אומר? :  ---  ג'ורג',אלכסנדר [עורך]  ---  2009  ---  ספר המכנס תשובות פשטניות במפתיע של 22 פרופסורים לפילוסופיה מאוניברסיטאות שונות בארה"ב לשלל שאלות הנוגעות לידיעה, אמונה, אהבה, אתיקה, אסתטיקה ועוד כהנה וכהנה.

מה סוקרטס היה אומר? :  ---  ג'ורג',אלכסנדר [עורך]  ---  2009  ---  ספר המכנס תשובות פשטניות במפתיע של 22 פרופסורים לפילוסופיה מאוניברסיטאות שונות בארה"ב לשלל שאלות הנוגעות לידיעה, אמונה, אהבה, אתיקה, אסתטיקה ועוד כהנה וכהנה.

מהדורה אחרונה :  ---  מאור,חיים [אוצר ועורך]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה העוסקת בשימוש האמנותי שנעשה בעיתון משנות ה-60: כחומר, כמדיום ביצירות בטכניקות מעורבות, כמקור השראה צורני וכמרחב לשיח אמנותי. בין האמנים: לביא,ריב,גרבוז,שלזניאק,רנצר,טרטקובר ורבים אחרים.

מהו המה .  ---  אגרס,דייב  ---  2009  ---  

מהו המה :  ---  אגרס,דייב  ---  2009  ---  ספורו של ילד הנקרע ממשפחתו בעקבות מלחמת האזרחים בסודן. הגיבור מצטרף לקבוצה של יתומים העושה את דרכה לאתיופיה. במהלך המסע חיי הילדים נתונים בסכנה מתמדת עקב מחסור קיצוני ואלימות המיליציות החמושות.

מהי נאורות? :  ---  קאנט,עמנואל  ---  2009  ---  שישה מאמרים שהתפרסמו בכתבי העת של התקופה, לרבות "על השלום הנצחי", בהם דן קאנט בטיבה של הנאורות ורעיונותיה, בפילוסופיה של ההיסטוריה והדת ובנסיון להמיר את משנתו התיאורטית למערכת כללים קונקרטית.

מהי נאורות? :  ---  קאנט,עמנואל  ---  2009  ---  שישה מאמרים שהתפרסמו בכתבי העת של התקופה, לרבות "על השלום הנצחי", בהם דן קאנט בטיבה של הנאורות ורעיונותיה, בפילוסופיה של ההיסטוריה והדת ובנסיון להמיר את משנתו התיאורטית למערכת כללים קונקרטית.

מהלכי פרישה מרצון :  ---  ברק,עדנה. נוימן,מוטי  ---  2009  ---  מדריך למנהלים ואנשי משאבי אנוש העוסק ב"הוצאת" עובדים מן הארגון או בניהול פרישתם "מרצון". הספר מפרט את התיאוריה בתחום, עוסק בטעויות וכשלונות של מבצעי "פרישה" ומספק תסריטי שיחה ללא רגשות אשמה למנהלים.

מהנדיב הידוע ועד הקרן החדשה לישראל :  ---  חסקי לוונטל,דבי. קבלו,פולה  ---  2009  ---  מחקר היסטורי המתמקד במסגרות הארגוניות ובדפוסי גיוס הכספים לטובת האוכלוסיה היהודית בא"י ובמדינת ישראל עם הקמתה ובתקופה הנוכחית. הספר בוחן גם את השינויים שחלו בתפקידי הפילנתרופיה, היבטים פוליטיים ועוד.

מהפכת איכות החיים :  ---  זאיין פילזר,פול  ---  2009  ---  ספק יעוץ עסקי ליזמים העוסקים במוצרים ובשירותים בתחומים כגון בריאות, תזונה, רפואה משלימה, כושר ואחרים. הספר כולל הדרכה בנושא ביצוע מחקרי שוק בתחומים אלו.

מהפרלמנט הירושלמי :  ---  אלבוחר,שלמה  ---  2009  ---  133 סיפורים על תושביה, מוסדותיה, הווייתה ותרבותה של ירושלים מסוף המאה ה-19 עד 1967, מלווים במאות איורים וצילומים ובמילון "ירושלמית" הכולל כמה מאות מונחים. הסיפורים שודרו ב'קול ישראל' בין השנים 1994 - 1996.

מהתנ"ך באהבה :  ---  אורן,רם  ---  2009  ---  11 סיפורים קצרים שכל אחד מהם מבוסס על עלילת תשוקה מקראית. פרט למקור, העיבודים נסמכים גם על מדרשי ואגדות חז"ל ופירושים נוספים. בין הגיבורים: אברהם והגר, רבקה ואליעזר, יעקב ורחל, שמשון ודלילה ועוד.

מהתנ"ך באהבה :  ---  אורן,רם  ---  2009  ---  11 סיפורים קצרים שכל אחד מהם מבוסס על עלילת תשוקה מקראית. פרט למקור, העיבודים נסמכים גם על מדרשי ואגדות חז"ל ופירושים נוספים. בין הגיבורים: אברהם והגר, רבקה ואליעזר, יעקב ורחל, שמשון ודלילה ועוד.

מובי דיק .  ---  מלוויל,הרמן  ---  2009  ---  

מובי דיק.  ---  מלוויל,הרמן  ---  2009  ---  תרגום חדש לאחד מרומני היסוד של קאנון הספורת האמריקנית. ברומן,צעיר הרפתקן מצטרף למצוד ימי אחר הלוויתן מובי דיק בהנהגתו של רב החובל אחאב. הספר כולל מסה על היצירה מאת וולטר בזנסון.

מודדים את העולם.  ---  קלמן,דניאל  ---  2009  ---  רומן היסטורי הומוריסטי המתאר את נסיונותיהם השונים של שני מדענים גרמניים דגולים מסוף המאה 18- מגלה הארצות א. פון הומבלדוט והמתמטיקאי ק.פ. גאוס- למדוד את כדור הארץ וכן את סיפור המפגש ביניהם לעת זיקנתם.

מודלים של חשיבה מקורית.  ---  פריהר,תמיר ואחרים  ---  2009  ---  עשרות תרגילי חשיבה לוגיים, מתמטיים ואחרים, מלווים באיורים, שמטרתם פיתוח שיטתיות וביקורתיות, הרגלה בתכנון מוקדם, הימנעות מקבעונות מחשבתיים ואימון בקבלת החלטות.

מוזה מוזאיקה.  ---  ניצן,יעל  ---  2009  ---  אלבום דו לשוני (עברית-אנגלית) המציג יצירות של כ-35 אמני מוזאיקה ישראליים (אילנה שפיר, לב סירקין, רוסלן סרגייב ואחרים). צילומי היצירות מלווים במידע על האמנים.

מוזיאון החלומות.  ---  פוליקר,יהודה  ---  2009  ---  קטלוג ציורים בשמן ופחם על בד ועל קרטון. הציורים מציגים דיוקנאות הנעים בין מינימליזם לסוריאליזם. בכולם תווי הפנים מטושטשים, נמסכים זה בזה, מועברים גנריזציה או טרנספורמציה וההתמקדות היא במבט האנושי.

מוזיאון הכניעה ללא תנאי.  ---  אוגרשיץ',דוברבקה  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי המורכב מקטעי זכרונות, הרהורים ובדיון. הקטעים עוסקים בחווית הגלות של המחברת, יוגוסלבית שגלתה לברלין לאחר שהוכרזה בוגדת כי נקטה קו אנטי לאומני עם פרוץ המלחמה בבלקן ב-1993.

מוזיאון הכניעה ללא תנאי.  ---  אוגרשיץ',דוברבקה  ---  2009  ---  רומן אוטוביוגרפי המורכב מקטעי זכרונות, הרהורים ובדיון. הקטעים עוסקים בחווית הגלות של המחברת, יוגוסלבית שגלתה לברלין לאחר שהוכרזה בוגדת כי נקטה קו אנטי לאומני עם פרוץ המלחמה בבלקן ב-1993.

מוזיאונים בארצות הברית : [מוזיאונים בארצות-הברית] :  ---  אלמן,דן  ---  2009  ---  תיאור מקיף של אוספי אמנות ויצירות נבחרות, המסודר לפי המדינות שבהן הם מוצגים. עבור כל מוזיאון, מפרט המדריך את שמות האמנים שיצירותיהם מוצגות בו. כולל מפות, מידע תיירותי שימושי לגבי המוזיאונים ותמונות צבע.

מוזיקופיליה .  ---  סאקס,אוליבר  ---  2009  ---  כ-30 סיפורים קצרצרים המדגימים את הפוטנציאל הרפואי הטמון במוזיקה והשפעתה על המוח. בין התופעות הנדונות הזיות, עוורון, סינאסתזיה וקשרן למוזיקה כמו גם טיפול בדכאון, בפרקינסון, באובדן זכרון ועוד באמצעות מוזיקה.

מוח מנצח :  ---  היימן,מארק  ---  2009  ---  מדריך בתחומי הרפואה המונעת וההוליסטית, על-פיו כל סוגי ההפרעות בתפקוד המוח, מדיכאון, דרך אוטיזם ועד אלצהיימר הן ביטויים של אותה תופעה. הספר מציג תכנית לריפויה שבין סעיפיה תזונה,איזון הורמונלי וניקוי רעלים.

מוטב עכשיו.  ---  ורד מוסינזון  ---  2009  ---  שירים שנכתבו בין השנים 1995-2008. "מיום ליום / מזדחלת בגולם שבי, ההבנה: / ההישתנות, לא הפרפר, / היא המטרה."

מול הר הגעש :  ---  אנגל,דוד  ---  2009  ---  מסה שבסיסה הוא חקר התפתחות ההיסטוריוגרפיה של עם ישראל החל משנות ה-20 של המאה ה-20. בעזרת תובנות אלה הספר בוחן את ההפרדה האקדמית בין תחום זה לחקר השואה ואת השפעת האחרון על הבנת תקופות קודמות בחיי העם.

מולדת :  ---  לנדא,משה  ---  2009  ---  אסופת שירים שנכתבו בקרקוב ובישראל ושציריהם העיקריים הם הגשמת החזון הציוני והחיים היהודיים בפולין שלפני השואה. הספר כולל צילומים של כתבי היד המקוריים.

מומלץ מפה 2009 :  ---  גורפינקל,חיליק ואחרים (ע.)  ---  2009  ---  מדריך המדרג 489 מסעדות, בתי קפה, מאפיות ובתי ממכר מזון ומשקה אחרים בישראל. המסעדות מסודרות לפי מיקומן ברחבי הארץ ודירוגן נקבע על פי חוות דעתם של מבקרי מסעדות ומשוב של סועדים.

מונוגמיה עילית :   ---  מסג,סבינה  ---  2009  ---  ספר שיריה השמיני של המשוררת המוקדש לשירים העוסקים בזוגיות. "צעד בצד צעד / צער בצד צער / על הגשר הצר / המתרחב לפעמים לאולם ריקודים // עד לאן שזה 'לעד'".

מונטן הטעה אותי.  ---  יאיר,רחלי  ---  2009  ---  אסופת סיפורים המנהלים דיאלוג עם מסותיו הפילוסופיות של מישל דה מונטן. המספר, החוזר בכולם, בוחן בהם את חוקיות המציאות האנושית ואת סתירות ההגיון שבה, ומנסה למצוא בה את אותם ערכים מוחלטים שעליהם דיבר מונטן.

מוניו גיתאי וינרויב :  ---  אינגרסול,ריצ'רד  ---  2009  ---  מונוגרפיה של אחד מחלוצי הארכיטקטורה המודרנית והתכנון העירוני והסביבתי בישראל שהתיישב בחיפה ב-1934. הספר כולל גם מאמרים מאת וינרויב על בניית לבנים, תכנון וארגון חללים ועוד, ומאות צילומים ותרשימים.

מוניו גיתאי וינרויב :  ---  אינגרסול,ריצ'רד  ---  2009  ---  מונוגרפיה של אחד מחלוצי הארכיטקטורה המודרנית והתכנון העירוני והסביבתי בישראל שהתיישב בחיפה ב-1934. הספר כולל גם מאמרים מאת וינרויב על בניית לבנים, תכנון וארגון חללים ועוד, ומאות צילומים ותרשימים.

מוסר הלכה למעשה.  ---  סינגר,פיטר  ---  2009  ---  חיבור פילוסופי המתבסס על תורת התועלתנות של ג'ון סטיוארט מיל ועוסק בסוגיות של יישומי מוסר, בהן סוגנות (אפליה על-בסיס מין ביולוגי) ויחס מוסרי לבעלי חיים, הפלות והמתת חסד, סיוע כלכלי לעניים וקליטת פליטים.

מועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות תפודים.  ---  שייפר,מרי אן. בארוז,אנני  ---  2009  ---  רומן המתרחש ב-1946 ובנוי כחליפת מכתבים בין סופרת בריטית לבין גבר אלמוני מהאי גרנזי, שנכבש במלחמה ע"י הנאצים. במכתביו הוא מספר לה על הווי החיים באי תחת הכיבוש ועל מועדון הספרות שהקים יחד עם חבריו.

מופשלת.  ---  בר אל,הדר  ---  2009  ---  שירים. "פחד המות בא בעקר בלילה, / בשעה של מצעים קמוטים. / בר כנער עקוד אהבה / לתבע את שלו. / הוא אינו עולה / גם לא יורד לסוף דעתי. / קר בא למראשותי / ובודד אל מיתתי."

מוצא המינים של דרווין :  ---  בראון,ג'נט  ---  2009  ---  סיפור כתיבתו ופרסומו של "מוצא המינים". המחברת, היסטוריונית של המדע וביוגרפית של דרווין, סוקרת את התפתחות רעיונותיו, תהליך הכתיבה, השינויים והתוספות בשש מהדורותיו והפולמוס שעורר וממשיך לעורר עד היום.

מורשת בורן :  ---  ואן לוסטבאדר,אריק  ---  2009  ---  הגיבור, שהתמסד מאז שנות הפשע שלו, מנסה להציל את עורו מנסיונות התנקשות חוזרים ונשנים. הוא מגלה שמאחורי המצוד עומדת קנוניה שמעורבות בה סוכנויות ביון וסוכנויות טרור.

מורשת של אפר :  ---  ויינר,טים  ---  2009  ---  מחקר ב-60 שנות פעילות של ה-CIA המבוסס על 50,000 מסמכים ויותר מ-300 ראיונות. הספר מציג ארגון כושל, שהתיימר לעצב את העולם באמצעות הפיכות,ומתמקד ביחסי הסוכנות עם נשיאי ארה"ב, מטרומן ועד ג'ורג' בוש הבן.

מורשת של אפר :  ---  ויינר,טים  ---  2009  ---  מחקר ב-60 שנות פעילות של ה-CIA המבוסס על 50,000 מסמכים ויותר מ-300 ראיונות. הספר מציג ארגון כושל, שהתיימר לעצב את העולם באמצעות הפיכות,ומתמקד ביחסי הסוכנות עם נשיאי ארה"ב, מטרומן ועד ג'ורג' בוש הבן.

מושבה לחוף האגם :  ---  גל און,שבתאי  ---  2009  ---  אלבום מהודר הכולל סקירה היסטורית של תולדות המושבה, מרכישת הקרקע ע"י יק"א ועד מלחמת השחרור, ביוגרפיות של איכרי כנרת הראשונים, סקירת תחומי החקלאות והחינוך במהלך המאה, סקירה גיאוגרפית ועשרות תמונות ארכיון.

מושלם.  ---  טלשיר,רחל  ---  2009  ---  רומן ( רומנטי,לדעתנו ) המתאר את קורותיו של ספר תל אביבי מצליח, הקרוע בין מחויבויותיו למשפחתו וקשריו הרומנטיים עם שותפתו לעסקים. האם ראתה ההוצאה רבדים נוספים בספר כאשר החליטה לפרסמו ? כנראה שכן.

מושלם.  ---  טלשיר,רחל  ---  2009  ---  רומן ( רומנטי,לדעתנו ) המתאר את קורותיו של ספר תל אביבי מצליח, הקרוע בין מחויבויותיו למשפחתו וקשריו הרומנטיים עם שותפתו לעסקים. האם ראתה ההוצאה רבדים נוספים בספר כאשר החליטה לפרסמו ? כנראה שכן.

מות השכינה ביצירת ש"י עגנון .  ---  וייס,צחי  ---  2009  ---  

מות השכינה ביצירת ש"י עגנון : ['מות השכינה' ביצירת ש"י עגנון] :  ---  וייס,צחי  ---  2009  ---  מחקר במארג המשמעויות התיאורגי (הנסמך על התפיסה הקבלית בדבר זיקה בין מעשי היהודים לנוכחות האלוהות בעולם) בסיפורים "האדונית והרוכל", "המלבוש", "אחות" ו"עידו ועינם". הספר כולל מבוא מאת פרופ' משה אידל.

מותו וחייו של צ'רלי סנט קלאוד.  ---  שרווד,בן  ---  2009  ---  רומן המתאר את קורותיו של גבר בניו אינגלנד, שניצל מתאונה בה נהרג אחיו. לאחר התאונה הוא מגלה שהוא יכול לדבר עם רוחו של אחיו, אך הכאב מסרב לחלוף. רומן מפתיע שמתפתח בינו לבין אישה מסתורית טורף את קלפים.

מותו של זיגמונד פרויד :  ---  אדמונדסון,מרק  ---  2009  ---  שנת חייו האחרונה של פרויד, החל מאביב 1938, בו סופחה אוסטריה לגרמניה ופרויד נמלט ללונדון,עד מותו בספטמבר 1939 עם פרוץ מלה"ע השניה. הספר מתמקד בחיבורו "משה האיש והדת המונותיאיסטית", אותו השלים במהלך שנה זו.

מותו של זיגמונד פרויד :  ---  אדמונדסון,מרק  ---  2009  ---  שנת חייו האחרונה של פרויד, החל מאביב 1938, בו סופחה אוסטריה לגרמניה ופרויד נמלט ללונדון,עד מותו בספטמבר 1939 עם פרוץ מלה"ע השניה. הספר מתמקד בחיבורו "משה האיש והדת המונותיאיסטית", אותו השלים במהלך שנה זו.

מזא"ה פינת מאפו :  ---  אטלס,יהודה [יעוץ ועריכה]  ---  2009  ---  משחק המכיל 11 רביעיות קלפים בתחומים שונים של חיי העיר תל-אביב-יפו. מטרת המשחק היא השלמת כמה שיותר רביעיות. הקלפים כוללים שפע עובדות להעשרת הידע הכללי וצידם האחורי הוא משחק הרכבה. לגילאי 6 ומעלה.

מזוודה על השלג.  ---  גרויסמן,אולה  ---  2009  ---  רומן המתרחש במקביל במהלך ינואר 92 ובראשית שנות ה- 50. לנה, שהיגרה כילדה עם משפחתה לישראל, שבה לרוסיה להביא את עפרו של סבה. מסעה מסתבך והיא נחשפת להסטוריה המורכבת של משפחתה תחת השלטון הסובייטי.

מזוודות של תקוה.  ---  כ"ץ,יורם  ---  2009  ---  רומן המבוסס על סיפור אמיתי המתרחש בלבנון מיד בתום מלחמת לבנון הראשונה. המחבר, איש יחידת הסיוע ללבנון בעיר צור, מתאר את נסיונו לסייע לאחד מתושבי ביירות בבעיותיו העסקיות והאישיות.

מזכרות מארץ הקודש .  ---  רוזין,מאיר  ---  2009  ---  

מזכרות מארץ הקודש 1876 - 1917.  ---  רוזין,מאיר  ---  2009  ---  קטלוג המוקדש לרוזין,אמן ובונה מודלים שחי בירושלים עד 1917. בקטלוג ציורי שמן, דגמי עץ, יציקות ותבליטים של אתרים יהודים ונוצריים, פריטי יודאיקה,צילומי תבניות וכלים ששימשו אותו בעבודתו ומאמרים על חייו ויצירתו.

מחאה משלי.  ---  ליפמן,אלינור  ---  2009  ---  רומן התבגרות קומי המתאר את ילדותה ונעוריה של בת לזוג פרופסורים פעילי שמאל בשנות ה-60 וה-70. עלילותיה של הילדה הסקרנית והחכמה מתרחשים על-רקע המאבקים הפוליטיים של התקופה ורוח הקמפוס המתירנית.

מחבואים עם אלוהים.  ---  אוסלנדר,שלום  ---  2009  ---  חיבור סאטירי בו מגולל המחבר את סיפור נעוריו בקהילה יהודית אדוקה ומאמציו להנתק מהחינוך הדתי הקרתני שקיבל. לאורך השנים הוא מנסה להבין את אלוהים וחוקיו, אך נאלץ לנהל איתו מאבק יומיומי רווי ברגשי אשמה.

מחדר לחדר :  ---  צוקרמן,אמיר (עורך)  ---  2009  ---  הסיפורים נכתבו במהלך המאה ה-20 ע"י מגוון סופרים בגילאים שונים. הסיפורים עוסקים בשלל היבטים של התרבות וההווי היווניים, מוכרים (המיתולוגיה, ההסטוריה המודרנית של יוון, יוון התיירותית ועוד) ופחות מוכרים.

מחווה למשה רוזנטליס :  ---  רוזנטליס,משה  ---  2009  ---  קטלוג ציורי שמן ואקריליק על בד, בעיקר משנות ה-80 ועד 2008, הנעים תדיר בין שני קטבים אמנותיים-מנטליים: קוטב פיקאסואי יצרי וגרוטסקי וקוטב מאטיסי עדין ואינטימי. בספר מאמרים מאת גדעון עפרת, אורי דסאו וחנה קופלר.

מחווה למשה רוזנטליס :  ---  רוזנטליס,משה  ---  2009  ---  קטלוג ציורי שמן ואקריליק על בד, בעיקר משנות ה-80 ועד 2008, הנעים תדיר בין שני קטבים אמנותיים-מנטליים: קוטב פיקאסואי יצרי וגרוטסקי וקוטב מאטיסי עדין ואינטימי. בספר מאמרים מאת גדעון עפרת, אורי דסאו וחנה קופלר.

מחוללי האקלים :  ---  פלאנרי,טים  ---  2009  ---  ניתוח ההתפתחות ההיסטורית של התחממות כדור הארץ והגורמים שתרמו לה, מתחום הגיאולוגיה ועד לכלכלה. הספר גם סוקר מדיניות של ממשלות והסכמים בינלאומיים, מספק תחזית לשנים 2050 ו-2084 ומציע יוזמות אזרחיות.

מחוללי האקלים :  ---  פלאנרי,טים  ---  2009  ---  ניתוח ההתפתחות ההיסטורית של התחממות כדור הארץ והגורמים שתרמו לה, מתחום הגיאולוגיה ועד לכלכלה. הספר גם סוקר מדיניות של ממשלות והסכמים בינלאומיים, מספק תחזית לשנים 2050 ו-2084 ומציע יוזמות אזרחיות.

מחזור אור שיר ואישה. [מחזור אור, שיר ואישה].  ---  אברהם איתן,חלי  ---  2009  ---  חטיבת שירים חדשים, שנלווה לה כינוס ארבעת ספריה הקודמים של המשוררת: "מעלית אל הים", "נופי הבית", "קרן עין כחולה" ו"בוקר ירוק". לספר מצורף מבוא מאת פרופ' הלל ברזל על התימטיקה והפואטיקה של שירת אברהם-איתן.

מחזות זיכרון :  ---  פינטר,הרולד  ---  2009  ---  המחזות "עפר ואפר", "נוף", "שקט" ו"לילה", המשרטטים כולם "פתולוגיה" של זוגיות דיספונקציונלית ומשובשת תקשורת שסיבותיה טמונות באופני העיצוב של הזכרון. הספר כולל גם 18 שירים של פינטר והקדמה מאת המתרגם.

מחזות זיכרון :  ---  פינטר,הרולד  ---  2009  ---  המחזות "עפר ואפר", "נוף", "שקט" ו"לילה", המשרטטים כולם "פתולוגיה" של זוגיות דיספונקציונלית ומשובשת תקשורת שסיבותיה טמונות באופני העיצוב של הזכרון. הספר כולל גם 18 שירים של פינטר והקדמה מאת המתרגם.

מחזות, תסריטים וסיפורים מן העיזבון : כל הכתבים. כרך שני.  ---  באבל,איסאק  ---  2009  ---  קובץ ובו המחזות "שקיעה" ו"מריה", התסריטים: "כוכבים נודדים", טחנת הקמח הסינית" ואחרים, ספורים קצרים, קטעים מהרומן "היהודיה", טיוטות לספור "חיל הפרשים", יומן אישי ומכתבים. מהדורה הכוללת הערות והסברים.

מחיי פיוט ומציאות .  ---  גיתה,יוהן וולפגנג  ---  2009  ---  

מחכה לאבי :  ---  ברזילי,יעקב  ---  2009  ---  כל השירים עוסקים בזכרונותיו של המחבר מאירופה של תקופת השואה והרהוריו בנושא.

מחכים ללנק :  ---  שכנר,יהושע  ---  2009  ---  יומן שנכתב בין יוני 1943 למרס 1944 במחבוא במכרה חול נטוש, בו הסתתרו 14 יהודים ושרדו הודות לאיכר פולני שדאג להם למזון. הספר כולל מבואות ואחרית דבר, נספח חילופי מכתבים בין המחבר לבנו לאחר המלחמה ותמונות.

מחלוקות בכלכלה.  ---  ארנון,אריה. יוסטמן,משה [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים הבוחנים גישות ומודלים להתמודדות עם שאלות כלכליות-חברתיות, בעיקר בהקשר הישראלי. הספר עוסק בתקרת הגידול השנתי בתקציב המדינה, נטל המס, איגודים מקצועיים, הפרטת החינוך והבריאות, מדידת העוני ועוד.

מחלל שבת בפרהסיא :  ---  ארד,מוטי  ---  2009  ---  מחקר בתולדותיה של הלכה הנוגעת לטקס חילול שבת לשם השתמדות. הספר דן במקורות התלמודיים, באטימולוגיה של המונח "פרהסיא" ומילות מפתח אחרות, בגרסאות הדגם הספרותי של חילול שבת טקסי ובעדויות הסטוריות לקיומו.

מחלת האבנים.  ---  אגוס,מילנה  ---  2009  ---  סאגה משפחתית. גיבורתה היא ילידת סרדיניה שבמהלך מלחמת העולם השניה חותנה עם פליט, וחיה איתו חיים נטולי אהבה. בביקורה במרחצאות מרפא באיטליה לאחר המלחמה, היא פוגשת ניצול כרות-רגל שהופך למרכז חייה.

מחקרי גליל.  ---  ספראי,זאב [עורך]  ---  2009  ---  שמונה מאמרים הדנים בהתיישבות היהודית בגליל מתקופת המקרא ועד המאה ה-4 לספירה (חלקם עוסקים בממצאים ארכיאולוגיים - החפירות בתל דן, כלי חרס מהתקופה הרומית וכו') ובתרבות הקברים והעצים הקדושים בגליל.

מחקרי גליל.  ---  ספראי,זאב [עורך]  ---  2009  ---  שמונה מאמרים הדנים בהתיישבות היהודית בגליל מתקופת המקרא ועד המאה ה-4 לספירה (חלקם עוסקים בממצאים ארכיאולוגיים - החפירות בתל דן, כלי חרס מהתקופה הרומית וכו') ובתרבות הקברים והעצים הקדושים בגליל.

מחקרי יהודה ושומרון יח :  ---  אשל,יעקב [עורך]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים בשלוש חטיבות: מקרא, ארכיאולוגיה והיסטוריה, מדעי החברה (שעיקרה מחקרים על אוכלוסיית הסטודנטים במכללת אריאל) ומדעי כדור הארץ (מחקרים באקולוגיה של יו"ש וכן אסטרונומיה לפני תקופת המשנה).

מחקרי ירושלים בספרות עברית כג.   ---  הירשפלד,אריאל ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  12 מאמרים העוסקים, בין היתר, באגדות, משלים וסיפורי פולמוס תלמודיים, גלגולי 'משל החומות' של הבעש"ט, ביקורת הספרות של ברנר, יצירות מאת עגנון, ס' יזהר ויוסל בירשטיין, שירת התחייה, שירת רוני סומק ועוד.

מחקרי ירושלים בפולקלור יהודי כו :  ---  אלכסנדר,תמר ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  בגליון זה: גלגולה של אגדה מ"שבחי הבעש"ט" עד עגנון, הבדלים מגדריים בהענקת כינויים בקרב יהודי טיטואן, ניתוח שלושה סיפורי-עם יהודיים מרומניה, הגרסה החרדית ל"כיפה אדומה", תפיסת החלום בשלהי העת העתיקה ועוד.

מחקרי עיר דוד וירושלים הקדומה 4 :  ---  מירון,אייל [עורך]  ---  2009  ---  בין המאמרים: שחזורים חדשים ע"פ ממצאים מבית המעיין (ברונזה תיכונה ב') ובריכת השילוח (בית שני), שרידי מפעל המים מתקופת המלוכה בממילא וזיקתם לאתרים המקראיים "תעלת הבריכה העליונה" ו"מסילת שדה כובס" ועוד.

מחקרים בלשון חכמים :  ---  בר אשר,משה  ---  2009  ---  31 מאמרים המקיפים 40 שנות מחקר במסורות הלשון של המשנה. מעיונים בשאלות כלליות כמו מידת האחדות של לשון המקרא ולשון חז"ל, דרך בירורים בענייני כתיב, הגה ותחביר ועד לחקר תצורות פועל ושם עצם, עבריות וארמיות.

מחקרים בלשון חכמים א+ב :  ---  בר אשר,משה  ---  2009  ---  31 מאמרים המקיפים 40 שנות מחקר במסורות הלשון של המשנה. מעיונים בשאלות כלליות כמו מידת האחדות של לשון המקרא ולשון חז"ל, דרך בירורים בענייני כתיב, הגה ותחביר ועד לחקר תצורות פועל ושם עצם, עבריות וארמיות.

מחקרים חדשים של הגליל :  ---  גרוסמרק,ציונה ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  קובץ בין-תחומי של 17 מאמרים שבין נושאיהם אתרים מהתקופה הרומית, אישים ותעשיה מהתקופה העותמאנית, היבטים במסורת המיסטית של צפת, אירועים ותהליכים בתולדות ההתיישבות בגליל ובמלחמת תש"ח ועוד.

מחשב לכל גיל.  ---  סגל,מלכה  ---  2009  ---  המדריך כולל הסברים על מרכיבי החומרה והתוכנה של המחשב החיוניים להפעלתו, על פעולות נפוצות (פתיחת תיקיות, הוספת תוכנות, העברת קבצים וכו') והנחיות לשימוש בתוכנות הפופולריות ולגלישה באינטרנט.

מחשבים לאובדי עצות מבוגרים.  ---  מויר,ננסי  ---  2009  ---  ספר הדרכה בסיסי לתפעול המחשב הביתי המיועד לקהל המבוגר. בספר הנחיות מפורטות בנושאים: קניית המחשב והתקנתו, התחלת עבודה, שימוש בתוכנות אופיס ומדיה, הכרות עם האינטרנט וטפול ותחזוקה בחומרה ותוכנה.

מחשבת הגוף :  ---  מיכאלי,יוספה  ---  2009  ---  הצד התאורטי והיישום המעשי של שיטה להתנהלות גופנית ותחזוקת הגוף. הספר עוסק בקשרים בין מודעות ויציבה, תנועה ותנוחה, כח וגמישות, ומנתח בהרחבה את תיפקודם של חלקים בגוף. לספר מצורף תקליטור עם 3 שיעורים.

מחשבת הגוף :  ---  מיכאלי,יוספה  ---  2009  ---  הצד התאורטי והיישום המעשי של שיטה להתנהלות גופנית ותחזוקת הגוף. הספר עוסק בקשרים בין מודעות ויציבה, תנועה ותנוחה, כח וגמישות, ומנתח בהרחבה את תיפקודם של חלקים בגוף. * ללא התקליטור *

מטבעות סין :  ---  מאיר,סיסיליה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה המוקדשת לאמצעי התשלום בסין מאז קונכיות "פי הכושי" באלף השלישי לפנה"ס, דרך מטבעות ארד מהמאה ה-6 לפנה"ס, הכסף הקיסרי ועד לכסף המודרני. הקטלוג כולל שני מאמרים, שניהם בעברית ובאנגלית.

מטבעות סין :  ---  מאיר,סיסיליה [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה המוקדשת לאמצעי התשלום בסין מאז קונכיות "פי הכושי" באלף השלישי לפנה"ס, דרך מטבעות ארד מהמאה ה-6 לפנה"ס, הכסף הקיסרי ועד לכסף המודרני. הקטלוג כולל שני מאמרים, שניהם בעברית ובאנגלית.

מטע הזיתים.  ---  חיימוף,חיים  ---  2009  ---  רומן שעלילתו היא אלגוריה למפעל ההתנחלויות ברוח הרטוריקה והטרמינולוגיה של הימין. חייל צה"ל מקים את ביתו בשטח שנכבש במלחמת ששת הימים. חוותו מספקת פרנסה לערביי האזור, אלא שאז מתחילות ההתנכלויות.

מטר על מטר 2009 :  ---  ויסמן,דורית ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  אסופת שירים פרי-עטם של המשוררים שהתארחו ב"מטר על מטר - פסטיבל ירושלים לשירה" ב-2009. ביניהם: אגואני, איזקסון, ברנשטיין, מנור, מסג, גורביץ'. בין השירים תצלומי עבודות מתערוכת "מונו" שליוותה את הפסטיבל.

מי אתה ליאון ברז'ה? :  ---  פרילינג,טוביה  ---  2009  ---  ביוגרפיה, המבוססת בעיקר על תיעוד משפטי מפולין וצרפת לאחר מלה"ע השניה,של ליאון ברז'ה (פסבדונים של אליעזר גרינבוים) - קומוניסט אנטי-ציוני (ובנו של מנהיג ציוני) שמחד שימש כקאפו ומאידך עסק בפעילות מחתרתית.

מי הכי גבוה?   ---  טפר,יונה  ---  2009  ---  ספור מאויר לילדים בגיל הרך ובו איל והדס, שני ילדים המתחרים מי מהם יכול להיות יותר גבוה ומטפסים בדרך על מגלשות, סולמות וכתפי ענקים.

מי יגן על הזית שלי? :  ---  ארגון זכויות האדם ביש"ע   ---  2009  ---  מאמר המביא דוגמאות להצתות, חבלות וגניבות של רכוש חקלאי בבעלות יהודית וטוען להשתתפות פעילה, הכוללת ארגון או הסתה, של פעילי שמאל באירועים אלה ולאוזלת יד מכוונת של צה"ל והמשטרה.

מי לה' אלי! :  ---  קרוסקל,חוה  ---  2009  ---  ביוגרפיה בלבוש פרוזה שנכתבה מפרספקטיבה פרשנית המתמקדת ב"מלחמתו" של הרש"ר הירש בתנועת ההשכלה וברפורמים. השחזור הדרמטי של אירועי חייו מתבסס על ספרו "מוריה" ועל מחקרו של הרב אליהו מאיר קלוגמאן.

מי מפחד מוירג'יניות :  ---  משמר,תמר [עורכת]  ---  2009  ---  גליון המוקדש לכתיבה נשית על הפואטיקה והפוליטיקה שלה עצמה, על מושג ה"שושלת" והזיהוי הגברי בין נשיות לאמהות ועל הביקורת העצמית של המבט הנשי. הגליון כולל עשרות שירים, מסות, מאמרים ועבודות אמנות.

מיגדלים כושלים : [מגדלים כושלים] :  ---  אלתרמן,רחל  ---  2009  ---  מחקר בנוהגי התחזוקה הרווחים בישראל המשווה את הפרקטיקות של חברות ניהול לעומת ניהול עצמי של ועדי בתים. הספר בוחן שתי חלופות: הקמת קרן ציבורית למימון תחזוקה ועיגון חובת התחזוקה בהסדר הבית המשותף.

מידת סדום.  ---  טובי,רות  ---  2009  ---  אוטוביוגרפיה. סיפור שתחילתו ילדות קשה, שהיתה מסכת של התעללות מינית ונפשית, והמשכו מאבק בלתי-נלאה לזכות בהכרה והצלחה בתחום המוסיקה, ראשית באירופה של שנות ה-60 וה-70 ולאחר מכן בארה"ב.

מייד אחרי השקיעה :  ---  קינג,סטיבן  ---  2009  ---  14 סיפורי מתח ואימה מבית היוצר של סטיבן קינג. התמה המשותפת לכל הסיפורים היא שעת הדמדומים וצלליה הארוכים.

מיילדות גינקולוגיה ופוריות : [מיילדות, גינקולוגיה ופוריות] :  ---  גולן,אברהם [עורך]  ---  2009  ---  ספר לימוד מקיף הכולל חומר רקע אנטומי ופיזיולוגי, תיאורי בדיקות,טיפולים וניתוחים, פרקים העוסקים בהריון, לידה וסיבוכיהם, במנגנוני פתולוגיות, תחלואה יומיומית, טכנולוגיות לשימור פריון, הפרעות בתפקוד מיני ועוד.

מיילדות גינקולוגיה ופוריות : [מיילדות, גינקולוגיה ופוריות] :  ---  גולן,אברהם [עורך]  ---  2009  ---  ספר לימוד מקיף הכולל חומר רקע אנטומי ופיזיולוגי, תיאורי בדיקות,טיפולים וניתוחים, פרקים העוסקים בהריון, לידה וסיבוכיהם, במנגנוני פתולוגיות, תחלואה יומיומית, טכנולוגיות לשימור פריון, הפרעות בתפקוד מיני ועוד.

מיכל פרי.  ---  פרי,מיכל  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה הכולל עבודות בשמן, פחם וטכניקה מעורבת על בד ועל נייר, מעין התלקחויות וולקניות בסגנון מופשט אקספרסיוניסטי, חלקן בשילוב טקסט דחוס ובפורמט של קיר שלם. הקטלוג כולל מאמר מאת גדעון עפרת.

מילה בסלע :   ---  גתי,יהושע [עורך]  ---  2009  ---  אוסף מאמרים בתחום הרטוריקה המוקדש בעיקר לבחינת תופעות רטוריות בשיח הציבורי הישראלי המודרני. הספר עוסק ברטוריקה פוליטית, מסחרית, רפואית, רטוריקה במקרא ועוד. כותבים: עליזה שנהר,דליה דורנר ואחרים.

מילון הצירופים .  ---  רוזנטל,רוביק  ---  2009  ---  

מילון הצירופים :  ---  רוזנטל,רוביק  ---  2009  ---  קורפוס של 18,000 צירופים וביטויים, מיצירי לשון המקרא והתלמוד, דרך תרגומי בבואה מכ-10 שפות ועד צירופי סלנג ומונחים מקצועיים בשלל תחומים. הערכים כוללים פירוט מקורות, הערות לשוניות ואחרות, מובאות מדגימות ועוד.

מילון השקרים והתירוצים.  ---  כהן,אדיר  ---  2009  ---  "לקסיקון" הכולל אלפי שקרים ותירוצים (בשתי חטיבות נפרדות), ממויינים לפי סוגים ונושאים (שקרים נימוסיים, חברתיים, באהבה ובחיזור, במין, בעבודה, באקדמיה, במסחר ובכלכלה ועוד) ומלווים בעשרות איורים וקריקטורות.

מילון לערבית היהודית החדשה הכתובה והמדוברת של יהודי עיראק ב :  ---  אבישור,יצחק  ---  2009  ---  כרך שני הכולל את האותיות ח'-מ'. פרט לאוצר המילים של השפה המילון כולל גם מאות מובאות, הן ממסורות שבכתב, מתרגומי התנ"ך ועד לספרי רפואה עממית, והן ממסורות שבע"פ, וכן שמות פרטיים ושמות משפחה.

מילים בגובה העיניים.  ---  גן,אפי [אוצרת]  ---  2009  ---  קטלוג של שתי תערוכות קבוצתיות. הראשונה, ששמה כשם הקטלוג, עוסקת בקשר בין שפה לאדם ובין שפה למקום. השניה - "חומר קריאה" - מציגה ארבע אמניות העושות שימוש בספרים כחומרי גלם וכציר מרכזי בעבודותיהן.

מים לים : ["מים לים"]  ---    ---  2009  ---  מארז הכולל 9 מפות מנוילנות. המפות הן טופוגרפיות וכוללות את סימון שבילי החברה להגנת הטבע, סימון נקודות תצפית, אכסניות נוער, שבילי טיולי אפנים ורכב שטח ועוד.

מים ראשונים.  ---  מירון,מיכל  ---  2009  ---  רומן דרמטי שבמרכזו תמר, העוברת לארצות הברית בעקבות משבר בחיי האהבה שלה. היא פותחת בקריירת דוגמנות והופכת מושא להערצתם של שני גברים (לפחות).

מיני צמחים פולשים בשטחים טבעיים בישראל :  ---  דופור דרור,ז'אן מארק  ---  2009  ---  סיכום ממצאי סקר ארצי. הספר כולל נתונים לגבי 210 אוכלוסיות צמחים זרים מ-45 מינים שונים וכן הצעה לטיפול בתופעה, מאגר מידע מותאם לתוכנת GIS ודיון במסקנות האופרטיביות העולות מן המחקר.

מיני צמחים פולשים בשטחים טבעיים בישראל :  ---  דופור דרור,ז'אן מארק  ---  2009  ---  סיכום ממצאי סקר ארצי. הספר כולל נתונים לגבי 210 אוכלוסיות צמחים זרים מ-45 מינים שונים וכן הצעה לטיפול בתופעה, מאגר מידע מותאם לתוכנת GIS ודיון במסקנות האופרטיביות העולות מן המחקר.

מיפוי ארגונים ערביים לסיוע במזון בישראל.  ---  אבו עסבה,חאלד ואחרים  ---  2009  ---  ממצאי מחקר, שהתבסס על ראיונות עם נציגי 176 ארגוני סיוע במזון הפעילים במגזר הערבי, ובחן מאפיינים ארגוניים, פריסה, היקף ודרכי פעילות וצרכים. המחקר כולל גם השוואת הממצאים עם ארגוני סיוע בחברה היהודית.

מיפוי דרכי הפעולה של בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים לקידום התלמידים המתקשים :  ---  כהן נבות,מרים ואחרים  ---  2009  ---  מחקר המבוסס על סקר ארצי של מנהלים ומחנכים וממפה היבטים בהיערכות הכללית של בתי הספר, אסטרטגיות למתן תשומות מיוחדות לתלמידים מתקשים ותכניות חיצוניות לקידומם. פרק נפרד משווה בתי ספר דוברי עברית וערבית.

מיקרומגס :   ---  וולטר  ---  2009  ---  שלושה סיפורים קצרים ברוח פילוסופית אירונית מאת ההוגה הצרפתי. הספורים: "מיקרומגס", "ממנון או התבונה האנושית" ו"מכתבו של טורקי על הפקירים ועל ידידו באבאבכ". כולל אחרית דבר מאת ראובן מירן.

מישהו יפה כמוך.  ---  שי,יזהר  ---  2009  ---  רומן הכתוב בשפה מדוברת המתאר כמה סיפורי אהבה ושנאה מנקודת מבטו של ילד בן 11 בעל דמיון פורה.

מישהי אני אומרת תזכר אותנו : ["מישהי, אני אומרת, תזכר אותנו"] :  ---  ספפו  ---  2009  ---  מהדורה מוערת למכלול שירת ספפו (ילידת האי לסבוס, 630 לפנה"ס לערך) ששרדה (שיר אחד שלם, אחד כמעט שלם ועשרות רבות של פרגמנטים). המבוא כולל שתי ביוגרפיות לקסיקליות קצרצרות, מסוף המאה ה-2 ומסוף המאה ה-10.

מישהי אני אומרת תזכר אותנו : ["מישהי, אני אומרת, תזכר אותנו"] :  ---  ספפו  ---  2009  ---  מהדורה מוערת למכלול שירת ספפו (ילידת האי לסבוס, 630 לפנה"ס לערך) ששרדה (שיר אחד שלם, אחד כמעט שלם ועשרות רבות של פרגמנטים). המבוא כולל שתי ביוגרפיות לקסיקליות קצרצרות, מסוף המאה ה-2 ומסוף המאה ה-10.

מיתר סמוי.  ---  ליפשיץ,דב  ---  2009  ---  רומן. סטודנט מבאר שבע מכין עבודה על ניצולי שואה בעיר. הוא מתנדב לעזור בבית הכנסת השכונתי, ודרכו לומד להכיר את סיפורי חייהם של בני הקהילה, ובמיוחד של הגבאי, יוצא הונגריה, הנושא סוד כמוס של אצילות נפש.

מכאבול לירושלים :  ---  מליח,אסף. שי,שאול  ---  2009  ---  מחקר בדמותו ובכתביו של השייח הפלסטיני עבדאללה עזאם ובזיקה הרעיונית בינו לבין בן-לאדן. הספר סוקר את חייו של עזאם, מנתח את רכיבי האידיאולוגיה שלו ועוסק בהשפעתו על הג'יהאד, הן במישור הגלובלי והן הישראלי.

מכונת הממים.   ---  בלקמור,סוזן  ---  2009  ---  ספר המפתח את רעיון הממטיקה המופיע בספרו של דוקינס "הגן האנוכי" לפיו מתקיימת בין תופעות אנושיות הניתנות להעתקה (כגון רעיונות או מחוות) דינמיקה דרוויניסטית, וגוזר מהנחה זו מסקנות סוציולוגיות ופסיכולוגיות.

מכור :  ---  ריכטל,מאט  ---  2009  ---  רומן מתח על ההשלכות החברתיות של תלות האדם המודרני בטכנולוגיה. כתב עיתון ניצל מפיצוץ בקפה אינטרנט לאחר שהוא מקבל אזהרה בכתב-ידה של אהובתו, שלמיטב ידיעתו מתה בלב ים. בעקבות האירוע הוא יוצא למסע חיפוש.

מכיתות.  ---  גלעד,עמיהוד  ---  2009  ---  נובלה שגיבורה הוא פסל ישראלי שכילד נפצע מיריה של צלף ירדני במלחמת השחרור. הספר מגולל את סיפור חייו רוויי המשברים, אותם הוא מנסה לאחות ולתקן באמצעות מעשה היצירה.

מכלניות לפונדק הרוחות : [מ'כלניות' ל'פונדק הרוחות'] :  ---  פיינגולד,בן עמי  ---  2009  ---  מחקר הבוחן כל אחד ממחזותיו של אלתרמן, כולל "חוף המדוזה" ו"ימי האור האחרונים", שהועלו רק שנים לאחר מותו, מההיבט הדרמטי-תיאטרלי, ההקשר האינטרטקסטואלי, ומבחינת ההתייחסות לסוגיות אקטואליות ולרקע היסטורי.

מכלניות לפונדק הרוחות : [מ'כלניות' ל'פונדק הרוחות'] :  ---  פיינגולד,בן עמי  ---  2009  ---  מחקר הבוחן כל אחד ממחזותיו של אלתרמן, כולל "חוף המדוזה" ו"ימי האור האחרונים", שהועלו רק שנים לאחר מותו, מההיבט הדרמטי-תיאטרלי, ההקשר האינטרטקסטואלי, ומבחינת ההתייחסות לסוגיות אקטואליות ולרקע היסטורי.

מכמני השפה העברית :  ---  שבת,יחזקאל  ---  2009  ---  חיבור המציע שינויים בהשראת הערבית (למשל הוספת גוף זוגי ויחסות קניין לזוגי זכר ונקבה ולרבים) ולשם חזרה למכלול העיצורים של העברית הקדומה (תיקוני כתיב, ניקוד ותעתיק) וכן החלפת מונחים לועזיים או עבריים שגויים.

מכמני השפה העברית :  ---  שבת,יחזקאל  ---  2009  ---  חיבור המציע שינויים בהשראת הערבית (למשל הוספת גוף זוגי ויחסות קניין לזוגי זכר ונקבה ולרבים) ולשם חזרה למכלול העיצורים של העברית הקדומה (תיקוני כתיב, ניקוד ותעתיק) וכן החלפת מונחים לועזיים או עבריים שגויים.

מכשפה :  ---  טרובניק,דוב  ---  2009  ---  סיפור חייה הבדוי של נכדתה של בעלת האוב האחרונה מעין דור, נצר אחרון לשושלת של מכשפות. זכרונותיה מתקופת חניכותה אצל סבתה מלווים בתיאורים של טקסים שמאניים, יצירת קשר עם עולם המתים וכישופים למיניהם.

מכשפות.  ---  חלפי,רחל  ---  2009  ---  שירים : "הים קורא לה / בור כורה לה לבוא ולפול / סדק נפער בקיר ואומר לה / אבן מגיפה רגלה ומפתה את הגוף כלו / לטאה ממצמצת שפה אדמה מתוך חומה / לע הר געש מעביר לשון רכה על שפתיו / בואי בואי לפל / פנימה" .

מכתב בתוך בקבוק :  ---  סנד,דניאל  ---  2009  ---  "שיר המעטים אשר לשירה / אתם ידידי / ולא חשוב כמה אתם // זה שיר האוהבים אשר למלה // אתם כח הביטוי / לא משנה מספרכם // רק האחד כי יאהב / עושה כח רב / ואף-אחד לא חיב / לאהב..."

מכתב לנכד מאת סבא.  ---  לויתן,נדב  ---  2009  ---  מכתב פיוטי הכתוב בידי סב אלמוני והמופנה לנכדו, ובו הוא מגולל את סיפור חייו, ואת מחשבותיו על העולם והחיים, למזכרת הדורות.

מכתבים בכריכה אדומה.  ---  שמיר,שרית  ---  2009  ---  רומן המגולל את זכרונותיה של אשה מתקופת אהבתה הגדולה. רומנטיקה, ארוטיקה, נוסטלגיה ותובנות החיים משמשים זה בזו ולהיפך.

מכתבים לרותם.  ---  אנגל ,עודד  ---  2009  ---  רומן מכתבים המתאר את התמודדות המחבר עם גסיסתו ומותו של בנו ממחלה חשוכת מרפא בגיל 6. המכתבים פורשים את אירועי חייו הקצרים של הילד, כמו גם את האופן שבו זכרו נשזר בחיי האב לאחר המוות.

מכתבים מבית הסוהר.  ---  לוקסמבורג,רוזה  ---  2009  ---  מכתבים שכתבה מנהיגת ה"ליגה הספרטקיסטית", שהיתה הבסיס למפלגה הקומוניסטית הגרמנית, לרעייתו של קרל ליבקנכט, מנהיג נוסף של "הליגה", לאחר שלוקסמבורג וליבקנכט נאסרו בגין פעילותם נגד מלחמת העולם ה-1.

מכתבים מדרנסי .  ---  סבג,אנטואן  ---  2009  ---  

מכתבים מדרנסי :  ---  סבג,אנטואן [ליקוט טקסטים והקדמה]  ---  2009  ---  מכתבים מן השנים 1941 - 1944, רובם אישיים המתארים את מציאות החיים בדרנסי, מיעוטם "עתירות" לבכירי מנהל צרפתים. המבוא עוסק בחקיקה האנטישמית ובמנהל המחנות. הספר כולל צילומים של חלק מהמכתבים המקוריים.

מלאך נושק את טבורי.  ---  גולדבלט,ורדה  ---  2009  ---  18 סיפורים קצרים המתרחשים בתל אביב בתקופות שונות. במרכז מרבית הסיפורים עומדים רגעי משבר הכרוכים בגילוי אישי. כך לדוגמא בסיפור הפותח מגלה הגיבורה את משיכתה לבנות מינה כאשר מבשרים לה על מחלתה הקשה.

מלבדאתה : [מלבד אתה] :  ---  ישורון,אבות  ---  2009  ---  מהדורה הכוללת מבחר מתוך כל ספריו של ישורון בתוספת קטע מתוך "בלדה על מרים המגדלית ובנה הלבן", הערות ומאמר מאת לילך לחמן. לספר מצורף תקליטור, בו קורא ישורון 32 משיריו בלוויית כינור ופסנתר.

מלון ארמי עברי אריאל. [מילון ארמי עברי אריאל].  ---  סיון,דניאל. דיהי,חיים  ---  2009  ---  מילון הכולל מאות רבות של ביטויים ופתגמים מהתלמוד הבבלי, הירושלמי, המדרשים וספרות ימה"ב. הערכים כוללים תרגום מילולי, הסבר לגבי נסיבות השימוש בפתגם, מראי מקום ועוד. זבנת קנית, זבין אוביד.

מלח בחומות.  ---  סרנגה,כרמלה  ---  2009  ---  רומן שעשרות דמויותיו מייצגות את הפסיפס האנושי של עכו - עולים וותיקים, אשכנזים ומזרחים, יהודים וערבים. עלילת הרומן שוזרת מציאות היסטורית, פולקלור מקומי ואגדות שצמחו ממנו, וסיפור אהבה עתיר יצרים.

מלח הארץ 4 :  ---  סטרינסקי,אברהם. נבון,עודד [עורכים]  ---  2009  ---  6 מאמרים. 3 מתוכם עוסקים בחברת האשלג הארץ ישראלית ("מפעלי ים המלח") בעבר ובהווה, 2 בתהליכים גיאולוגיים - התפתחות המכתשים בנגב ונדידת תמלחות מבקע ים המלח, והאחרון בנדידת הציפורים מעל בקע ים המלח.

מלחמות בבל החדשה :  ---  מלובני,פסח  ---  2009  ---  מחקר בתולדות צבא עירק, מהקמתו ב-1921 עד התפוררותו ב-2003. הספר מתמקד ב-30 שנות שלטונו של צדאם חוסיין וכולל ניתוח צבאי מקיף של מלחמת אירן-עירק, 2 מלחמות הקואליציה האמריקנית ומרכיבי העוצמה של צבא עירק.

מלינצ'ה :  ---  מגד,נחום  ---  2009  ---  ספר המבוסס על סדרת מפגשים של המחבר, חוקר דתות ואנתרופולוג, עם שמאנית החיה במכסיקו. במפגשים משחזרת השמאנית את סיפור חייה של נסיכה אצטקית בת המאה ה-17 שסייעה לצבא הספרדי לכבוש את מולדתה.

מלינצ'ה :  ---  מגד,נחום  ---  2009  ---  ספר המבוסס על סדרת מפגשים של המחבר, חוקר דתות ואנתרופולוג, עם שמאנית החיה במכסיקו. במפגשים משחזרת השמאנית את סיפור חייה של נסיכה אצטקית בת המאה ה-17 שסייעה לצבא הספרדי לכבוש את מולדתה.

ממד הרזה :   ---  ישר,קמאל  ---  2009  ---  רומן אפי המגולל את ספורו של ממד, נער הגדל בכפר תורכי נידח באזור הנתון לשליטתו של אדון אכזר. לאחר עימות עם השלטון נאלץ ממד להמלט והופך לשודד דרכים נועז הנלחם בבעלי האדמות המנצלים ומסייע לאכרים העניים.

ממזרח לזמן.  ---  רוזנברג,ג'ייקוב ג'  ---  2009  ---  רומן המקים לתחייה את מציאות ילדותו של המחבר - העיר לודז' וקהילתה היהודית לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה. בתיאור זכרונותיו מעלה המחבר דמויות רבות שנרצחו ואת הווי הקהילה בתקופת הגירוש וההשמדה.

ממלכתיות :  ---  קידר,ניר  ---  2009  ---  עמדותיו של בן-גוריון בנוגע למהותה של קהילה פוליטית ויחסיה עם הפרט, מקומן באידיאולוגיה הציונית שלו, הרקע הרעיוני והלשוני לתפיסת ה"ממלכתיות" שלו והפולמוסים שנלוו לה עם הקמת המדינה ובהקשר לפרשת לבון.

ממשיכם של ברנקוזי דושאן ובויס מבת ים .  ---  מושנזון,ישראל  ---  2009  ---  

ממשיכם של ברנקוזי דושאן ובויס מבת ים. [ממשיכם של ברנקוזי, דושאן ובויס מבת-ים].  ---  מושנזון,ישראל  ---  2009  ---  קטלוג תערוכת מיצב הבנוי מ-11 דגמים פיסוליים בעלי תבנית קבועה שעל-גביה מציע כל אחד מהם צירוף אחר של חומרים ומרכיבים. בקטלוג מאמרים מאת עמי שטייניץ והפסיכואנליטיקאית הלאקאניינית רבקה ורשבסקי.

מן הסערה :  ---  סולוביצ'יק,יוסף דוב הלוי  ---  2009  ---  אסופת מסות המשלבות חקירה פנומנולוגית של חוויית הרוע בחיים האנושיים, שרטוט דיוקנו הפסיכולוגי של האדם הנתון במצב של סבל וניתוח פורמלי של טקסטים הלכתיים ודיני אבלות. בספר הקדמה נרחבת מאת העורכים.

מנג דזה.  ---  מנג דזה  ---  2009  ---  אחד מחשובי הכתבים הקונפוציאניים המוקדמים הפורש השקפת עולם מטפיזית ומוסרית בדבר טבע האדם ויחסי העם והקיסרות. הספר כולל פתח דבר על הכתבים הקנוניים של סין, אחרית דבר על החיבור וגלגוליו ונספחים שונים.

מנגינה ישראלית :  ---  בן זאב,נעם  ---  2009  ---  רשימות המתחקות אחר מצב היצירה וההוראה של מוזיקה קלאסית בישראל ובשטחים ומאבחנות באמצעותן תהליכים תרבותיים: זניחת החזון הציוני, התגבשות זהות פלסטינית לא-אפולוגטית, היווצרות אתוס אזרחי אוניברסליסטי ועוד.

מנגינה ישראלית :  ---  בן זאב,נעם  ---  2009  ---  רשימות המתחקות אחר מצב היצירה וההוראה של מוזיקה קלאסית בישראל ובשטחים ומאבחנות באמצעותן תהליכים תרבותיים: זניחת החזון הציוני, התגבשות זהות פלסטינית לא-אפולוגטית, היווצרות אתוס אזרחי אוניברסליסטי ועוד.

מנדלי והסיפור הלאומי.  ---  בנבג'י,אמיר  ---  2009  ---  קריאה חדשה ביצירותיו של ש"י אברמוביץ' השוללת את הפרשנות להן במסגרת השיח הציוני-לאומי ותחת זאת רואה בהן אלגוריות שתיאורי השטעטל הגרוטסקיים שלהן מייצגים היקרעות בין הגדרות זהות ואופציות פוליטיות.

מנה אחת יותר מדי.  ---  אלון פלס,לילך  ---  2009  ---  נסיון בכתיבת רומן שבמרכזו תהליך שיקומה האיטי ורב-המשברים שעוברת נערה חיפאית בעקבות תאונת דרכים. הדמויות בחייה (ביניהן אהובה המכור לסמים), השייכות לשולי החברה, רק מקשות על השיקום.

מנהיג מקומי :  ---  דהן,יצחק  ---  2009  ---  מחקר העורך השוואה בין שני ראשי מועצה, שהנהיגו את ירוחם, ובוחן את השלכות ההבדלים בין טיפוסי המנהיגות שהם מייצגים (מחזון ועד גישה כלפי מוקדי כח) על הפיתוח העירוני, איכות השירותים והתרבות הפוליטית בעיירה.

מנהיגות בדרך הקשה :  ---  פרוהמן,דב. הווארד,רוברט  ---  2009  ---  שיטה חדשה ללימוד מנהיגות המבוססת על עקרונות של פעולה נגד הידע המקובל. השיטה כוללת הדרכה במינוף הזדמנויות בלתי צפויות, פעולה תחת לחץ ועוד. כולל דוגמאות מחייו של המחבר, מנכ"ל אינטל לשעבר.

מנהיגות בלבן :  ---  תורן,אורלי. פיקר,אורלי [עורכות]  ---  2009  ---  מאמרים המאירים היבטים בתחום המשלב כישורים רפואיים וניהוליים. בין היתר, הספר עוסק במדיניות סיעוד לאומית, מדדי איכות, ניהול כח אדם ואתיקה, ומתמקד בתרבות ובמאפיינים הייחודיים של מערכת הבריאות בישראל.

מנהיגות וסמכות בחברה החרדית בישראל :  ---  קפלן,קימי. שטדלר,נורית [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים מחקריים הבוחנים תהליכים וזירות, בהן התפתחו גופי ידע חלופיים ומוקדי סמכות ומנהיגות בדרגי משנה בחברה החרדית בישראל. בין השאר נידונים נושאי סמכות פדגוגית,רפואית,קהילתית-מקומית,וגבולות הסמכות הנשית.

מנהיגות וסמכות בחברה החרדית בישראל :  ---  קפלן,קימי. שטדלר,נורית [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים מחקריים הבוחנים תהליכים וזירות, בהן התפתחו גופי ידע חלופיים ומוקדי סמכות ומנהיגות בדרגי משנה בחברה החרדית בישראל. בין השאר נידונים נושאי סמכות פדגוגית,רפואית,קהילתית-מקומית,וגבולות הסמכות הנשית.

מנהיגות כלכלית ויזמות בעדה הדרוזית בישראל .  ---  חלבי,רמזי  ---  2009  ---  

מנהיגות כלכלית ויזמות בעדה הדרוזית בישראל.  ---  חלבי,רמזי  ---  2009  ---  מחקר ביחסי הגומלין בין מערכת הערכים המסורתית בחברה הדרוזית, התפתחותן של מסגרות כלכליות בתוכה כגון התאגדויות משפחתיות לעבודות קבלניות וארגונים תעשייתיים היררכיים, ותהליכי מודרניזציה ושינוי תרבותי.

מנהלות על רצפת המכירה.  ---  בוקסבאום,יערה ואחרות  ---  2009  ---  ספורן התעסוקתי של מנהלות חנויות בחנויות רשת הנמצאות בקניונים. הדו"ח מתאר את תפקידן המורכב, תנאי העסקתן ושיטת הבונוסים, יחסי העבודה בין המנהלות למוכרות והאינטראקציה עם הלקוחות.

מנוף מצביע אל הים.  ---  כהנא,גלעד  ---  2009  ---  אוגדן שירים בכריכת ספירלה, העוסקים כולם בחוויות המחבר משיטוטיו בתל אביב. כל כמה שירים מלווים במפה של קטע מהעיר. על המפה משויך לכל שיר מקום ספציפי.

מנורות שבת תלויות.  ---  בלומברג,עדי  ---  2009  ---  אלבום הכולל עבודת מיון, תיאור וניתוח של מנורות שבת תלויות (מאוסף מוזיאון ישראל ואוספים פרטיים) מהמאות ה-17 עד ה-19 מגרמניה, איטליה והולנד, בצירוף צילומיהן. בספר גם ציורי מנורות תלויות מאמנות יהודית ומכתבי יד.

מנורות שבת תלויות.  ---  בלומברג,עדי  ---  2009  ---  אלבום הכולל עבודת מיון, תיאור וניתוח של מנורות שבת תלויות (מאוסף מוזיאון ישראל ואוספים פרטיים) מהמאות ה-17 עד ה-19 מגרמניה, איטליה והולנד, בצירוף צילומיהן. בספר גם ציורי מנורות תלויות מאמנות יהודית ומכתבי יד.

מנחה למיכאל :  ---  קליין ברסלבי,שרה ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  12 מחקרים בעברית ובאנגלית הבוחנים היבטים בהגותם של רס"ג, רמב"ם, ריה"ל, ר' לוי בן אברהם מוילפראנש, ר' שמואל אבן תבון ובהגות מוסלמית לרבות המסורת החוץ-קוראנית. עוד בספר השלמות לתרגומו של פרופ' שורץ למורה נבוכים.

מנעי עיניך מדמעה :  ---  לבמור,רחל  ---  2009  ---  סקירת הסכמים שנחתמו ע"י זוגות בסמוך לנישואיהם באמצעות שטרות אשר אושרו ע"י רשות משפטית או רבנית מוכרת. ההסכמים נועדו למנוע עגינות. בסיפא מובא ההסכם לכבוד הדדי.

מנשר לאמנות בוגרים 2009 :  ---    ---  2009  ---  קטלוג עבודות של בוגרי המחלקות לצילום ולתקשורת חזותית. העבודות עוסקות, בין השאר, במוגבלויות הקיום האנושי, ייצוגים של מיניות, יחסי פרט ומשפחה, חוויות ילדות טראומטיות, זכרון אישי וקולקטיבי ועוד.

מס הכנסה :  ---  רפאל,אמנון  ---  2009  ---  

מסדר שחור.  ---  רולינס,ג'יימס  ---  2009  ---  רומן מתח. סדרת רציחות והצתות מובילה את הבלש גיבור הספר אל ניסויים שבוצעו במעבדות הנאצים. במקביל מגיפת טירוף וקניבליזם אוחזת בנזירים בודהיסטים בנפאל. שני צירי העלילה מובילים למזימה בת מאה שנים.

מסדרונות.  ---  גילרוביץ',אפריל גל  ---  2009  ---  רומן או נסיון לרומן שבמרכזו חיפושיה של רוני, שהתייתמה מאמה בגיל 7, אחר אשה שפגשה ביום בו מתה אמה.

מסורת בעידן המודרני :  ---  שוראקי,יצחק [עורך]  ---  2009  ---  מבחר מיצירתם ההלכתית, ההגותית והפרשנית של שבעה מהחכמים הבולטים ביהדות ספרד בין אמצע המאה ה-19 לסוף המאה ה-20. הספר כולל מבוא מאת העורך על המרחב התרבותי והאנושי של מחשבת ספרד ועל אופיה הרוחני.

מסורת בעידן המודרני :  ---  שוראקי,יצחק [עורך]  ---  2009  ---  מבחר מיצירתם ההלכתית, ההגותית והפרשנית של שבעה מהחכמים הבולטים ביהדות ספרד בין אמצע המאה ה-19 לסוף המאה ה-20. הספר כולל מבוא מאת העורך על המרחב התרבותי והאנושי של מחשבת ספרד ועל אופיה הרוחני.

מסות זיכרונות ונאומים [מסות, זיכרונות ונאומים]. כל הכתבים: כרך שלישי.  ---  באבל,איסאק  ---  2009  ---  מהדורה מדעית לרשימותיו העיתונאיות של באבל על פטרוגרד מוכת הרעב שלאחר מהפכת אוקטובר, השפעת הקומוניזם על חיי המוסלמים בקווקז ועוד, וכן לנאומיו וראיונות איתו מתקופת הטיהורים הפוליטיים בשנות ה-30.

מסיפורי הכרם : [מסיפורי ה"כרם"] :  ---  טרי,אורה [עורכת]  ---  2009  ---  כינוס של למעלה מ-20 ראיונות, שנערכו בין 1991 ל-2003, עם תושביה הותיקים של שכונת כרם התימנים בת"א ועוסקים בעלייתם ארצה, הגעתם לשכונה , אורחותיהם וכו'. ביניהם גם שרה לוי-תנאי, מייסדת להקת המחול "ענבל".

מסיפורי הכרם : [מסיפורי ה"כרם"] :  ---  טרי,אורה [עורכת]  ---  2009  ---  כינוס של למעלה מ-20 ראיונות, שנערכו בין 1991 ל-2003, עם תושביה הותיקים של שכונת כרם התימנים בת"א ועוסקים בעלייתם ארצה, הגעתם לשכונה , אורחותיהם וכו'. ביניהם גם שרה לוי-תנאי, מייסדת להקת המחול "ענבל".

מסכת הזהב .  ---  ברסלבי,גור  ---  2009  ---  

מסכת הזהב.  ---  ברסלבי,גור  ---  2009  ---  מדריך ליועצים עסקיים וארגוניים, עו"ד, רו"ח וכיו"ב בעלי מקצועות חופשיים העוסקים בייעוץ למקבלי החלטות. הספר מתווה שיטה לבניית יחסי אמון, הבנת צורכי הנועץ, השאת ערך בזמן קצר, התמודדות עם מכשלות והפקת רווח כספי.

מסמכיה הפרטיים של פנינת המזרח. [פנינת המזרח].  ---  לינדלי,מורין  ---  2009   ---  רומן המבוסס על סיפורה של נסיכה סינית ששימשה כמרגלת עבור היפנים בתקופה שלפני מלחמת העולם. הרומן מלווה אותה למן ילדותה ועד בגרותה תוך התמקדות ברבדים האירוטיים של חייה והבלטת מאבקיה עם עולם הגברים.

מסמרים 10 :  ---  רותם,אמיר [עורך]  ---  2009  ---  אסופת סיפורים קצרים תחת תימה משותפת - "עיר": פאר ההישג האנושי וגם תחתיתו. בין הכותבים: אלכסנדר גריי, יצחק בן-נר, שהם סמיט, יגאל סרנה, גליה מצגר, אדמיאל קוסמן, תומר אפלבאום, יואב שפיר, עידית חורשי, ואחרים.

מסמרים 11 :  ---  רותם,אמיר [עורך]  ---  2009  ---  בין תשוקה לאהבה ובין הנשגב לגרוטסקי. קטע מרומן מאת אריק גלסנר, קומיקס מאת עומר הופמן, צילומים של עלמה שניאור ושני נחמיאס, סיפור מהמיתולוגיה היפנית בתרגום בן-עמי שילוני, סיפורים מאת סופי ז'אבס, מירי שחם ועוד.

מסמרים 12 :   ---  רותם,אמיר  ---  2009  ---  רבעון המאגד ספורים קצרים תחת תמה משותפת, הפעם "ילדות". בין הכותבים: אמונה אלון, יורם קניוק, אלונה פרנקל ואחרים. כולל גם אסופת קטעי יומן קצרים של ילדי פליטים מאפריקה, ותצלומים של תמיר שר.

מסע אל לב האויב :  ---  ואלי,נג'ם  ---  2009  ---  תיעוד רשמיו של המחבר, סופר עירקי שהיגר לגרמניה, מביקורו בישראל. לאורך הספר הוא מבקר בירושלים, חיפה ומקומות נוספים, מתאר את מפגשיו עם אנשי רוח ואנשים פשוטים ופורש את תובנותיו לגבי פתרון הסכסוך במזה"ת.

מסע אל נמל לא ידוע.  ---  פאונסי,פיטר  ---  2009  ---  רומן. קשיש סקוטי מחליט להעביר את ימיו האחרונים בכתיבת סיפור על מלחמת העולם הראשונה.הכתיבה מעוררת בו זכרונות ממלחמת העולם השניה, בה נלחם, וממלחמת ויטנאם בה שירת בנו, ומאירה באור חדש את חיי נישואיו.

מסע בעקבות הקולות :  ---  רינגל,מרים  ---  2009  ---  עיונים בהיבטים דיאלקטיים, אוטוביוגרפיים, תימטיים ואינטרטקסטואליים ברומנים "על העיוורון", "המדריך לציור וקליגרפיה", "כל השמות", "דברי ימי מנזר", "הבשורה על פי ישו", "שנת מותו של ריקרדו ריש" וטקסטים נוספים.

מסע בעקבות הקולות :  ---  רינגל,מרים  ---  2009  ---  עיונים בהיבטים דיאלקטיים, אוטוביוגרפיים, תימטיים ואינטרטקסטואליים ברומנים "על העיוורון", "המדריך לציור וקליגרפיה", "כל השמות", "דברי ימי מנזר", "הבשורה על פי ישו", "שנת מותו של ריקרדו ריש" וטקסטים נוספים.

מסע הבתים :  ---  מלכין,מכבית  ---  2009  ---  אסופת שיריה הרביעית של המחברת. "הדלקנו סיפור בסיפור / מניצוץ בלתי צפוי / שאפנו מוארים / את השקט מתודע למילים, / גחלי שמות / צרבו את השפתיים / ונשרו למאפרת האותיות."

מסע הנשמה :  ---  גולדברג,שלי  ---  2009  ---  ניתוח מושגי ופנומנולוגי של התפתחות העיקרון התאוסופי של התעלות נשמת הצדיק בהגותם של שבעת אדמו"רי חב"ד. הספר מסביר את מעמדו המיוחד של רמ"מ שניאורסון בעיני חסידיו ומנתח את תופעת ההילולה על הסתלקות הצדיק.

מסע הנשמה :  ---  גולדברג,שלי  ---  2009  ---  ניתוח מושגי ופנומנולוגי של התפתחות העיקרון התאוסופי של התעלות נשמת הצדיק בהגותם של שבעת אדמו"רי חב"ד. הספר מסביר את מעמדו המיוחד של רמ"מ שניאורסון בעיני חסידיו ומנתח את תופעת ההילולה על הסתלקות הצדיק.

מסע הערב של יתיר :  ---  יהושע,אברהם ב'  ---  2009  ---  ב"מסע הערב" מתואר כפר נידח, שתושביו מחליטים להוריד מהפסים את הרכבת העוברת דרכו פעם ביום בלי לעצור. ב"גאות הים" מתואר אי המשמש כבית כלא, העומד להיות מוצף. "חתונתה של גליה" היא נובלה על אהבה וקנאה.

מסע סנטימנטלי קצר.  ---  סבבו,איטאלו  ---  2009  ---  נובלה בלתי-גמורה (אך שלמה מבחינה עלילתית) שפורסמה לראשונה רק 17 שנים לאחר מותו של סבבו. גיבורה הוא קשיש חולמני ואירוני ועלילתה עוקבת אחר מסעו ברכבת ממילנו לטרייסטה, מסע שהוא אלגוריה לחיים עצמם.

מסע סנטימנטלי קצר.  ---  סבבו,איטאלו  ---  2009  ---  נובלה בלתי-גמורה (אך שלמה מבחינה עלילתית) שפורסמה לראשונה רק 17 שנים לאחר מותו של סבבו. גיבורה הוא קשיש חולמני ואירוני ועלילתה עוקבת אחר מסעו ברכבת ממילנו לטרייסטה, מסע שהוא אלגוריה לחיים עצמם.

מסע קולינרי :  ---  גורפינקל,חיליק  ---  2009  ---  מדריך בפורמט אלבומי הסוקר כ-400 מסעדות, ברים, יקבים, מאפיות ומוסדות קולינריים אחרים ברחבי הארץ, מצפון לדרום. הפירוט לגבי כל מסעדה כולל ביקורת והמלצות, פרטי התקשרות, שעות פתיחה, כשרות וטווח מחירים.

מסע רגלי אל הנפש.  ---  רון לוי,רחלי  ---  2009  ---  רומן רומנטי שבמרכזו אוסי- אישה המנהלת שיגרת נישואין בטוחה המתערערת בעקבות מפגש עם... גבר.

מסע תענוגות בארץ הקודש .  ---  טוויין,מארק  ---  2009  ---  

מסע תענוגות בארץ הקודש.  ---  טוויין,מארק  ---  2009  ---  יומן מסע הומוריסטי שכתב טוויין בעת שביקר בא"י בשנת 1867. היומן לועג לדימוייה האידאליים של ארץ הקודש (שהיו נפוצים במערב), תוך הנגדתם לתמונת המציאות של א"י באותה תקופה.

מסעות שחייבים לעשות.  ---  ווטקינס,סטיב. ג'ונס,קלייר  ---  2009  ---  30 הצעות למסלולי טיול ארוכים וקצרים ברחבי העולם (מצרפת וארה"ב ועד בוצוואנה, מרוקו ואנטארקטיקה), מוכרים ופחות מוכרים. כל מסלול מלווה בפירוט נרחב על סביבתו ועל מקומות לינה ותחבורה, כמו גם בצילומים.

מסעות.  ---  שרמן,אהובה  ---  2009  ---  קטלוג המציג מבחר מקיף מציורי השמן על בד של שרמן. הציורים הם בעיקר ציורי נוף של הרי הגליל, הכרמל, ערבות הנגב, ירושלים ויפו, בסגנון שנע מפיגורטיביות רומנטית, דרך אקספרסיוניזם ועד קומפוזיציות מופשטות.

מספר הסיפורים.  ---  עלם א דין,רביע  ---  2009  ---  רומן שבמרכזו סיפוריו של מספר סיפורים לבנוני השוכב על ערש-דוי. הסיפורים עוסקים בשלל נושאים ותקופות: מאברהם, יצחק וישמעאל, דרך אגדות מזרח תיכוניות קלאסיות ועד סיפורים מלבנון של ימי מלחמת האזרחים.

מספר הסיפורים.  ---  עלם א דין,רביע  ---  2009  ---  רומן שבמרכזו סיפוריו של מספר סיפורים לבנוני השוכב על ערש-דוי. הסיפורים עוסקים בשלל נושאים ותקופות: מאברהם, יצחק וישמעאל, דרך אגדות מזרח תיכוניות קלאסיות ועד סיפורים מלבנון של ימי מלחמת האזרחים.

מספר מדבר למטרופולין :  ---  פורת,חנינא  ---  2009  ---  מחקר גיאוגרפי-היסטורי הבוחן את יעדי התכניות (מתכנית אריה שרון ב-1951), הקשר בינם לבין המצב הפוליטי-חברתי במדינה, יחסן למרכיבי סביבה, תשתית ותעסוקה ולעקרונות לאומיים כגון פיזור האוכלוסיה וכור ההיתוך, ועוד.

מספר מדבר למטרופולין :  ---  פורת,חנינא  ---  2009  ---  מחקר גיאוגרפי-היסטורי הבוחן את יעדי התכניות (מתכנית אריה שרון ב-1951), הקשר בינם לבין המצב הפוליטי-חברתי במדינה, יחסן למרכיבי סביבה, תשתית ותעסוקה ולעקרונות לאומיים כגון פיזור האוכלוסיה וכור ההיתוך, ועוד.

מעבר זמני .  ---  חופשי,אורית  ---  2009  ---  

מעבר זמני.  ---  חופשי,אורית  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה של עבודות על עץ ועל נייר בטכניקות של חיתוך, רישומי דיו ואקריליק, הדפס מונוטייפ, ראבינג בעפרון שומני ועוד. הספר כולל מאמרים מאת אוצרת התערוכה והאוצר האירי פטריק מרפי וראיון עם האמנית.

מעבר לגבול :  ---  בק,אלדד  ---  2009  ---  תיאור מסעותיו של המחבר כעיתונאי לענייני המזרח התיכון למדינות אויב, בהן סיקר אירועים כהלווייתו של חאפז אל-אסד או עצרת הניצחון של חיזבאללה בבינת-ג'בל ואת חיי היום-יום באירן, עירק, פקיסטן, אפגניסטן ועוד.

מעבר להרי חושך.  ---  בנד,אודיה  ---  2009  ---  נסיון לכתוב רומן שבמרכזו חייהם המשותפים בתורכיה של ילידת תל אביב המנדטורית וגבר תורכי. געגועיה של האשה לעיר הולדתה, אותה עזבה עקב קשיים כלכליים, מביאה את הזוג להגר לישראל.

מעבר לחיקוי :  ---  צורן,גבריאל  ---  2009  ---  קריאה חדשה ב"פואטיקה" וב"רטוריקה" העוסקת במרכזיות מושג הטקסט בהן, במבנה הסמנטי ובמבנה התקשורתי שלו, במהות הקונטקסט לסוגיו ובניתוח מושג ה"מימסיס" והיחס בין היסטוריה לבדיון ע"פ פרמטרים של ייצוג לשוני.

מעבר לחיקוי :  ---  צורן,גבריאל  ---  2009  ---  קריאה חדשה ב"פואטיקה" וב"רטוריקה" העוסקת במרכזיות מושג הטקסט בהן, במבנה הסמנטי ובמבנה התקשורתי שלו, במהות הקונטקסט לסוגיו ובניתוח מושג ה"מימסיס" והיחס בין היסטוריה לבדיון ע"פ פרמטרים של ייצוג לשוני.

מעבר לקשת זה כאן :  ---  רמון,נינה  ---  2009  ---  חיבור הסוקר את ההתייחסויות לאושר ולסבל בתרבות המערב, ממיתוס גן-העדן דרך אכסיומות דתיות, מוסריות, רציונליסטיות וכיו"ב. הספר מאתגר את תפיסת "מאבק ההישרדות" ומציע דפוס חשיבה של אושר בחוסר-שלמות.

מעברים :  ---  צוריאלי,אודיה  ---  2009  ---  טקסטים הגותיים העוסקים בדיאלוג אפשרי בין התפיסה היהודית לבין מגמות רוחניות מחד ופוסט-מודרניות מאידך המאפיינות את מציאות המאה ה-21. על בסיס תורות הקבלה, החסידות והראי"ה קוק המחבר מנסה לגשר על הפערים.

מעגלי נפש 1 :  ---  כהן,אדיר [עורך]  ---  2009  ---  

מעגלים של קשר :  ---  בן יוסף,אורה  ---  2009  ---  ספר המציג את "מעגל הקשר" - כלי חינוכי המטפח כישורי הידברות תוך התנסות בשיח קבוצתי מוגן ושיוויוני. הספר כולל מבוא לעקרונות החינוך ההומניסטי ולקט טקסטים ספרותיים ועיוניים העשויים לשמש נקודת מוצא לשיחה.

מעולם לא נראינו טוב יותר :  ---  אילת,גלית. דנון,אייל [אוצרים]  ---  2009  ---  קטלוג תערוכה בה הוצגו פרשנויות ופרספקטיבות לאוסף התצלומים של הזוג זוננפלד שתיעדו לאורך המאה ה-20 את החיים היהודיים בגרמניה, ארה"ב, א"י וקהילות נוספות. בספר מאמרים מאת האוצרים, עילית פרבר ואבי פיטשון.

מעפר באת ואל עפר תשוב.  ---  גינזך, ורדה  ---  2009  ---  רומן ביוגרפי העוקב אחר סיפור חייה של הגיבורה וקורות משפחתה, כפי שהתרחשו מאז נסיעת הגיבורה לאיטליה. הרומן משלב פרטים מציאותיים, הלקוחים מזכרונותיה של המחברת, וקטעים בדיוניים.

מערות המפלט מתקופת מרד בר-כוכבא :  ---  אשל,חנן. פורת,רועי  ---  2009  ---  מאמרים העוסקים במערות הטבעיות הנמצאות במקומות מרוחקים שפליטים נמלטו אליהם בסופו של מרד בר כוכבא.

מערכת הביטחון :  ---  בן מאיר,דב  ---  2009  ---  סקירה היסטורית של רעיון ההגנה העצמית היהודית ויישומו, מארגון השמירה של אברהם שפירא ועד למבצע "עופרת יצוקה". הספר עוסק גם במבנה המטכ"ל, זרועות צה"ל והשירותים החשאיים ובסוגיות משפטיות ואתיות.

מערכת הבריאות לאן : [מערכת הבריאות: לאן?] :  ---  דורון,חיים [עורך]  ---  2009  ---  אסופת מאמרים הבוחנת את הדינמיקה שהובילה לריקון חוק ביטוח בריאות ממלכתי 1994 מתוכנו. הספר עוסק בעיקר במדיניותם של משרד האוצר וקופות החולים, בהתפתחות הרפואה הפרטית ע"ח משאבי הרפואה הציבורית ועוד.

מערכת חיסונית מאוזנת :   ---  ליפוניס,מארק  ---  2009  ---  מדריך לעיכוב התפתחותן של מחלות אופייניות לגיל מבוגר, ביניהן מחלות לב, סרטן וסוכרת. המדריך מתמקד באיזון המערכת החיסונית בעזרת שינוי הרגלי נשימה, תזונה ושינה, פעילות גופנית, תוספי תזונה והפחתת לחצים.

מעשה בצדפים .  ---  פז דה פורטוגייז,אופיר  ---  2009  ---  אייר: עמוס בידרמן .

מעשה הנערה סוליקא הצדקת מטאנג'יר :  ---  כהן,רפאל  ---  2009  ---  מהדורה ביקורתית לכתבי היד השונים המתארים את סיפור שחיטתה בפומבי של נערה יהודיה ע"י מוסלמים במרוקו ב-1834. עוד מנותחים בספר שתי קינות על הנערה לר' יעקב בן סמחון, פיוט מאת הר' רפאל צרפתי ושיר לר' יעקב בן סעדון.

מעשה סיפור ב:  ---  ליפסקר,אבידב. קושלבסקי,רלה [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים ב-5 שערים: מקרא ומדרש,חסידות, הומור ופולקלור, עגנון וספרות עברית חדשה. בין מושאי המחקר: סיפור קין והבל, סיפורים ממסכת כתובות בבבלי ותענית בירושלמי, תרגום ברקוביץ' לשלום עליכם, י' שמעוני, י' הופמן ועוד.

מעשה סיפור ב:  ---  ליפסקר,אבידב. קושלבסקי,רלה [עורכים]  ---  2009  ---  מאמרים ב-5 שערים: מקרא ומדרש,חסידות, הומור ופולקלור, עגנון וספרות עברית חדשה. בין מושאי המחקר: סיפור קין והבל, סיפורים ממסכת כתובות בבבלי ותענית בירושלמי, תרגום ברקוביץ' לשלום עליכם, י' שמעוני, י' הופמן ועוד.

מעשה רוקם :  ---  יניב,ברכה  ---  2009  ---  מחקר בהתפתחות ההיסטורית, הסגנונית והאיקונוגרפית של היריעה,האבנט, המעיל לספר תורה והפרוכת והכפורת לארון הקודש,מימה"ב עד אמצע המאה ה-20. הספר,בפורמט אלבומי מהודר,כולל גם קובץ מוער של 179 הקדשות רקומות.

מעשיות ברוח שטות.  ---  עוז,אביב  ---  2009  ---  מכתמים וספורים קצרצרים אניגמטיים ושמא סכיזופרניים במכוון. " יששכר זרק עלי דג, לכן בכיתי יום שלם. 'למה אתה בוכה?' שאלה אותי אימא. 'בואי טניס!' אמרתי לה, אך היא כבר הלכה לפרוס עוגות."

מפה של הבית.  ---  ג'ראר,רנדה  ---  2009  ---  רומן התבגרות קומי-מריר שגיבורתו היא בת לאם מצריה ולאב פלסטיני. הספר מגולל את ילדותה בכוויית (ובכלל זה את פלישת עירק) ונעוריה במצרים ומתאר בשילוב של אהבה וביקורת את החיים במשפחה ערבית מהמעמד הבינוני.

מפזר הזכוכית.  ---  שטרנפלד,צביקה  ---  2009  ---  ספר שיריו השישי של המחבר. "ריכזו את הערבים בבית גדול. / אני הייתי מיועדת לסעודיה. / העננים היו ציפורי טרף / וקראתי שתבוא. // אבל גדר הפרידה בינינו. / עמדת בזרועות פשוטות. / חששתי שתקרר, / כי הרוח שרט בחזה."

מפת היוצר.  ---  קלדרון,אמיליו  ---  2009  ---  רומן מתח המתרחש באיטליה בתקופת מלחמת העולם ה-2. סטודנט לאדריכלות וצעירה מברצלונה מוצאים עצמם במרכזה של פרשת ריגול שבה מעורבים נאצים, אנשי דת ערמומיים וחפץ מסתורי שיכול להעניק שליטה בעולם כולו. הועלם

מפת שביל ישראל :  ---  אורגד,אביגדור  ---  2009  ---  

מצבות מספרות בחיפה :   ---  ראם,שמעון  ---  2009  ---  תיאור חזונם ופועלם של חיפאים רבים לאורך ההסטוריה, מתקופת התנ"ך (מערת אליהו) והתלמוד (אבדימי), בואכה ימי נפוליאון, הטמפלרים ומאורעות תרפ"ט, ועד לחיפאים בני ימינו,והכל דרך עיני המצבות . מלווה בצילומים רבים.

מצדה :  ---  אשל,חנן  ---  2009  ---  סקירת היסטוריית 200 השנה של מצדה, מתקופת החשמונאים דרך ימי הורדוס ועד המצור הרומי,תיאור השרידים שנותרו בה והממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו. הספר כולל עשרות צילומים של האתר והממצאים, וכן מפות ותרשימים.

מצוינים :  ---  גלדוול,מלקולם  ---  2009  ---  ספר המציג תיזה לפיה הצלחה היא נגזרת של סביבה תרבותית וקהילתית. באמצעות עשרות סיפורי חיים של שלל מצליחנים ושאר תיאורי מקרה השוואתיים קושר המחבר את מרכיב ההצלחה למשפחה, סביבת הילדות ועיתוי היסטורי.

מצוקה נפשית ודפוסי קבלת טיפול לפני העברת האחריות לבריאות הנפש לקופות החולים :  ---  גרוס,רויטל ואחרים  ---  2009  ---  מחקר שנעשה ב-2007, לקראת הרפורמה במערך בריאות הנפש. המחקר מאפיין אוכלוסיות המדווחות על שיעורי מצוקה נפשית גבוהים, בוחן גורמים המשפיעים על פנייה לטיפול ומתאר את דפוסי קבלת השירות לפני הרפורמה.

מקהלת העצים.  ---  הרינגטון,דונלד  ---  2009  ---  רומן שבמרכזו מערכת יחסים בין נייל צ'יזם, גבר שנידון למוות באשמת אונס ורצח, לבין וירדיס מונדיי, מעצבת גרפית המנסה להוכיח את חפותו. העלילה מתרחשת בחבל ארץ דמיוני וכוללת מרכיבים בלשיים ופנטסטיים.

מקום טוב בצד.  ---  ברנח מטלון,נאורה  ---  2009  ---  ביוגרפיה. ב-1953 החלה המחברת לעבוד תחת פיקודו של משה דיין, תפקיד שהסתיים רק עם מותו, ב-1981. בספרה היא מתארת את אישיותו המורכבת של דיין וכן את התנהלותו בתחנות מרכזיות בחייו ובהן "הפרשה".

מקומון.  ---  לפיד,שולמית  ---  2009  ---  מהדורה מחודשת לספר הראשון בסדרת רומני המתח העוקבים אחר חקירותיה של העיתונאית ליזי בדיחי. ליזי יוצאת לסקר מסיבה שעורך שופט ידוע ונקלעת למרכזה של פרשת רצח. מצורף מאמר ביקורתי מאת דרור משעני.

מקורות לתולדות החינוך בישראל ה :  ---  גליק,שמואל  ---  2009  ---  קריאה חינוכית-היסטורית בלמעלה מ-600 תשובות מתוך 258 ספרי שו"ת. מגוון הנושאים נע בין היבטים של לימודים בישיבה, השפעת יחסי הגומלין עם הגויים על החינוך היהודי ושאלות שהצמיחה המודרנה כגון לימוד בנות.

מקורות לתולדות החינוך בישראל ו :  ---  גליק,שמואל  ---  2009  ---  כרך זה כולל שו"ת מוערות בענייני חינוך (בהם כלכליים, ארגוניים, משפטיים וכו') מפולין, ליטא, צרפת ורומניה, וכן מילואים לכרכים א'-ב' (תשובות עד המאה הי"ד) ופירושים למשנת "בן חמש למקרא" מהמאה הי"א ועד המאה הי"ט.

מקמאפיה .  ---  גלני,מישה  ---  2009  ---  

מקמאפיה :  ---  גלני,מישה  ---  2009  ---  מחקר עיתונאי המתעד את כלכלת הפשע המאורגן ברחבי העולם, מתאר את קשריה לקריסת הגוש הסובייטי, לניצול מדינות העולם השלישי, ולתופעות של לאומיות וניוון פוליטי,ומנתח את חוסר היכולת של הרשויות להתמודד עמה.

מקרא ועולמו :  ---  הרן,מנחם  ---  2009  ---  42 מאמרים מחקריים בארבעה שערים: הפולחן בתקופת המקרא, משכניו , סמליו, והמסורת הכוהנית; מלאכת הסופר במקרא על היבטיה הטכניים והפליאוגרפיים; אמונה, דת ונבואה; וסוגיות בחקר המקרא והוראתו האקדמית.

מקראי קודש :  ---  שפרבר,דוד (ע.)  ---  2009  ---  ספר המלווה את התערוכה "מקראי קודש" המוצגת באונ. בר אילן. המאמרים מוצגים לפי הסדר המסורתי של "מעגל השנה" ומלווים בצלומי יצירות אמנות.

מרד המריונטות.  ---  אסיה,אילן  ---  2009  ---  רומן מתח ופנטסיה שבמרכזו נסיונו של מנהל פרסום צעיר לסחוט אדם המזייף את תוצאות הגרלת הלוטו. אחרי שנסיון הסחיטה מצליח מתחילה יישות מסתורית לאיים על חייו.

מרודים וסונטות :  ---  ויזלטיר,מאיר  ---  2009  ---  תריסר מקבצי שירים. "צפור נחתה / על חזי ונקרה, / נקרה בעדינות. // תאמינו או לא, / היה ענג גדול. // אחר כך הדסה כה וכה / והתעופפה, / הסתלקה לה. // כשנסקה, הטפרים ננעצו בחזה. / וזה כאב." .

מרודים וסונטות :  ---  ויזלטיר,מאיר  ---  2009  ---  תריסר מקבצי שירים. "צפור נחתה / על חזי ונקרה, / נקרה בעדינות. // תאמינו או לא, / היה ענג גדול. // אחר כך הדסה כה וכה / והתעופפה, / הסתלקה לה. // כשנסקה, הטפרים ננעצו בחזה. / וזה כאב." .

מרוקו :  ---  גנון,שלמה  ---  2009  ---  המדריך כולל מידע נרחב על ערי מרוקו (מפות, מלונות, אתרי תיירות, מסעדות, בתי כנסת ועוד), כמו גם עצות לנסיעה למרוקו, ומידע על חגים ואירועים מיוחדים. כמו כן, הספר כולל מילון קצר ומידע על יהדות מרוקו.

מרחב הביטחון [בול 11] :  ---  אורן,עמירם [עורך]  ---  2009  ---  היבטים חברתיים, כלכליים ותכנוניים של השימוש במשאבי קרקע לצורכי בטחון (בפרט על רקע התכנית להקמת עיר הבה"דים בנגב) ומשלבים שלוש נקודות מבט: אקדמית מחקרית, זו של הגופים המנהליים וזו של החברה האזרחית.

מרחפת על פני המים.  ---  הלד,מיכל  ---  2009  ---  ארבעה מחזורי שירים (ואחרית-דבר פיוטית) המשלבים קטעים בלדינו, נודדים בין נופים ומקומות של שייכות וזהות, עורכים מסע אל הזכרון הפרטי והקולקטיבי ומתעכבים על המתח בין יהודיות וישראליות.

מריה הבתולה מנצרת :  ---  האלטר,מארק  ---  2009  ---  רומן השואף לעשות צדק עם מרים, אמו של ישוע, שזכתה לפסוקים בודדים בלבד בברית החדשה. הספר מפתח דמות של אשה מסתורית ועצמאית ומתמקד בשלוש מערכות יחסים בחייה ובתרומתה הישירה לרעיונותיו המהפכניים של ישוע.

מרקורי על הירקון. שירים אבודים.  ---  שכן טוב,נתי  ---  2009  ---  שני קבצי שירים בספרון כיס. "והניכור של העולם אליי הפך מצחיק: / מרירות קיצונית שאפשר לצחוק מימנה / והיא צחוק הגורל עצמו, // מעוות ומכוער בצורה מוגזמת, עד אשר ילדים משתעשעים בו / ועושים בו מעשים."

מרקורי על הירקון. שירים אבודים.  ---  שכן טוב,נתי  ---  2009  ---  שני קבצי שירים בספרון כיס. "והניכור של העולם אליי הפך מצחיק: / מרירות קיצונית שאפשר לצחוק מימנה / והיא צחוק הגורל עצמו, // מעוות ומכוער בצורה מוגזמת, עד אשר ילדים משתעשעים בו / ועושים בו מעשים."

משא כומתה .  ---  שטרן,אלעזר  ---  2009  ---  

משא כומתה :  ---  שטרן,אלעזר  ---  2009  ---  אוטוביוגרפיה המשלבת את ניתוח דמותו ועתידו של צה"ל. המחבר, ראש אכ"א בדימוס, עוסק בין היתר ביחידות הסדר מיוחדות לישיבות, בפטור הגורף לחרדים, בהשתמטות, בהתנתקות ובקוד האתי של הצבא שהפך לרוח צה"ל.

משאת אהרן :  ---  בר אשר,משה. כהן,חיים א' [עורכים]  ---  2009  ---  40 מאמרים ב-4 שערים: לשון המקרא ולשונות שמיות; לשון חז"ל, התפילה וארמית (תפילת עמידה של חול בנוסח רס"ג, ברכת המזון ותרגום אסתר מהגניזה ועוד); מסורה וטעמים ולשון ימה"ב (עיונים בפירושי רס"ג ועוד); העברית החדשה.

משה האיש והדת המונותיאיסטית.  ---  פרויד,זיגמונד  ---  2009  ---  חיבורו האחרון של פרויד הכולל שלוש מסות על דמותו הספק-היסטורית ספק-מיתולוגית של משה, באמצעותה מחיל פרויד את עיקרי הפסיכואנליזה של הפרט על קבוצת הלאום היהודית. עוד בספר המאמר "משה של מיכלאנג'לו" מ-1914.

משהו כתוב שם.  ---  מילוא,אורנה  ---  2009  ---  קטלוג עבודות פנדה ועפרון על שעם, שמן על עץ ופורצלן על רשת ועל זכוכית, קומפוזיציות מופשטות עם פיגורציה מרומזת החוקרות דימויים של מחסום, מחיצה וגבול ועוסקות בשרידות הזכרון מול מחיקה, גריעה והתפוררות.

משהו כתוב שם.  ---  מילוא,אורנה  ---  2009  ---  קטלוג עבודות פנדה ועפרון על שעם, שמן על עץ ופורצלן על רשת ועל זכוכית, קומפוזיציות מופשטות עם פיגורציה מרומזת החוקרות דימויים של מחסום, מחיצה וגבול ועוסקות בשרידות הזכרון מול מחיקה, גריעה והתפוררות.

משהו לספר לך.  ---  קוריישי,חניף  ---  2009  ---  רומן קומי-מריר שגיבורו הוא פסיכואנליטיקאי בגיל העמידה. במקביל לחרדת ההזדקנות הוא מהרהר באירועים מעברו כנער בשנות ה-70,בהם אהבתו הראשונה ומעשה אלים שהיה עד לו, אירועים טראומטיים שלא באו על פתרונם.

משוט בחיים :  ---  בכמט,יהודה  ---  2009  ---  "אוי לי / כי נגלו עקבות / בנתיב לבי השומם, / ואשתומם, ולא אדע: / שמחה אם חרדה? / זך שחרית באישוני עיניך / וצעדך איטי / ויחפות רגליך / ורצונך חשוף. // ורעם תפילתך בהיכלי העזוב..."

משוטטים.  ---  המסון,קנוט  ---  2009  ---  רומן שבמרכזו שתי דמויות: נגן אקורדיון הרפתקן ובן-כפר שקול הנסחף אחר דמותו הרומנטית של הנגן הנודד. יחדיו הם יוצאים למסעות בעקבות מטרות חצי-דמיוניות.

משחק הכיסאות.   ---  רדלר,דן  ---  2009  ---  רומן רחב יריעה המלווה שלושה גברים- ארנו, ברוך ואדם מתקופת נעוריהם בשנות השישים ועד ימינו. ספורי חייהם של השלושה, המגיעים מרקעים שונים, שוזרים את ארועי התקופה בגורלם האישי ומסתיימים בעימות גורלי ביניהם.

משחק הראיות.  ---  שהם,ליעד  ---  2009  ---  רומן מתח שבמרכזו מאבקו של שופט בכיר בקנוניה להפלילו, הנרקמת על ידי מכריו במערכת המשפט. השופט נאלץ להתמודד עם כשלים באישיותו, הנחשפים בפניו בעקבות התערערות אמונו ביושרה של מערכת המשפט.

משחקי חברה.  ---  ראופמן,רוית  ---  2009  ---  קובץ סיפורים המציג מגוון של דמויות נשים, כולן מיטלטלות בין הבנאליה מעוררת הייאוש של חיי היומיום ה"נורמליים" להשתלטותה של מציאות פנימית, לעתים הזויה, על מרחב הקיום הזה.

משחקי כוח .  ---  כץ פרימן,תמי  ---  2009  ---  

משחקי מלחמה.  ---  סתר,רוני  ---  2009  ---  תמונות של פרטים מהמיצב "משחקי מלחמה" העוסק,בעקבות הויזינגה, בהפקעת האדם מסביבתו הרגילה - מחד כשימור של חירות בהוויה היומיומית כמו במשחק ובאמנות, ומאידך כשיבה אל התוהו ובוהו כמו במלחמה. מאמר מאת האוצרת.

משחקים מותרים .  ---  ראובן,חדוה ראובן,רוני  ---  2009  ---  אוצרת: קרין גורביץ .

משחקים מותרים.  ---  ראובני,חדוה. ראובני,רוני   ---  2009  ---  קטלוג תערוכה.

משיב הרוח כח :  ---  כהן,אליעז. קליין,שמואל [עורכים]  ---  2009  ---  בגליון מאמר מאת אהרן אפלפלד על שירתו של מירון ח' איזקסון ושירים מאת שמעון פוגל, תמר שמעון, רעיה לפיד, סמדר פלק-פרץ, נחום אבניאל, מיכאלה למדן, עומר ארבל ואחרים. הגליון מעוטר ברישומים ותחריטים של עלי ורדי.

משיב הרוח כט :  ---  כהן,אליעז. קרא איוונוב קניאל,רות [עורכים]  ---  2009  ---  אנתולוגית שירה פרי עטם של המשוררים הצעירים שהשתתפו בכיתת השירה של עמותת "משיב הרוח", וכן צלומי עבודותיו של האמן יהונתן אופק. בין הכותבים: שי הובר, שרה סגל-כץ, ידידיה זומר, דינה מסתאי ואחרים.

משיב הרוח ל :  ---  ניסינוביץ,יורם ואחרים [עורכים]  ---  2009  ---  גליון המוקדש למשוררים מדרום הארץ ולשירה על הנוף הגיאוגרפי והאנושי של חבל זה. בין המשוררים: יונה לוי גרוסמן, אנדד אלדן, מתי שמואלוף, חמוטל בר-יוסף, פיצ'י יהורם בן-מאיר, אליעזר גרינשפון, אפרת רפל-פראוויי ועוד.

משימות מיוחדות :  ---  אקונין,בוריס  ---  2009  ---  2 נובלות בכיכובם של הבלש פנדורין ועוזרו צבעונימוב. ב"נסיך העלה", פנדורין מתמודד עם שודד המערים על עשירי מוסקבה בעזרתה של אהובתו היפהפיה. ב"המעצב", הוא מפצח את תעלומת הרצחן של יצאניות מוסקבאיות.

משלחם לחופשי.  ---  וקסלר,יעקב  ---  2009  ---  שירים. "אלהי - / בנסיון בחרת להעמידני, / ואני לא אויתי, / ידעתי - / לנביא זעם תתנני, / אך מדעתך תשוב, / לאל חנון ורחום תהיה, / ואני לנביא שקר. / ולכן חרה לי. // ... ". בעיקר שירים חדשים וכן כמה מתוך "צללים וחבצלות".

משלים על שועלים ועל חיות אחרות :  ---  דישון,יהודית. פרוכטמן,מאיה [עיבוד]  ---  2009  ---  אוסף משלי חיות, הלקוחים מספרות ימי הביניים, לפני כ-800 שנה. המשלים שנבחרו מתוך כתביו של ברכיה הנקדן אוירו ועובדו ללשון בת-ימינו, המתאימה לילדים ונוער.

משם לכאן ועכשיו :  ---  כץ אולייר,גילה  ---  2009  ---  "סיקסק בודד מסקסק בקולו / בכל פעם צרחה חדה ויחידה. // פעם היינו קוטפים עלה איקליפטוס / חותכים באמצע ומקפלים לארבעה // היינו נושפים אויר במשרוקית הטבע / בכל פעם צרחה חדה ויחידה. // אף אחד לא הקשיב." .

משמרת לילה.  ---  ווטרס,שרה  ---  2009  ---  רומן המתרחש בלונדון המופצצת של מלחמת העולם השניה. הרומן מצליב את סיפוריהן וסודותיהן של ארבע דמויות, שלוש נשים וגבר, כולן מתמודדות עם חיפושי אהבה, משברים רגשיים ומערכות יחסים לא שגרתיות.

משנה לשנה זה :  ---  זך,נתן  ---  2009  ---  זכרונות ורשמים מפעילותו הספרותית של זך, בהם סיפורה המלא של חבורת "לקראת" אותה הקים ב-1951 ומפגשיו עם משוררים ואנשי רוח, הגיגים על טיבה של השירה וקטעי מחקר וביקורת שנכתבו על שיריו בארץ וברחבי העולם.

משנה לשנה זה :  ---  זך,נתן  ---  2009  ---  זכרונות ורשמים מפעילותו הספרותית של זך, בהם סיפורה המלא של חבורת "לקראת" אותה הקים ב-1951 ומפגשיו עם משוררים ואנשי רוח, הגיגים על טיבה של השירה וקטעי מחקר וביקורת שנכתבו על שיריו בארץ וברחבי העולם.

משנת ארץ ישראל מסכת עירובין :  ---  ספראי,שמואל. ספראי,זאב  ---  2009  ---  פירוש, המשלב מתודה מחקרית מתחום ההיסטוריה של ארץ ישראל וגישה פרשנית מסורתית, למסכת עירובין שעניינה תקנות והסדרים על-מנת לאפשר טלטול בשבת. הספר כולל עשרות מפות, תרשימים וצילומי ממצאים ארכיאולוגיים.

משנת ארץ ישראל מסכת פסחים :  ---  ספראי,שמואל. ספראי,זאב  ---  2009  ---  פירוש הנסמך הן על ספרות חז"ל לדורותיה והן על הרקע ההיסטורי והראלי לקביעת ההלכות. עניינה של מסכת פסחים הוא הלכות הפסח בזמן הזה, לרבות סדר ליל הפסח, וסדרי הפסח במקדש.

משנת ארץ ישראל מסכת שקלים :  ---  ספראי,שמואל. ספראי,זאב  ---  2009  ---  פירוש המשלב את ספרות חז"ל עם חקר החברה והכלכלה של א"י בתקופת המשנה. מסכת שקלים,המפורשת בירושלמי, עוסקת במצוות מס מחצית השקל למימון המקדש ובתיאור המבנה הארגוני שלו. בספר צילומי ממצאים ארכיאולוגיים.

משנתו החברתית מוסרית של החכם שמעון אגסי.  ---  מאיר,יוסף  ---  2009  ---  עיונים בדרשותיו של ר' אגסי, יליד בגדד 1852, שהתפרסמו בספר "אמרי שמעון". הספר מסכם את רעיונותיו בחמישה תחומים: תכונות הטוב והרע באדם,יחסי אדם ואלוהים, יחסי אדם וחברו, מצוות התורה, והמודרנה (לרבות מוסדות כי"ח).

משפחת גולד.  ---  זינגר,בצלאל  ---  2009  ---  רומן. דניאל גולד, רופא צעיר ומצליח, נאלץ לברוח מפולין עם אשתו עם פרוץ מלה"ע השניה. הם מצטרפים לפרטיזנים לאחר שמסרו את שני בניהם להשגחה אצל איכרים פולנים. לאחר המלחמה והגירה לארה"ב הם מנסים לאתר את ילדיהם.

משפחת יאסין ולוסי בשמים :  ---  כרמי,דניאלה  ---  2009  ---  הנובלה הנושאת את שם הספר עוסקת בזוג ערבי חשוך ילדים שמקבל לאימוץ נער יהודי אוטיסט. הנובלה "עדינה ומרסלה מחפשות את חוט החיים" מתארת ידידות עגומה הנרקמת בבית החולים בין שתי אמהות לחיילים בתרדמת.

משפחת יאסין ולוסי בשמים :  ---  כרמי,דניאלה  ---  2009  ---  הנובלה הנושאת את שם הספר עוסקת בזוג ערבי חשוך ילדים שמקבל לאימוץ נער יהודי אוטיסט. הנובלה "עדינה ומרסלה מחפשות את חוט החיים" מתארת ידידות עגומה הנרקמת בבית החולים בין שתי אמהות לחיילים בתרדמת.

משפט נעילה :  ---  קורינאלדי,גלעד  ---  2009  ---  עדותו האישית של הפרקליט שעתר לבג"ץ נגד הריסת בתי הכנסת בגוש קטיף כחלק מתכנית ההתנתקות. הספר מגולל את סיפור העתירה, פסק הדין, המאבק הציבורי וההשתדלות הדיפלומטית וחושף לראשונה עשרות מסמכים וגילויים.

משפט נעילה :  ---  קורינאלדי,גלעד  ---  2009  ---  עדותו האישית של הפרקליט שעתר לבג"ץ נגד הריסת בתי הכנסת בגוש קטיף כחלק מתכנית ההתנתקות. הספר מגולל את סיפור העתירה, פסק הדין, המאבק הציבורי וההשתדלות הדיפלומטית וחושף לראשונה עשרות מסמכים וגילויים.

משק 54 .  ---  סליקטר,גלית וגלעד  ---  2009  ---  

משק 54.  ---  סליקטר,גלית. סליקטר,גלעד  ---  2009  ---  רומן גרפי הכולל שלושה סיפורים ומתאר מסלול התבגרות פיזית ונפשית של נערה ממושב בשפלה. הרומן מתחיל בסיפור אהבה בוסרית בילדותה, ומסתיים בהריסת בתים בשטחים במהלך שירותה כחיילת באינתיפדה הראשונה.

מת עד הלילה.  ---  האריס,שרלין  ---  2009  ---  רומן מתח פנטסטי שבמרכזו חקירה של סדרת רציחות בעיירה קטנה בלואיזיאנה. הגיבורה-החוקרת, המסוגלת לקרוא מחשבות, מנהלת במקביל רומן עם ערפד.

מת פעמיים .  ---  לובלינג,יורם  ---  2009  ---  

מת פעמיים :  ---  לובלינג,יורם  ---  2009  ---  חיבור המשלב שחזור פרטני של אירועי המרד במחנה הריכוז טרבלינקה ב-1943, כתיבה ביוגרפית על סבו של המחבר שהיה ממנהיגי המרד אך נדחק מההיסטוריוגרפיה שלו וכתיבה הגותית על קשרי זיכרון, זהות והיסטוריוגרפיה.

מתהלכת על חוט מים.  ---  בן צבי הלר,יהודית  ---  2009  ---  מקבץ שלישי משירתה הלירית וההוייתית של המחברת: "בזמנים שונים מראה המים שונה במקומות שונים./ מחשבה נוספת:/ מים זה מים-/ גוף שעוטף את העולם בצעיף שקוף".

מתוך לבי הפרוע :  ---  הרפז כרמלי,שרה  ---  2009  ---  אסופת שירים קצרצרים ותמציתיים, המביאים תמונה אחת כל אחד, 4-8 שורות: " חייך // ערמת שיבולי בכי // האוכל לחבוש בפסי ארגמן // את פצעיך."

מתח גבוה :  ---  שייבון,מייקל [עורך]  ---  2009  ---  קובץ ספורים קצרים שעורכו מצהיר כי הוא מוקדש לסוגות המתמקדות בעלילה מפותחת על חשבון תובנות או הרהורים כגון: אימה, מתח, בלש, רגול וכו'. בין הסופרים: ניק הורנבי, סטיבן קינג, מייקל קרייטון, מייקל שייבון ואחרים.

מתי כבר יהיו חדשות טובות.  ---  אטקינסון,קייט  ---  2009  ---  מותחן בלשי המתרחש באדינבורו. רג'י, נערה בת 16, ופקד לואיז מונרו, בלשית משטרה, מנסות לפענח את תעלומת העלמותם של רופאה צעירה ובנה התינוק.

מתי כבר.  ---  לב,שירה  ---  2009  ---  ספק יומן, ספר רומן, המתאר את מאמציה של המחברת, אישה רווקה בת 38, להביא ילד לעולם. בשפה פשוטה ונגישה היא מגוללת את מסכת התמודדויותיה טרם לידת בנה ובתה - מול הממסד,מול המשפחה וכמובן-מול הגוף האנושי.

מתמיד ומאז :   ---  אשהיים,חנה (עורכת המהד' העברית)  ---  2009  ---  מהדורה אלבומית דו-לשונית (עברית-אנגלית) לכ-150 שירי הילדים ממסורת שירי "אמא אוזה".

מתנודד על צירך האחד :  ---  אנגלר ספקטור,מיה  ---  2009  ---  "עורב - / בבקר עוד לא אור / משכים להתעורר להזדרז לרגם / בברד כדורי הטיעון שלו. / ברחבת העץ מעלי / טפטוף ונציצה, / אמא גשם את העלים ילדיה / מניקה בהנקה ראשונה - השנה // ..."

מתתיה.  ---  שוהם,חוה  ---  2009  ---  רומן המבוסס על יומנים וזכרונות אישיים של גיבורתו. הספר פורש סיפור חיים של אשה שנולדה בתחילת המאה ה-20 למשפחה דתית בירושלים, הצטרפה לחלוצים במושבות, היגרה לאירופה ושרדה את השואה (וזוהי רק ההתחלה).

נאש דידן :  ---  יעקבי,אורה. חכמי,אברהם  ---  2009  ---  מחקר איכותני באורח החיים של קהילת יהודי אורמיה במאה ה-20. המחקר מבוסס בעיקר על ראיונות, כולל סקירה היסטורית של האזור החל מהמאה ה-19 ועוסק בארגון חיי הקהילה, בחינוך, במנהגי הדת והפולחן ובהגירה מערבה.

נביאה אפוקליפטית :  ---  קורן גרינברג,יונית  ---  2009  ---  "במסגרת תמונתך ישנם פגמים שאני מכירה בעל פה. / אני יודעת היכן לגעת והיכן לא. / אני יודעת שדמותך תביט בי מן התמונה, ואלו דמותי תשקע בה. / הכי קרוב שאוכל להגיע אליך מעתה / טביעת אצבע חקוקה באבק."

נגד הזרם :  ---  קליין,דוד  ---  2009  ---  סקירה הסטורית של שינוי מבנה הכלכלה הישראלית בין 1987 ל-2005, המתחקה אחר המעבר מכלכלה ריכוזית הנשלטת על ידי המדינה למדיניות שוק חופשי. הספר בוחן בהרחבה את שנות כהונתו של קליין כנגיד בנק ישראל.

נגיעות :  ---  איפרגן,טל  ---  2009  ---  "פתח את דלת התנועה \ הושט ידים לפנים \ אני זורקת לך חטיף \ לאנרגיה בדרכים. \ פתח את כל המנעולים \ איש מסכות היום. \ וקרא את מלותי \ הן יגרמו לך לחלם."

נגיעת מקום :  ---  זכאי,דובי  ---  2009  ---  המדריך מתאר כ- 100 אתרים ברחבי ישראל. כל אתר מלווה בתיאור נרחב, מפה קטנה, הוראות נסיעה והמלצות על מסלולי טיולים, מסעדות ואתרים נוספים בסביבה.

נגישות לצדק חברתי בישראל .  ---  גל,ג'וני. אייזנשטדט,מימי  ---  2009  ---  

נגמר הקוסקוס אבל גם הדג טעים. [נגמר הקוסקוס (אבל גם הדג טעים)].  ---  כהן,זיו  ---  2009  ---  ספר המשך לרומן "נגמר העוף (אבל גם הקוסקוס טעים)" שכמו קודמו עוסק בהומור ביקורתי בעולמם של דיילי אוויר.אינטריגות ותככים בגובה 30 אלף רגל וברחבי העולם כשהפעם מצטרפת לצוות עיתונאית שפוטרה מעבודתה.

נגע זר.  ---  גלוגר,באט  ---  2009  ---  רומן מתח רפואי, המתאר חקירה שעורכים עיתונאי ורופאה בדבר מותם המסתורי של תינוקות בבית חולים. בית החולים מנסה לחסל את החקירה וקבוצה של בעלי אינטרסים דואגים להרוג כל מי שמנסה לפתור את התעלומה.

נהר בוצי.  ---  לי,יי יון  ---  2009  ---  רומן המתרחש בסין של 1979. צעירה, פעילה פוליטית נגד משטר הדיכוי הקומוניסטי שכבר בילתה שנים רבות בכלא, מוצאת להורג. האירוע מוביל לתסיסה בקרב תושבי עירה שנמשכת שישה שבועות ולבסוף מדוכאת באכזריות.

נהר הדם :  ---  בוצ'ר,טים  ---  2009  ---  תיעוד מסעו של כתב ה"דיילי טלגרף" לאורך נהר הקונגו, דרך מחוזות מוכי רעב, חורבן ומחלות טרופיות הנשלטים ע"י שבטים קניבליים ומיליציות טרור כמו ה"מאי-מאי" והאינטראהמווה (בני ההוטו האחראים לרצח-העם ברואנדה).

נהרות נשאו קולם :  ---  יצחקי,משה  ---  2009  ---  "שבע קמתי להתקין אתרים, / אהבות מקונות. שבע / חזרתי לראות שלית אתר פנוי / מניה ומחיפושיה. ונפל לי פתק / מרקיע שעמד מלכת:/ 'אילו היית יודע/איך במדברי,היית בא /לאהלי,לעבור לפני המחנה/עמוד של אש למות בקידושי'..."

נובלות .  ---  בן הראש,מואיז  ---  2009  ---  

נוהם לרוח :  ---  אחיטוב,עופר  ---  2009  ---  "תפסוני בקצה זנבי / והשלתיהו. // להם הזנב ולי החפש / נודד אל עולמות רחוקים. / הם עדיין מכים את גופתי / ומתענגים על דממתה / אך נשמתי כבר נודדת אל הנעלם / בסקרנות שובבה, / בתשוקה."

נוודים.  ---  שטיין,יהויקים  ---  2009  ---  סאגה משפחתית שתחילתה ב"מהפכה האדומה" במינכן ב-1918 וסיומה בישראל של שנות ה-60. עיקר הרומן, שגיבוריו הם תעשיין יהודי ושלושת בניו,מתרחש לאחר עלייתם ארצה והוא מהווה כתב אשמה על יחס היישוב לעולי גרמניה.

נוכחות .  ---  מילר,ארתור  ---  2009  ---  

נוכחות :  ---  מילר,ארתור  ---  2009  ---  6 סיפורים קצרים העוסקים, בין השאר, בנער בן 13 שחייו משתנים כאשר הוא עובר חניכה מינית בעזרת אשה מבוגרת, מנהל יהודי המופיע לפני היטלר רגע לפני פרוץ מלחה"ע השניה, זקן המוצף זכרונות כאשר הוא רואה זוג מתעלס.

נולד עירם דרך פשפש :  ---  בן עדי,שושנה  ---  2009  ---  "פרחי הבר נדדו לתוך / האלבום הלבן, / ספר גוף האדם / בין כדוריות דם אדמות / גרדת, סיפיליס / עבקים מעותים // פרחי הבר נספגו / בדף העברים, בדם כדוריות / בין עיוות לעיוות..."

נולד תחת מיליון צללים.  ---  באספילד,אנדראה  ---  2009  ---  רומן המתרחש באפגניסטן לאחר נפילת הטליבן. פוואד בן ה-11, שאיבד את רוב משפחתו, חי עם אמו אצל אשה מערבית המנהלת רומן עם מנהיג מיליציה מקומית. אפילו זה האחרון אינו מצליח להגן על פוואד מהטרגדיה הממשמשת ובאה.

נולדתי בארץ הזאת :  ---  ממן,ניסו  ---  2009  ---  סיפור חייה של בת לאחת המשפחות הספרדיות הותיקות בארץ, השוזר זכרונות אישיים ואירועים היסטוריים. הספר מתחיל בטבריה ב-1913, ממשיך בוורסאי וחוזר לא"י, וכולל מכתבים, צילומים ופתח דבר מאת ד"ר אריאל הירשפלד.

נוסע סמוי :  ---  שוורץ,אלי. שץ אופנהיימר,אורנה  ---  2009  ---  הספר מתאר הן את חווית המחלה של המטייל (בעיקר את הדחקתה ודחיית הטיפול בה לטובת המשך הטיול) והן את הגורמים, התסמינים והסכנות הטמונות בהזנחת מלריה, בילהרציה, קדחת שוברת עצמות ושושנת האמזונס.

נוער ובוגרי משגב לאן? :  ---  מעוז,דניאל  ---  2009  ---  סיכום מחקר בדפוסי ההגירה מהפריפריה החזקה-כלכלית (יישובי המועצה האזורית משגב) למרכז. המחקר מבוסס על שאלונים, ראיונות וניתוח פרסומים סטטיסטיים והוא בוחן את גורמי ההגירה על-רקע יעדי מפעל המצפים בגליל.

נוף ומורשת בגדרה :  ---  ששון,אבי. קציר,טל  ---  2009  ---  סקר אתרים הכולל מפות, טבלת סיווג ייעוד קרקע מקורי ושימוש נוכחי, ותיאורי עשרות אתרים ובהם נתוני זהות, תולדות, פירוט מרכיבי נוף והמלצות לשימור. המסמך כולל סקירת רקע גיאוגרפי והיסטורי וחזון שימור כללי לאזור.

נוף קדוש.  ---  מיטשל,וו.ג'י.טי.  ---  2009  ---  3 מאמרים העוסקים בנוף כמדיום המגלם מנגנוני כח מעמדי ואימפריאלי ומתייחסים לנופים בישראל-פלסטין; אחד מהם עורך השוואה בין 2 יצירות נוף המכוננות תודעה תרבותית שלו: השערים של קריסטו בסנטראל פארק והחומה בגילה.

נופים ואבני דרך.  ---  רוזוב,יורם  ---  2009  ---  ציורי שמן על בד מהשנים 1983 - 2009 המתארים נופים במכלול מובנים רחב: מטבעיים ובראשיתיים בא"י וטוסקנה, עירוניים וארכיטקטוניים ועד נופי מלחמה, טרור וכיבוש (קו בר-לב, שרידי אוטובוסים, מחסומים וחומת ההפרדה).

נורדאו פינת וול סטריט.  ---  יחיל וקס,מרים. ענב,רוני  ---  2009  ---  שיר הלל אוטוביוגרפי ה